Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zaskakujące wyniki sondażu wyborczego. Poparcie rządzących leci na łeb na szyję
Maria Glinka
Maria Glinka 01.11.2020 01:00

Zaskakujące wyniki sondażu wyborczego. Poparcie rządzących leci na łeb na szyję

Sondaż niekorzystny dla PiS
By Lukasz2 - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16965835

Sondaż dla WP: PiS poniżej ważnego progu, w Sejmie pięć partii

Sondaż w sprawie poparcia dla poszczególnych ugrupowań politycznych przeprowadził IBRIS na zlecenie Wirtualnej Polski. Na pierwszym miejscu rankingu znalazło się PiS (29 proc.). Drugą lokatę w sondażu zajmuje KO, która do partii rządzącej traci jedynie pięć punktów procentowych (24 proc.). Na najniższym stopniu podium uplasowała się Polska 2050 Szymona Hołowni, która zyskała uznanie 14,9 proc. ankietowanych. Polsat News przypomina, że to 5,9 punktów procentowych więcej niż w sondażu sprzed miesiąca.

Na dalszym pozycjach znalazły się: Lewica (6,9 proc.) i Konfederacja (5,3 proc.). Portal gazeta.pl podaje, że według nowego sondażu progu wyborczego nie przekraczają zarówno PSL, jak i Kukiz’15 (po 3,3 proc.).

Aż 16,6 proc. uczestników sondażu przyznało, że nie wie na kogo oddać głos. 31,8 proc. respondentów zadeklarowało, że „zdecydowanie” będzie uczestniczyć w następnych wyborach. 9,4 proc. odpowiedziało, że raczej pójdzie do urn. Z kolei 20,6 proc. badanych oznajmiło, że raczej nie zagłosuje, a jeszcze więcej, bo aż 31,5 proc. nie zrobi tego na pewno. 6,7 proc. uczestników badania wybrało opcję „nie wiem”.

Najnowszy sondaż został przeprowadzony na próbie 1100 osób. Do zbadania poparcia dla poszczególnych partii wykorzystano telefoniczne, standaryzowane wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo.

To nie pierwszy tak niekorzystny sondaż dla PiS

Najnowszy sondaż to nie jedyny dowód na malejące poparcie dla rządzących. W badaniu z 30 października dla Wirtualnej Polski PiS zdobył uznanie 31 proc., czyli o 9 punktów procentowych mniej niż na przełomie września i października. W tym samym sondażu KO uzyskała uznanie 18 proc. ankietowanych, a Polska 2050 Szymona Hołowni – 10 proc.

Równie niepokojące dla PiS mogą być wyniki badania przeprowadzonego dla Gazety Wyborczej przez Kantar. Gdyby teraz odbyły się wybory parlamentarne to 26 proc. ankietowanych zagłosowałoby na Zjednoczoną Prawicę (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie), a 24 proc. na KO (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska). Aż 18 proc. zadeklarowało poparcie dla ruchu Szymona Hołowni. 8 proc. poparcia otrzymały Lewica i Konfederacja.

Jedyny sondaż z ostatnich dni, w którym Zjednoczona Prawica przekracza próg 30 proc. to wyniki badania autorstwa CBOS. Według wyliczeń poparcie wyniosło 31,3 proc.

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku2. (https://wtv.pl/tvp-info-011120-mk-wiadomosci "TVP Info własnie poinformowało dziennikarza, że zrywa z nim współpracę. "Moje artykuły nagle przestały kogokolwiek interesować"")3. Nauczyciele masowo lądują na L4. Od początku roku szkolnego aż 430 tys. zwolnień

Sondaż przejawem niezadowolenia względem decyzji rządzących?

W komentarzu do badania CBOS poinformowano, że „wydarzenia z trzeciej dekady października wpłynęły na wyraźne osłabienie społecznego poparcia dla rządzącej formacji”. Najnowsze niekorzystne sondaże mogą być zatem pokłosiem zarówno kontrowersyjnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, jak i pogorszenia sytuacji epidemicznej i wątpliwym działaniom podejmowanym przez rządzących w celu jej poprawy.

Kto jest najbardziej rozczarowany postawą partii rządzącej? Sondaż CBOS wskazuje na utratę poparcia zwłaszcza wśród młodych obywateli - Zjednoczona Prawica zarejestrowała największy spadek uznania w grupach wiekowych 18-25 (o 16 punktów procentowych) i 25-34 (o 15 punktów procentowych).