TVP wydaje miliony na wynagrodzenia dla zarządu
Piotr Molecki/East News
Autor Maria Glinka - 14 Maja 2020

GW: Zarząd TVP chce wydać 18 mln zł na nagrody dla siebie. Z zysku, którego nie było

TVP wyjawiło pierwsze dane z rocznego sprawozdania spółki. Wynika z niego, że kierowana przez Jacka Kurskiego telewizja zainkasowała 89 mln zł zysku, a 18 mln z nich wydała na nagrody. Tajemnicą pozostaje kwestia, w jaki sposób te pieniądze zostały rozdzielone, a Gazeta Wyborcza zwraca uwagę, że zysk TVP to efekt jedynie rządowego dofinansowania.

TVP wyjawia liczby

TVP zaprezentowało w środę niektóre dane z rocznego sprawozdania finansowego. W dalszym ciągu nie dotarły informacje z Polskiego Radia, ale część z ogólnych liczb przedstawił Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych.

Kiedy będzie można już organizować wesela? Minister zdrowia o obostrzeniachKiedy będzie można już organizować wesela? Minister zdrowia o obostrzeniachCzytaj dalej

Były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oznajmił, że w ubiegłym roku TVP odnotowała 89 mln zł zysku. Z tej kwoty 71 mln zł zostało przeznaczone na kapitał zapasowy, a ok. 18 mln zł na wypłaty nagród z zysku. Jednak w dalszym ciągu nie wiadomo, w jaki sposób doszło do rozdzielenia tych pieniędzy. Poza tym pojawiły się niejasności, co do pojęcia „zysk” w rozumieniu TVP.

Zysk TVP tylko z rekompensat?

Zdaniem Brauna „zysk był możliwy wyłącznie ze względu na wysoką kwotę tzw. rekompensaty przyznanej w trakcie roku obrotowego ustawą sejmową z 2019 r.” – pisze Gazeta Wyborcza. Dziennikarz miał na myśli rekompensatę za ulgi abonamentową, którą od trzech lat PiS przekazuje TVP. Początkowa kwota to 980 mln zł, następnie 1,2 mld zł, a obecnie aż 1,95 mld zł. To właśnie o tę kwotę blisko 2 mld zł walczył w marcu 2020 r. Jacek Kurski. Ustawa została ostatecznie podpisana przez prezydenta Andrzeja Duda, ale rezultatem tego była zmiana na fotelu szefa TVP. Te obowiązki pełni na razie Maciej Łopiński.

Skąd jeszcze TVP czerpie pieniądze? Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przekazała TVP z rekompensaty 1,12 mld zł, a wpływy z abonamentów widzów to zaledwie 330 mln zł.

Brak przejrzystości w liczbach

Jednak w rocznym sprawozdaniu TVP nie wyszczególniło konkretnych danych dotyczących osobno abonamentu i rekompensaty. „We wszystkich sprawozdaniach TVP podaje łącznie wpływy uzyskane z abonamentu i z rekompensaty jako przychody z abonamentu, co jest formalnie poprawne, ale w rzeczywistości mylące” – stwierdził Braun.

500 plus tylko dla pracujących rodziców. Zgadzasz się z pomysłem?500 plus tylko dla pracujących rodziców. Zgadzasz się z pomysłem?Czytaj dalej

Na podsumowanie przyznał, że „zwiększenie przychodów związane jest wyłącznie z tzw. rekompensatą przyznawaną od 2017 r. drogą corocznych incydentalnych ustaw zwiększających przychody spółki w trakcie roku obrotowego”. Z wyliczeń wynika, że przychody wzrosły nominalnie o ok. 970 mln zł, porównując ubiegły rok z rokiem 2015. W ujęciu realnym jest to kwota ok. 820 mln zł, co daje 68 proc. wzrost.

Zdecydowanie mniejsze przychody z abonamentów i reklam

Zaprezentowane sprawozdanie wskazuje, że „liczba gospodarstw domowych płacących abonament radiowo-telewizyjny terminowo (lub z opóźnieniem nie większym niż trzy miesiące) spadła do najniższego poziomu w historii i wynosi 700 tys.”. Oznacza to, że abonament uiszcza tylko 5 proc. wszystkich gospodarstw domowych.

Spadła nie tylko ilość abonentów, ale i przychody z reklam, które w 2019 r. wyniosły 747 mln zł, co oznacza spadek o 46 mln rok do roku. Na sponsoringu TVP zainkasowało 129 mln zł, mniej o ok. 8 mln zł.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Tej nocy może być niebezpiecznie, lepiej zachować szczególną ostrożność. Instytut wydał właśnie komunikat

Liczba abonentów spada, a wysokości wynagrodzeń zarządu rosną

Wobec znaczących spadków przychodów warto przyjrzeć się zatem wydatkom TVP. Jedną z najbardziej kosztownych pozycji w całym sprawozdaniu stanowią wynagrodzenia, które pochłonęły 515 mln zł. Na pensje dla członków zarządu spółka wydała 2 177 449 zł, a w 2018 r. – 811 835 zł. Sprawozdanie nie wyjaśnia, jakie są powodu tak dużego wzrostu.

Zdaniem Brauna blisko 270 proc. podwyżka wynagrodzeń członków zarządu TVP „wynika zapewne z kosztów spowodowanych zmianami składu zarządu w 2019 r. (odprawy, zakaz konkurencji) oraz wypłacenia członkom zarządu w 2019 r. zmiennych składników wynagrodzenia za poprzedni rok”.

Zmiany w zarządzie, pensje tajemnicą

Rada Mediów Narodowych nie posiada informacji na temat warunków finansowych, na jakich poszczególni pracownicy zostali odwołani i powołani, co uniemożliwia przeliczenie ich zarobków. Tajemnicą nie były jedynie zmiany na poszczególnych stanowiskach w TVP.

Maciej Stanecki został odwołany 14 marca 2019 r,, a na jego miejsce z polecenia prezydenta powołano Marzenę Paczuska-Tętnik, wcześniej szefową „Wiadomości” TVP. Również na prośbę Dudy do zarządu dołączył 14 marca Piotr Pałka. Jednak jego kariera na Woronicza nie trwała długo - 21 marca został zawieszony, a 28 marca złożył rezygnację. Jednym z najnowszych członków zarządu TVP jest Mateusz Matyszkowicz, który zasiada w nim od 25 kwietnia.

Strzyżenie od poniedziałku już w pełni legalne. Ale będziesz musiał zapłacić więcejStrzyżenie od poniedziałku już w pełni legalne. Ale będziesz musiał zapłacić więcejCzytaj dalej

Rąbka tajemnicy na temat zarobków uchylił jednak sam Jacek Kurski, który wyznał w marcu, że zarabia mniej niż TVP oferowała. Najwyższa zawarta w kontrakcie możliwa suma to piętnastokrotność średniej krajowej, a Kurski deklarował, że zarabia siedmiokrotność. Jak to wygląda w liczbach? Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w trzecim kwartale 2019 r. wyniosło 4931,59 zł, a więc jego siedmiokrotność to 34 tys. 521,13 zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przeraźliwa wizja Jackowskiego. Już się zaczęło. Jasnowidz powiedział co stanie się w Warszawie
  2. Przez tydzień piła sok z selera. Pierwsze efekty zauważyła już drugiego dnia
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Szpital zaatakowany, nie żyje 13 osób, również noworodki i pielęgniarki. Porażająca wiadomość ze świata
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News