Koalicyjny rząd Premiera Donalda Tuska zamierza przeznaczyć duże środki dla przedsiębiorstw. Firmy, które będą zatrudnią seniorów, otrzymają wsparcie finansowe. Dotacja będzie mogła trwać nawet dwa lata.
ZUS rozpoczyna akcję wysyłania listów z ważnymi informacjami. Dotyczyć one będą wysokości emerytur po waloryzacji oraz przyznanej trzynastki. Warto zapoznać się z tymi pismami, aby sprawdzić, czy wyliczenia są poprawne.
Petycja w sprawie projektu dotyczącego tzw. 500 plus dla małżeństw wpłynęła do Senatu. Radca prawny Eugeniusz Szymala wnioskuje o to, aby przyznawano nowe świadczenie dla par po ślubie z wieloletnim stażem.
Zastanawiasz się w jaki sposób mógłbyś skorzystać z możliwości bezpłatnego pobytu w sanatorium na koszt NFZ? Oto informacje, kto ma prawo do skorzystania z tego rodzaju świadczenia oraz jakie należy wykonać kroki, aby uzyskać odpowiednie skierowanie.
Fitbit Pay, dotychczasowa usługa płatności dostępna dla użytkowników w Polsce, zniknie z rynku po 29 lipca, zastąpiona przez Google Wallet. Ta zmiana niesie za sobą konieczność migracji dla użytkowników, ale zapewnia również szerszy dostęp do funkcji płatności mobilnych.
Do drzwi Polaków będą pukać pracownicy Poczty Polskiej. Kontrolerzy sprawdzą cztery rzeczy, a celem kontroli będzie zweryfikowanie, czy mieszkańcy opłacają abonament RTV. Należy mieć się na baczności, bo jeśli nie będziemy płacić, to czeka nas surowa kara.
Właśnie rozpoczął się długo wyczekiwany przez Polaków weekend majowy. W związku z tym, że 1 i 3 maja są dniami ustawowo wolnymi od pracy, systemy rozliczeniowe Elixir i Euro Elixir zmieniają sposób funkcjonowania. W praktyce oznacza to, że niektóre przelewy mogą być dostarczone z opóźnieniem.
Oświadczenie majątkowe Radosława Sikorskiego. Minister Spraw Zagranicznych, podobnie jak pozostali ministrowie premiera Donalda Tuska, opublikował swoje oświadczenie majątkowe na stronach Rady Ministrów, aktualizowane do grudnia 2023 r. Co posiada, ile zarabia i w co inwestuje Radosław Sikorski?
Rokrocznie w okolicach maja część podatników ciszy się zwrotem nadpłaconej składki, a część opłakuje niedopłaty i wynikające z nich obowiązku uregulowania zadłużenia wobec państwa. Od czego zależy niedopłata albo nadpłata podatku? Kiedy dostaniemy zwrot podatku, a kiedy będziemy musieli go dodatkowo uregulować?
“Niestety, mówimy już o poziomie dwucyfrowym” - przyznał podczas konferencji prasowej Andrzej Domański, minister finansów. Później sprecyzował szacunki resortu, które opiewają na 15,8 proc. W porównaniu do danych z poprzednich lat luka VAT-owską jest już przepaścią.
Lada dzień kończy się szansa na zdobycie pieniędzy w ramach dofinansowania popularnego programu Moja Woda. Termin mija 30 czerwca 2024 r. Za zbieranie deszczówki można dostać nawet 5 tysięcy złotych. Wyjaśniamy szczegóły.
Współczesne miasta stawiają coraz większy nacisk na rozwój transportu publicznego, który odgrywa kluczową rolę w codziennej mobilności mieszkańców. Warto przyjrzeć się, jak kształtują się ceny biletów komunikacji miejskiej w Polsce, gdyż mają one istotny wpływ na dostępność tego środka transportu dla różnych grup społecznych oraz decyzje podejmowane przez podróżujących.
Od 23 kwietnia br. rodzice uczniów oraz nauczyciele mogą skorzystać z nowej ulgi podatkowej dotyczącej laptopów, otrzymanych w ramach programów rządowych “Laptop dla ucznia” i “Laptop dla nauczyciela”. Jednak czas na rozliczenie się z fiskusem jest coraz krótszy - ostateczny termin składania deklaracji podatkowych zbliża się nieubłaganie.
Wyniki Lotto, 23.04.24 r. We wtorkowy wieczór odbyło się m.in. losowanie Eurojackpot, czyli gry Lotto, w której udział bierze kilka europejskich krajów. Tym razem wygrana padła także w Polsce, w dwóch miejscach i to potężna.
Już 7-9 maja 2024 r. podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, w ramach ponad 180. sesji, szeroko dyskutowane będą europejska i światowa gospodarka, przemiany społeczne i trendy cywilizacyjne oraz wyzwania współczesności. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.Przez ostatnie 15 lat, od samego początku istnienia, cele Kongresu pozostają niezmienne. Wydarzenie promuje niezależną, różnorodną i otwartą dyskusję na temat przyszłości gospodarki europejskiej i polskiej, analizując przy tym wyzwania społeczne.
