Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Sondaż parlamentarny po aferze w rządzie. Są przetasowania, koalicjanci na dnie
Radosław Święcki
Radosław Święcki 20.09.2020 02:00

Sondaż parlamentarny po aferze w rządzie. Są przetasowania, koalicjanci na dnie

Fatalny sondaż dla partii Gowina i Ziobry
EastNews/Andrzej Iwanczuk

Fatalny sondaż dla koalicjantów PiS

Mamy najnowszy sondaż dotyczący preferencji partyjnych wśród Polaków. Co istotne badanie pracowni IBRIS dla Wirtualnej Polski zostało przeprowadzone w piątek, czyli w apogeum koalicyjnej awantury spowodowanej sprzeciwem Solidarnej Polski wobec ustawy o ochronie zwierząt. Tego dnia ważni politycy PiS publicznie podkreślali, że koalicja z partią Zbigniewa Ziobry należy już do przeszłości i należy liczyć się z wariantem rządu mniejszościowego.

Nie brakuje jednak spekulacji, że w związku z prawdopodobnym upadkiem koalicji PiS - Solidarna Polska - Porozumienie (Jarosław Gowin miał odmówić podpisania dwustronnego porozumienia koalicyjnego) może dojść do przedterminowych wyborów parlamentarnych. Gdyby ten scenariusz się ziścił, wówczas zarówno Zbigniew Ziobro, jak i Jarosław Gowin muszą liczyć się z odejściem w polityczny niebyt. Powód? Katastrofalne wyniki ich partii we wspomnianym sondażu IBRIS.

Z badania wynika, że w przypadku samodzielnego startu Solidarną Polskę poparłoby zaledwie 1,5 proc. badanych, zaś Porozumienie tylko 1,2 proc., co oznacza, że dotychczasowi koalicjanci PiS nie tylko nie znaleźliby się w Sejmie  (trzeba przekroczyć próg 5 proc.), ale też nie załapali na finansowanie z budżetu państwa (w tym wypadku wystarczy zdobyć 3 proc.). Warto zauważyć, że sondażowe wyniki tych partii są znacznie gorsze niż rezultaty, jakie uzyskały w wyborach startując samodzielnie. Przypomnijmy, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku ugrupowanie ministra sprawiedliwości poparło blisko 4 proc. głosujących, zaś formację byłego wicepremiera i ministra nauki ponad 3 proc. 

5 partii w Sejmie

Liderem sondażu IBRIS jest PiS, które bez koalicjantów uzyskuje 35 proc. poparcie (w sojuszu z partią Gowina i Ziobry zdobywa niemal 41 proc.). Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska z 21,8 proc. poparciem. Podium zamyka ruch Szymona Hołowni Polska 2050 na który chce głosować 10,6 proc. ankietowanych. Do Sejmu weszłaby również Konfederacja (8,2 proc.) oraz Lewica (5,8 proc.). Zabrakłoby w nim natomiast koalicji PSL-Kukiz’15, która odnotowała w sondażu tylko 3 proc. poparcie. 

Sondaż przeprowadzono 18 września metodą CATI na grupie 1100 dorosłych Polaków