Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Strajk lekarzy. W szpitalach zostaną tylko lekarze-seniorzy?
Paulina Musianek
Paulina Musianek 03.09.2019 02:00

Strajk lekarzy. W szpitalach zostaną tylko lekarze-seniorzy?

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Strajk lekarzy w październiku

Strajk lekarzy ma się rozpocząć już za miesiąc. Powodem protestu jest niezadowolenie lekarzy wynikające z pracy ponad normy. Do końca sierpnia lekarze rezydenci będą wypowiadali klauzulę opt-out, co oznacza brak zgody na pracę powyżej 48 godzin tygodniowo. Akcja ta, w ramach której rezygnują oni również z dodatkowych prac, to “Zdrowa Praca” organizowana przez związkowców, czyli Porozumienie Rezydentów i  Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) przy wsparciu Naczelnej Izby Lekarskiej.

Forma protestu polegająca n ograniczeniu godzin pracy, może spowodować, że placówki lecznicze będą musiały prosić seniorów o pomoc i ściągać ich do pracy. 

– Jeżeli w ramach akcji "Zdrowa praca" młodzi lekarze zaczną pracować w standardzie europejskim, nie przekraczając 48 godzin w tygodniu, jeszcze jaskrawiej uwidoczni się brak lekarzy, a jedynym ratunkiem dla wielu oddziałów będą lekarze emeryci – mówi prof. Juliusz Jakubaszko, twórca i były prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej, cytowany przez „Rzeczpospolitą”.

Jak mówił dziennikowi Jan Czarnecki, przewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, nawet 44% lekarzy jest w wieku emerytalnym, a 8% przekroczyło 71. rok życia. Młodzi lekarze, przez system pracy i niskie zarobki, wyjeżdża za granicę. O poprawę sytuacji w środowisku lekarskim w ramach akcji "Zdrowa praca" będzie walczyło 350 lekarzy. Domagają się oni od państwa szybszego zwiększenia wydatków na służbę zdrowia.