Bank Pocztowy wprowadza innowacyjne udogodnienie do swojej aplikacji mobilnej, które pozwala klientom jeszcze łatwiej korzystać z płatności mobilnych. Dzięki nowemu rozwiązaniu użytkownicy mogą szybko i wygodnie przekształcić swoje karty płatnicze, eliminując konieczność manualnego wprowadzania danych.
Nieopłacony abonament RTV może skutkować zmniejszeniem emerytury. Poczta Polska pobiera opłaty za abonament, jednak nieuregulowane należności mogą prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych dla emerytów. Jakie są potencjalne zagrożenia związane z brakiem płatności i kto jest zwolniony z tego obowiązku?
Powraca kwestia podatku od posiadania samochodów z silnikami spalinowymi, który został zapisany w Krajowym Planie Odbudowy. Choć przedstawiciele koalicji 15 października zapowiadali, że nie dojdzie od jego wprowadzenia w Polsce, to inne zdanie w tej sprawie zdaje się mieć Komisja Europejska.
8.408, 79 zł. - tyle w marcu 2024 r. wyniosło przeciętne wynagrodzenie w Polsce w sektorze przedsiębiorstw, co oznacza rekord kraju od czasu prowadzenia pomiarów, przy jednocześnie niemal rekordowej prędkości wzrostu. Przy tej okazji analitycy zwracają uwagę na jeszcze jeden wskaźnik i wynikające z niego konsekwencje.
Jak wymienić uszkodzony banknot? Narodowy Bank Polski bardzo dokładnie opisał, jak i gdzie zwracać uszkodzone pieniądze, by nie traciły wartości. Są też wyjątki, kiedy dany nominał stracimy bezpowrotnie.
Pożyczki pieniężne w rodzinie to częsta praktyka, ale czy wiesz, jak uniknąć podatku od tych transakcji? Kiedy płacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), a kiedy nie, oraz jakie warunki należy spełnić, aby uniknąć opodatkowania.
O ile raz wyprodukowane polskie banknoty i monety nie tracą swojej ważności, tak mogą ulec uszkodzeniu, które sprawia, że powinny zostać wycofane z obiegu. Nie oznacza to jednak, że musimy spisać pieniądze na straty. Uszkodzone środki można wymienić, choć czasem ze stratą.
Zagrożenie wojną, deglobalizacja, zmiany demograficzne - to wyzwania, przed którymi stoją dziś rząd i biznes. Na Impact’24 będą o nich rozmawiać międzynarodowi eksperci, najważniejsi politycy i liderzy biznesu.Temat bezpieczeństwa staje się dziś istotny na najważniejszych wydarzeniach gospodarczych, włączając Davos. Nie inaczej będzie na Impact’24, największym kongresie gospodarczo-technologicznym w Europie Środkowo-Wschodniej, który odbędzie się 15-16 maja w Poznaniu. Zdaniem cenionego politologa Ivana Krasteva, jednego z mówców Impact’24, podjęcie tematów obronności na kongresie w kraju frontowym NATO, to właściwe posunięcie.Jeśli próbujesz przyciągnąć ludzi, którzy nie spotkają się ze sobą w Davos czy Monachium i próbujesz prowadzić rozmowy, które mogą się odbyć tylko w Polsce, jest to niezwykle ważne. Chodzi o to, by zmusić uczestników do spojrzenia na świat z perspektywy Polski - społecznie i geopolitycznie - powiedział Krastev portalowi onet.pl.
Analitycy ostrzegają, że od lipca rachunki za prąd w Polsce mogą wzrosnąć o kilkanaście procent, przynosząc dodatkowy ciężar dla konsumentów. Nowe przepisy rządowe zakładają zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł za MWh, co może jednak nie zatrzymać skokowych wzrostów. Kto będzie najbardziej dotknięty tymi zmianami i kto może liczyć na wsparcie w postaci bonu energetycznego? Oto najnowsze prognozy i kryteria uprawniające do otrzymania bonu.
Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o wakacjach kredytowych, otwierając drogę do wprowadzenia środków wsparcia dla kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej. Nowe przepisy umożliwią zawieszenie spłaty rat kredytowych dwukrotnie w ciągu roku, a także wprowadzą zmiany w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK), zwiększając maksymalną pomoc finansową i wydłużając okres jej udzielania.
Nachodzą ważne zmiany w Banku Pekao. Dziś miało miejsce walne zgromadzenie akcjonariuszy banku, którego elementem był wybór nowej rady nadzorczej. Nie obyło się bez zgrzytów.
Polscy konsumenci energii elektrycznej szykują się na znaczące zmiany w opłatach za prąd. Nowe regulacje wprowadzane przez rząd oraz firmy energetyczne mogą wpłynąć na wysokość rachunków i sposób ich rozliczania. Zwiększenie cen prądu oraz wprowadzenie dynamicznej taryfy to tylko niektóre z istotnych zmian, które warto mieć na uwadze.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wprowadza nowe limity dla umorzenia lub rozłożenia na raty zaległych opłat abonamentowych RTV. Każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie, a decyzję podejmie właśnie KRRiT. Jakie dokumenty należy przygotować, by skorzystać z tej możliwości?