BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Strajk lekarzy. W szpitalach zostaną tylko lekarze-seniorzy?

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Strajk lekarzy w październiku

Strajk lekarzy ma się rozpocząć już za miesiąc. Powodem protestu jest niezadowolenie lekarzy wynikające z pracy ponad normy. Do końca sierpnia lekarze rezydenci będą wypowiadali klauzulę opt-out, co oznacza brak zgody na pracę powyżej 48 godzin tygodniowo. Akcja ta, w ramach której rezygnują oni również z dodatkowych prac, to “Zdrowa Praca” organizowana przez związkowców, czyli Porozumienie Rezydentów i  Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) przy wsparciu Naczelnej Izby Lekarskiej.

Forma protestu polegająca n ograniczeniu godzin pracy, może spowodować, że placówki lecznicze będą musiały prosić seniorów o pomoc i ściągać ich do pracy. 

– Jeżeli w ramach akcji "Zdrowa praca" młodzi lekarze zaczną pracować w standardzie europejskim, nie przekraczając 48 godzin w tygodniu, jeszcze jaskrawiej uwidoczni się brak lekarzy, a jedynym ratunkiem dla wielu oddziałów będą lekarze emeryci – mówi prof. Juliusz Jakubaszko, twórca i były prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej, cytowany przez „Rzeczpospolitą”.

Jak mówił dziennikowi Jan Czarnecki, przewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, nawet 44% lekarzy jest w wieku emerytalnym, a 8% przekroczyło 71. rok życia. Młodzi lekarze, przez system pracy i niskie zarobki, wyjeżdża za granicę. O poprawę sytuacji w środowisku lekarskim w ramach akcji "Zdrowa praca" będzie walczyło 350 lekarzy. Domagają się oni od państwa szybszego zwiększenia wydatków na służbę zdrowia.

Tagi:

strajksłużba zdrowia

Podobne artykuły

Polska i Świat

Nowy biznes rodziny Makłowiczów. Wychodzą poza kulinaria
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ceny wynajmu mieszkań go przerosły. 28-latek przerobił kontener na śmieci… w maleńki domek
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rząd znalazł kolejny pomysł na tanie mieszkania. Resort zdradza, co wkrótce wejdzie w życie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kolejne ataki oszustów. Możesz stracić całe oszczędności, lepiej uważaj
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niewiarygodne, za co chce karać prawica. Groźba 3 lat pozbawienia wolności
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Daniel Obajtek może mieć kłopoty. Wydawca Tygodnika NIE kontratakuje
Czytaj więcej >
Paulina Musianek

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]