Najnowszy sondaż prezydencki pokazuje, że Andrzej Duda nie może być pewny triumfu
Wikipedia/Marcin Białek
Autor Radosław Święcki - 17 Maja 2020

Sondaż dla onet.pl: Duże przetasowanie wśród kandydatów. Duda nie wygra w pierwszej turze

Najnowszy sondaż prezydencki ośrodka IBRiS dla portalu Onet.pl pokazuje znaczące zmiany w czołówce rankingu po tym jak do walki o najwyższy urząd w państwie włączył się Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy ma największe szanse na wejście do drugiej tury po stronie kandydatów opozycji i tym samym konfrontację z urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą.

Zaskakujący sondaż prezydencki

Sondaż pracowni IBRiS opublikowany dokładnie tydzień po planowanych wyborach prezydenckich, które ostatecznie się nie odbyły, pokazuje, że ich ostateczne rozstrzygnięcie (nastąpi ono zapewne na początku lata) może przynieść niespodzianki.

Liderem sondażu pozostaje co prawda Andrzej Duda na którego chce głosować 43,2 proc. ankietowanych, ale poparcie dla urzędującego prezydenta spadło aż o 6,5 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem pracowni.

Taki wynik pokazuje, że konieczne byłoby przeprowadzenie drugiej tury wyborów prezydenckich. Kto ma największe szanse na konfrontację z obecnym prezydentem? Okazuje się, że ten, który dopiero włączył się do walki o Pałac Prezydencki.

Już jutro kierowców czekają wielkie zmiany. Dotyczą rządowych restrykcjiJuż jutro kierowców czekają wielkie zmiany. Dotyczą rządowych restrykcjiCzytaj dalej

Poparcie dla Rafała Trzaskowskiego wyniosło w badaniu 16 proc. Prezydent Warszawy uzyskał wyraźnie lepszy wynik niż w ostatnim sondażu pracowni notowała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (6,7 proc.), którą w piątek Trzaskowski zastąpił w roli kandydata startującego z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

Sondażowe podium zamyka niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia, na którego chce głosować 9,9 proc. respondentów, co oznacza wzrost o 0,7 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Niewiarygodny skandal. Radny chce "utylizować bezdomne zwierzęta"

Traci Kosiniak-Kamysz

Sondaż pokazuje, że na kandydowaniu Trzaskowskiego wyraźnie traci kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, który uzyskał 9,6 proc. poparcie i w porównaniu z ostatnim badaniem szef ludowców stracił aż 4,5 pkt proc. poparcia.

Polska ma samozwańczego prezydenta. Zaczyna on nawet wydawać dowody osobistePolska ma samozwańczego prezydenta. Zaczyna on nawet wydawać dowody osobisteCzytaj dalej

Niewielki wzrost odnotowali natomiast kandydat Lewicy Robert Biedroń na którego chce głosować 6,8 proc. badanych (wzrost o 0,4 pkt proc.) oraz Krzysztof Bosak, który startuje z ramienia Konfederacji (również popiera go 6,8 proc. respondentów, ale w tym wypadku wzrost wyniósł 1,8 pkt proc. w porównaniu z poprzednim sondażem).

Udział w wyborach deklaruje 56,2 proc. ankietowanych, zaś niespełna 40 proc. twierdzi, że w wyborach prezydenckich nie zagłosuje.

Termin wyborów prezydenckich wciąż pozostaje nieznany. Najczęściej wskazywana obecnie data to 28 czerwca, wiele jednak będzie zależało od tempa prac nad znowelizowaną w tym tygodniu przez Sejm ustawą o formie wyborów prezydenckich (zakłada głosowanie tradycyjne z możliwością oddania głosu drogą korespondencyjną) ze strony Senatu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kornelia umierała w wykopanym dole. Nowe ustalenia w sprawie, którą żyje cała Polska
  2. "Halo, tu papież Franciszek". Siostra zmarłego na COVID-19 proboszcza nie mogła uwierzyć, kto do niej dzwoni
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Dobra wiadomość o 1000+ dla turystów. Polacy mają powód do radości

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News