Sondaż niekorzystny dla PiS
By Lukasz2 - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16965835
Autor Maria Glinka - 1 Listopada 2020

Zaskakujące wyniki sondażu wyborczego. Poparcie rządzących leci na łeb na szyję

Najnowszy sondaż potwierdza spadek poparcia dla obozu rządzącego. Różnica między nim a Koalicją Obywatelską to zaledwie pięć punktów procentowych. Na trzecim miejscu uplasował się niedawno powołany ruch.

Sondaż dla WP: PiS poniżej ważnego progu, w Sejmie pięć partii

Sondaż w sprawie poparcia dla poszczególnych ugrupowań politycznych przeprowadził IBRIS na zlecenie Wirtualnej Polski. Na pierwszym miejscu rankingu znalazło się PiS (29 proc.). Drugą lokatę w sondażu zajmuje KO, która do partii rządzącej traci jedynie pięć punktów procentowych (24 proc.). Na najniższym stopniu podium uplasowała się Polska 2050 Szymona Hołowni, która zyskała uznanie 14,9 proc. ankietowanych. Polsat News przypomina, że to 5,9 punktów procentowych więcej niż w sondażu sprzed miesiąca.

Na dalszym pozycjach znalazły się: Lewica (6,9 proc.) i Konfederacja (5,3 proc.). Portal gazeta.pl podaje, że według nowego sondażu progu wyborczego nie przekraczają zarówno PSL, jak i Kukiz’15 (po 3,3 proc.).

Wystarczy, że odbierzesz telefon. Bank ma związane ręce, stracisz wszystkie oszczędnościWystarczy, że odbierzesz telefon. Bank ma związane ręce, stracisz wszystkie oszczędnościCzytaj dalej

Aż 16,6 proc. uczestników sondażu przyznało, że nie wie na kogo oddać głos. 31,8 proc. respondentów zadeklarowało, że „zdecydowanie” będzie uczestniczyć w następnych wyborach. 9,4 proc. odpowiedziało, że raczej pójdzie do urn. Z kolei 20,6 proc. badanych oznajmiło, że raczej nie zagłosuje, a jeszcze więcej, bo aż 31,5 proc. nie zrobi tego na pewno. 6,7 proc. uczestników badania wybrało opcję „nie wiem”.

Najnowszy sondaż został przeprowadzony na próbie 1100 osób. Do zbadania poparcia dla poszczególnych partii wykorzystano telefoniczne, standaryzowane wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo.

Minister przekazał świetne informacje. Olbrzymia grupa Polaków otrzyma 100 proc. podwyżki wynagrodzeńMinister przekazał świetne informacje. Olbrzymia grupa Polaków otrzyma 100 proc. podwyżki wynagrodzeńCzytaj dalej

To nie pierwszy tak niekorzystny sondaż dla PiS

Najnowszy sondaż to nie jedyny dowód na malejące poparcie dla rządzących. W badaniu z 30 października dla Wirtualnej Polski PiS zdobył uznanie 31 proc., czyli o 9 punktów procentowych mniej niż na przełomie września i października. W tym samym sondażu KO uzyskała uznanie 18 proc. ankietowanych, a Polska 2050 Szymona Hołowni – 10 proc.

Równie niepokojące dla PiS mogą być wyniki badania przeprowadzonego dla Gazety Wyborczej przez Kantar. Gdyby teraz odbyły się wybory parlamentarne to 26 proc. ankietowanych zagłosowałoby na Zjednoczoną Prawicę (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie), a 24 proc. na KO (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska). Aż 18 proc. zadeklarowało poparcie dla ruchu Szymona Hołowni. 8 proc. poparcia otrzymały Lewica i Konfederacja.

Jedyny sondaż z ostatnich dni, w którym Zjednoczona Prawica przekracza próg 30 proc. to wyniki badania autorstwa CBOS. Według wyliczeń poparcie wyniosło 31,3 proc.

Nie będziesz mógł zapłacić gotówką w sklepie? Polskie prawo może utrudniać życie obywatelomNie będziesz mógł zapłacić gotówką w sklepie? Polskie prawo może utrudniać życie obywatelomCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku
2. TVP Info własnie poinformowało dziennikarza, że zrywa z nim współpracę. "Moje artykuły nagle przestały kogokolwiek interesować"
3. Nauczyciele masowo lądują na L4. Od początku roku szkolnego aż 430 tys. zwolnień

Sondaż przejawem niezadowolenia względem decyzji rządzących?

W komentarzu do badania CBOS poinformowano, że „wydarzenia z trzeciej dekady października wpłynęły na wyraźne osłabienie społecznego poparcia dla rządzącej formacji”. Najnowsze niekorzystne sondaże mogą być zatem pokłosiem zarówno kontrowersyjnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, jak i pogorszenia sytuacji epidemicznej i wątpliwym działaniom podejmowanym przez rządzących w celu jej poprawy.

Kto jest najbardziej rozczarowany postawą partii rządzącej? Sondaż CBOS wskazuje na utratę poparcia zwłaszcza wśród młodych obywateli - Zjednoczona Prawica zarejestrowała największy spadek uznania w grupach wiekowych 18-25 (o 16 punktów procentowych) i 25-34 (o 15 punktów procentowych).

Jeżeli masz na telefonie aplikacje z tej listy, od razu je usuń. Twoje poufne dane mogą być zagrożoneJeżeli masz na telefonie aplikacje z tej listy, od razu je usuń. Twoje poufne dane mogą być zagrożoneCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Decyzja może zapaść jeszcze dziś. Jasnowidz Jackowski nie ma wątpliwości, porażająca wizja
  2. Tragiczne wieści, nie żyje 16-latka. Dziewczyna brała udział w popularnym programie rozrywkowym
  3. Jedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękami
  4. Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19
  5. Groźna bakteria w popularnym serze. Nawet co druga ciężarna po spożyciu może stracić ciążę
  6. Kamil Stoch zaprosił tysiące Polaków do swojego domu. Wszystko w jednym celu, długo czekał na ten moment (FOTO)
  7. Zajrzała do lodówki i wymyśliła jak ulepszyć placki ziemniaczane. Spróbowała i oniemiała, zdradziła przepis
Fantastyczne informacje o Marku Niedźwieckim. Legenda wraca do radiaFantastyczne informacje o Marku Niedźwieckim. Legenda wraca do radiaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News