SMS pożyczka oszustwo
Unsplash.com Mia Baker
Autor Konrad Karpiuk - 22 Listopada 2020

Za wysłanie jednego SMS-a mieli otrzymać gotówkę. Tysiące ludzi może mówić o wielkim nieszczęściu

Jeden SMS miał dzielić klientów śląskiej firmy od otrzymania pożyczki na bardzo korzystnych warunkach. Z oferty skorzystało tysiące Polaków. Prokuratura podejrzewa, że mogło dojść do oszustwa.

SMS za 30 zł i pożyczka w ciągu kilku godzin. Tysiące Polaków dało się nabrać

SMS premium, kosztujący 30 zł miał umożliwić otrzymanie błyskawicznej pożyczki, nawet w ciągu godziny od wysłania wiadomości. Śląska firma reklamowała się, że transakcja przebiega bez poręczycieli i zbędnych formalności. Zainteresowanych nie brakowało.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, podejrzane przedsiębiorstwo prowadziło 35 stron internetowych. Wśród nich były portale takie jak: smart-cash.pl, problemfinansowy.pl, telegotowka.eu pozyczkowo.eu, focuscash.pl, pozyczkaxl.pl, maszdlug.pl, pogotowiepozyczkowe.com.pl, i-pozyczamy.pl i kilka innych.

Belgijski region zrywa stosunki dyplomatyczne z Polską. Przez PiSBelgijski region zrywa stosunki dyplomatyczne z Polską. Przez PiSCzytaj dalej

Na powyższych stronach zapewniano pożyczki praktycznie od ręki, oraz bez Biura Informacji Kredytowej (BIK). Zachwalano niskie prowizje, brak potrzeby wychodzenia z domu do dopełnienia niewielkich formalności, jak i wyeliminowanie dodatkowych opłat.

- To działało, bo klientami serwisów pożyczkowych były przede wszystkim osoby już mocno zadłużone, które nie miały żadnych szans na kredyt w banku. Propozycja zawarcia internetowej pożyczki wydawała się więc dla nich niezwykle atrakcyjna, dla wielu z nich to była zresztą jedyna forma zdobycia gotówki - informowała jedna ze śledczych cytowana przez GW.

Proces udzielenia pożyczki zaczynał się od wypełnienia internetowego formularza, w którym należało podać dane osobowe. Przy rejestracji była konieczność wysłania SMS-a, kosztującego 30 zł. Klienci, którzy skorzystali z oferty, pieniędzy nie otrzymali.

ZUS wysłał prawie pół miliona wiadomości do Polaków. Jest czas tylko do 30 listopadaZUS wysłał prawie pół miliona wiadomości do Polaków. Jest czas tylko do 30 listopadaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jeden z ulubionych produktów Polaków srogo podrożeje. W sklepach czekają nas mocne podwyżki?
  2. "Pokaż, że masz jaja". Ostre słowa w stronę Przemysława Czarnka na antenie Polsat News
  3. Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięcia

Sprawą zajął się UOKiK i prokuratura

W końcu sprawa trafiła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Po przyjrzeniu się działalności śląskiej firmy sprawa trafiła do gliwickiej prokuratury. Z racji, że klienci po wysłaniu płatnych SMS-ów nie otrzymali pieniędzy, wszczęto śledztwo pod kątem oszustwa.

Jednym z pierwszych kroków było zablokowanie stron należących do śląskiej firmy i oferujących pożyczki. Następnie śledczy we współpracy z policją zaczęli przesłuchiwać poszkodowanych. Jak podaje GW, szacuje się, że oszukanych klientów jest przynajmniej kilka tysięcy.

Tak duża ilość pokrzywdzonych znacznie komplikuje pracę prokuratury. Jak wyjaśniają prokuratorzy, wysłanie tradycyjnych pism do wszystkich klientów śląskiej firmy, byłoby nie tylko skomplikowane logistycznie, ale też bardzo kosztowne. W związku z tym, opublikowano specjalny komunikat.

Lidl wprowadza nową sekcję w sklepach. Sieć goni Biedronkę i oferuje nowe niespodziankiLidl wprowadza nową sekcję w sklepach. Sieć goni Biedronkę i oferuje nowe niespodziankiCzytaj dalej

- Wszystkie osoby, które wysłały wiadomości SMS, celem pozyskania pożyczki za pośrednictwem wyżej wskazanych stron internetowych, posiadają w niniejszym postępowaniu status pokrzywdzonego i przysługują im uprawnienia wskazane w załączonym pouczeniu o prawach pokrzywdzonego - napisała Prokuratura Okręgowa w Gliwicach na swojej stronie internetowej.

Dlatego jak informuje portal zanim-podpiszesz.pl, przed wzięciem jakiegokolwiek zobowiązania finansowego (jak choćby pożyczki), należy dokładnie sprawdzić wiarygodność przedsiębiorstwa w internecie. Listę firm objętych nadzorem finansowych można znaleźć choćby na stronie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w zakładce podmioty. Natomiast rejestr podmiotów podejrzanych o prowadzenie nielegalnej działalności bankowej znajduje się również na portalu KNF, w zakładce "dla Konsumenta" w "liście ostrzeżeń publicznych KNF".

Australia na ustach świata. Przez pracownika pizzerii musieli wprowadzić lockdownAustralia na ustach świata. Przez pracownika pizzerii musieli wprowadzić lockdownCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Tragedia na drodze, golf wypadł z jezdni. Młody kierowca nie żyje
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
  4. Ile się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewało
  5. Zakupy w Internecie nie bez haczyków. Jeśli nie zwrócisz uwagi na kilka rzeczy, dasz się złapać
  6. Piękna polska bokserka w skąpym bikini. Ewa Brodnicka kusi swoimi krągłościami (FOTO)
  7. Podaruj sobie dawkę witamin i zdrowia w postaci pysznej surówki. Połączenie marchewki i pora sprawia, że nie można się od niej oderwać
Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaWłaściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News