BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Udowodniono negatywny wpływ smartphone'ów na ludzki mózg. Urojenia to jedne z wielu skutków

10 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Smartphony towarzyszą nam każdego dnia, niemalże w każdej chwili. Surfujemy po Internecie, czytamy, pracujemy, wysyłamy maile, korzystamy z social mediów i komunikujemy się z sobą. Na początku były sposobem na ułatwienie życia i zwiększenie produktywności

Urojenia jednym ze skutków nadużywania smartphone’ów

Według raportu Common Sense Media, aż 72% amerykańskich nastolatków natychmiast sprawdza telefon, gdy usłyszy lub poczuje dzwięk i wibrację powiadomienia. 59% rodziców uważa, że ​​ich dzieci są uzależnione od urządzeń mobilnych. Nie można nie zauważyć, że smartphone’y stały się nieodłączną częścią naszego życia. Niestety coraz więcej badań udowadnia ich negatywny wpływ. W szczególności największych zagrożeniem są dla nastolatków, które od najmłodszych lat z nich korzystają, nie potrafią jeszcze stawiać sobie granic i są w wieku, gdzie ich mózgi intensywnie się rozwijają.

89% badanych amerykańskich uczniów narzeka przypadłość nazwaną “fantomowymi wibracjami” - wydaje im się, że telefon wibruje, sięgają po niego chcąc sprawdzić powiadomienie, jednak nic nowego nie pojawiło się na ekranie smartphone’a.

Obsesyjne sprawdzanie swoich telefonów sprawia, że ludzie stają się coraz bardziej zestresowani. Psycholodzy doszli do wniosku, że ciągłe sprawdzanie smartphone'ów nie tylko nas stresuje, ale im bardziej jesteśmy zestresowani, tym bardziej czujemy się zmuszeni sprawdzać nasze telefony, tworząc błędne koło uzależnienia i stresu.

Multitasking - plaga naszych czasów

Multitasking, czyli wielozadaniowość jeszcze niedawno było jednym z popularniejszych haseł naszych czasów. Dzisiaj wiemy już, że multitasking nie działa, wcale nie wpływa pozytywnie na naszą pracę i radzenie sobie z obowiązkami. Zaledwie około 2.5% populacji może pracować w systemie multitaskingu. Na resztę wpływa to bardzo niekorzystnie. Ogromny związek z tym ma korzystanie ze smartphone’ów, które nie tylko wymagają na nas bycie non stop “w działaniu”, czy to sprawdzając social media czy odpisując na maile, ale również zachęcają do przerzucania się z jednej czynności na drugą. Przeskakując między zadaniami pojawia się tzw. “switch cost” - koszt przepięcia, który nie tylko marnuje nasz czas, ale również zwiększa ryzyko popełnienia błędu i uruchamia w naszych organizmach produkcję kortyzolu – hormonu stresu oraz dopaminy – hormonu związanego z uzależnieniami.

Czy to oznacza, że należy pozbyć się swojego smartphone’a? Naukowcy zdają sobie sprawę, że nie jest to możliwe. Zalecają jednak ograniczanie jego używanie do minimum.

Czy to oznacza, że należy pozbyć się swojego smartphone’a? Naukowcy zdają sobie sprawę, że nie jest to możliwe. Zalecają jednak ograniczanie jego używanie do minimum.

Podobne artykuły

Lidl obniży ceny części produktów

Handel

Lidl wprowadza zmiany cen w związku z innymi stawkami VAT. Sieć już poinformowała klientów

Czytaj więcej >
Biedronka wycofuje szkodliwy ser

Handel

Popularny ser wycofany z Biedronki. Spożycie może wywołać u ciebie chorobę

Czytaj więcej >
By Krzysztoferski - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29842461

Handel

Zakaz obowiązuje od 20 maja. Ale w sklepach wciąż możesz znaleźć alternatywy

Czytaj więcej >
Niedziela handlowa

Handel

Jutro zrobisz zakupy, ale jednak nie wszędzie. Do konkretnych sklepów wybierz się lepiej dzisiaj

Czytaj więcej >
Zakaz handlu zostanie czasowo zniesiony?

Handel

Zakaz handlu w niedzielę już nie taki pewny. Rząd może nie mieć wyjścia

Czytaj więcej >
Godziny otwarcia sklepów w długi weekend

Handel

Godziny otwarcia sklepów będą w ten weekend nieco inne. Lepiej je znać, żeby nie odbić się od drzwi

Czytaj więcej >