BiznesINFO.pl
Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 01.04.2020. Epidemia koronawirusa. Rzad wprowadzil godziny dla seniorow - osoby powyzej 65. roku zycia moga zrobic zakupy w specjalnie wyznaczonych godzinach.

East News, Jakub Kamiński

Tylko do 30 czerwca można składać wnioski o status osiedlonego w Wielkiej Brytanii

3 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii mają ostatni miesiąc na zalegalizowanie swojego pobytu na Wyspach po Brexicie. 30 czerwca mija termin na złożenie wniosku o nadanie statusu osoby osiedlowej w Wielkiej Brytanii.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie problemy mogą napotkać Polacy

  • Z jakimi formalnościami wiąże się proces osiedleńca

Wielka Brytania po Brexicie

Wielka Brytania po Brexicie nie będzie już taka sama. Kwestie związane z formalnościami dotknęły Polaków mieszkających na Wyspach, bowiem od początku muszą załatwiać formalności związane ze statusem osiedleńca.

Pan Mateusz w materiale "Faktów" TVN powiedział, że na nowo musiał złożyć wszystkie papiery związane z jego pobytem w Wielkiej Brytanii. W podobnej sytuacji są tysiące Europejczyków, którym w razie przegapienia terminu, grozi nawet deportacja.

Polacy znajdują się w patowej sytuacji, ponieważ obecnie nie mogą wyjechać nawet na wakacje do kraju. Jeśli nie złożą wniosku to mogą nie zostać wpuszczeni z powrotem do Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania zmienia zasady dla osiedlonych

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie wydaje dokumentów potwierdzających status osiedleńca. Problemy mogą mieć ci, którzy nie zmienią przedatowanego paszportu. Udowodnić swój pobyt na stałe również nie jest łatwo - niektórzy przynoszą bilety potwierdzające przybycie do Wielkiej Brytanii sprzed kilkunastu lat.

Kevin Foster, minister do spraw przyszłych granic i imigracji Wielkiej Brytanii tłumaczy, że to już ostatni dzwonek dla wszystkich osiedlonych. Termin na złożenie wniosku mija 30 czerwca br.

Eksperci tłumaczą, że cały system osiedleńców to jeden wielki test, który jest naruszeniem obywateli krajów UE mieszkających w Wielkiej Brytanii. Z drugiej strony wskazuje się na to, że od miesięcy prowadzone były kampanie społeczne w tym temacie.

Wielka Brytania nie rozwiązała problemu wnioskujących o status osiedleńca z opóźnieniem. Część będzie mogła zrobić to po 30 czerwca, ale dopóki nie otrzymają odpowiedzi, mogą być traktowani jako nielegalni imigranci.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

PHOTO: JAKUB ORZECHOWSKI / SE / EAST NEWS MEDYKA SYTUACJA NA GRANICY Z UKRAINA PO OGLOSZENIU EPIDEMII SWINSKIEJ GRYPY A/H1N1 U NASZYCH SASIADOW 30/10/2009

Nowe przepisy dotyczące przewożenia pieniędzy przez granicę Unii Europejskiej od dziś

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >