Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Od października zmiany w świadczeniach na dzieci. Rodzicu, zwróć uwagę na nowe kryterium dochodowe
Maria Glinka
Maria Glinka 04.10.2020 02:00

Od października zmiany w świadczeniach na dzieci. Rodzicu, zwróć uwagę na nowe kryterium dochodowe

Świadczenia na dzieci na nowych zasadach
Unsplash/Sharon McCutcheon

Świadczenia na dzieci na nowych zasadach

Od 1 października obowiązuje nowe, wyższe kryterium dochodowe, na bazie którego rodzic pobiera świadczenia na dzieci z funduszu alimentacyjnego. TVN24 podaje, że to już druga podwyżka od 2008 r. - po raz pierwszy próg podniesiono w 2019 r. (o 75 zł). Z drugą zmianom mamy do czynienia od października - kryterium zwiększono z 800 zł do 900 zł.

Nie są to jedyne zmiany w świadczeniach na dzieci. Chcąc ujednolicić zasady wprowadzono mechanizm „złotówka za złotówkę”, który znajduje zastosowanie przy ustalaniu świadczenia na dzieci z funduszu alimentacyjnego na kolejny okres. Co to oznacza w praktyce? Z odpowiedzią na to pytanie przychodzi Małgorzata Jóźwiak z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białymstoku. Ekspertka tłumaczyła na antenie TVN24, że rodzic, który przekroczy próg 900 zł również może ubiegać się o świadczenia na dziecko. - Jednak zostaną one przeliczone, odpowiednio pomniejszone o kwotę przekroczenia – tłumaczyła.

Zasady przyznawania świadczenia na dzieci

Świadczenia na dzieci z funduszu alimentacyjnego stanowią równowartość zasądzonych alimentów, ale nie więcej niż 500 zł miesięcznie. Taka danina przysługuje osobie uprawnionej do alimentów od rodzica na mocy sądowego tytułu wykonawczego – pod warunkiem, że egzekucja okazała się bezskuteczna (czyli nie udało się zdobyć pełnej należności z zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych w ciągu ostatnich dwóch miesięcy).

- Jeżeli na przykład przekroczymy te kryterium o strasznie dużo,  jeżeli kwota do wypłaty będzie mniejsza niż 100 złotych, wtedy nie otrzymamy już żadnych świadczeń – wyjaśniła Jóźwiak. Pieniądze trafiają do beneficjentów do momentu ukończenia przez dziecko 18 roku życia lub 25 roku życia (pod warunkiem kontynuowania nauki w szkole bądź szkole wyższej). W przypadku osób z orzeczeniem o niepełnosprawności danina jest przyznawana bezterminowo. Świadczenia nie otrzymuje osoba umieszczona w pieczy zastępczej lub instytucji zapewniającej pełne utrzymanie. Pieniądze nie należą się także osobie, która zawarła związek małżeński.