BiznesINFO.pl

Wikipedia/Marcin Białek

Sondaż dla onet.pl: Duże przetasowanie wśród kandydatów. Duda nie wygra w pierwszej turze

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Zaskakujący sondaż prezydencki

Sondaż pracowni IBRiS opublikowany dokładnie tydzień po planowanych wyborach prezydenckich, które ostatecznie się nie odbyły, pokazuje, że ich ostateczne rozstrzygnięcie (nastąpi ono zapewne na początku lata) może przynieść niespodzianki.

Liderem sondażu pozostaje co prawda Andrzej Duda na którego chce głosować 43,2 proc. ankietowanych, ale poparcie dla urzędującego prezydenta spadło aż o 6,5 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem pracowni. 

Taki wynik pokazuje, że konieczne byłoby przeprowadzenie drugiej tury wyborów prezydenckich. Kto ma największe szanse na konfrontację z obecnym prezydentem? Okazuje się, że ten, który dopiero włączył się do walki o Pałac Prezydencki.

Poparcie dla Rafała Trzaskowskiego wyniosło w badaniu 16 proc. Prezydent Warszawy uzyskał wyraźnie lepszy wynik niż w ostatnim sondażu pracowni notowała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (6,7 proc.), którą w piątek Trzaskowski zastąpił w roli kandydata startującego z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

Sondażowe podium zamyka niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia, na którego chce głosować 9,9 proc. respondentów, co oznacza wzrost o 0,7 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem.

Traci Kosiniak-Kamysz

Sondaż pokazuje, że na kandydowaniu Trzaskowskiego wyraźnie traci kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, który uzyskał 9,6 proc. poparcie i w porównaniu z ostatnim badaniem szef ludowców stracił aż 4,5 pkt proc. poparcia.

Niewielki wzrost odnotowali natomiast kandydat Lewicy Robert Biedroń na którego chce głosować 6,8 proc. badanych (wzrost o 0,4 pkt proc.) oraz Krzysztof Bosak, który startuje z ramienia Konfederacji (również popiera go 6,8 proc. respondentów, ale w tym wypadku wzrost wyniósł 1,8 pkt proc. w porównaniu z poprzednim sondażem).

Udział w wyborach deklaruje 56,2 proc. ankietowanych, zaś niespełna 40 proc. twierdzi, że w wyborach prezydenckich nie zagłosuje.

Termin wyborów prezydenckich wciąż pozostaje nieznany. Najczęściej wskazywana obecnie data to 28 czerwca, wiele jednak będzie zależało od tempa prac nad znowelizowaną w tym tygodniu przez Sejm ustawą o formie wyborów prezydenckich (zakłada głosowanie tradycyjne z możliwością oddania głosu drogą korespondencyjną) ze strony Senatu.

Tagi:

Andrzej Dudawybory prezydenckiesondaż

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zawód bezrobotny. W Niemczech zmarł człowiek, który 46 lat żył na koszt państwa i był z tego dumny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Brawurowa jazda 27-latka z Elbląga. Motocyklista dostał 20 mandatów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Plastikowy dokument tożsamości odejdzie do lamusa. Czas na mDowód
Czytaj więcej >

Finanse

Aleksander Kwaśniewski o swojej emeryturze. „Zarabiam i jakoś muszę sobie dawać radę”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Tysiące laptopów za darmo. Ministerstwo edukacji rozszerza listę osób uprawnionych
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Sprzedajesz w internecie? Uważaj, bo możesz stracić wszystko
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]