Kiedy wypada tłusty czwartek 2021?
eastnews/agencja SE
Autor Radosław Święcki - 26 Stycznia 2021

Tłusty czwartek 2021. Tym razem święto na słodko znacznie wcześniej

Gdyby nie obecna sytuacja w kraju i na świecie pewnie większość z nas cieszyłaby się karnawałem. Jego zwieńczeniem jest zawsze tzw. tłusty czwartek, dzień kiedy bezkarnie możemy objadać się pączkami. Tej radości nawet pandemia nam nie odbierze. Kiedy wypada Tłusty czwartek 2021? Nieco wcześniej niż rok temu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy przypada tłusty czwartek 2021
  • Od kiedy w Polsce jemy pączki na słodko
  • Jak zrobić domowe pączki

Kiedy tłusty czwartek 2021?

Trwająca blisko rok pandemia koronawirusa sprawiła, że mieliśmy inną niż dotychczas Wielkanoc, potem Wszystkich Świętych, a ostatnio Boże Narodzenie i Sylwester. Gdyby nie koronawirus większość z nas cieszyłaby się w tej chwili trwającym karnawałem, którego zwieńczeniem jest tzw. tłusty czwartek. W tym wypadku jednak pandemia nie powinna mieć wpływu na świętowanie, a dokładnie na obżeranie.

Tłusty czwartek każdego roku wypada w innym terminie. Dzień ten, jak przypomina Gazeta.pl, wypada w ostatni czwartek przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, który z kolei rozpoczyna przygotowania do świąt Wielkanocnych. Tłusty czwartek wypada w okresie między 29 stycznia a 3 marca.

Rok temu tłusty czwartek przypadał 20 lutego. Kiedy wypada tłusty czwartek 2021? Nieco wcześniej niż przed rokiem, gdyż 11 lutego. W związku z tym wcześniej niż rok temu wypadnie również Wielkanoc, którą będziemy świętować już na początku kwietnia.

Tłusty czwartek to jeden z ulubionych dni w roku dla większości Polaków, gdyż w tym dniu można bezkarnie objadać się pączkami. Geneza tego dnia, jak przypomina portal, sięga jeszcze czasów pogańskich. Wówczas to świętowano symboliczny koniec zimy i zarazem początek wiosny poprzez spożywanie tłustych potraw, w tym dużej ilości mięs, popijanych słodkim winem.

Pączki, które obecnie zjadamy ze słodkim nadzieniem, kiedyś jadano z dodatkiem słoniny. Zwyczaj jedzenia tego przysmaku w wersji słodkiej pojawił się w Polsce w XVI wieku. W wielu domach praktykuje się dziś zwyczaj chowania w pączku grosika, jeśli ktoś na niego trafi podczas spożywania będzie mógł spodziewać się, że nadchodzący rok będzie dla niego pomyślny. Przed laty zamiast grosika w pączku umieszczano orzech bądź migdał i jego znalezienie również oznaczało promesę dostatku.

Tłusty czwartek wiąże się przede wszystkim ze spożywaniem pączków, ale sporą popularnością w tym dniu cieszą się również faworki (w niektórych regionach naszego kraju nazywane również chrustem lub chruścikami).

Tłusty czwartek 2021 już za nieco ponad dwa tygodnie. Najpewniej jak co roku ustawią się w tym roku (miejmy nadzieję, że z odstępami) kolejki do cukierni. Osobom, które nie chcą stać w kolejkach polecamy samodzielne wykonanie przysmaku.

Przepis na domowe pączki

Do zrobienia pączków potrzebne są następujące składniki: 1 kg mąki, 8 dag drożdży, 2 cukry waniliowe, 1/2 l mleka, 2 jajka, 8 żółtek, 100 ml oleju, 50 gram spirytusu, ½ szklanki cukru, a także szczypta soli i 1kg smalcu lub oleju do smażenia.

- Z drożdży, mleka, 1 szklanki mąki i cukru wanilinowego zrobić rozczyn. W międzyczasie utrzeć żółtka i jajka z cukrem. Kiedy rozczyn jest wrośnięty dodać wszystkie pozostałe składniki, wyrobić ciasto, tak długo aż zacznie odchodzić od ręki i powstanie jednolita kula o szklistym wyglądzie. Tak przygotowane ciasto ustawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Gdy ciasto powiększy swą objętość czterokrotnie, wyłożyć je na stolnicę, wyciąć krążki szklanką, na środku każdego krążka ułożyć marmoladę. Skleić pączki i odstawić, aby wyrosły – czytamy w przepisie jednej z czytelniczek „Gazety Krakowskiej”.

p

Kolejnym krokiem jest już samo smażenie pączków.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News