By Jakub Zasina - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4115845
By Jakub Zasina - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4115845
Autor Stanisław Węgrowski - 21 Marca 2020

Centra handlowe jednak otworzą więcej sklepów. Dokładny wykaz ze zaktualizowanego rozporządzenia

Sklepy w galeriach handlowych będą jednak czynne. W dzienniku ustaw pojawiło się zaktualizowane rozporządzenie, w którym pojawił się nowy katalog branż, które mogą otwierać swoje placówki.

Sklep w centrum handlowym jednak czynny

W odpowiedzi na głos przedsiębiorców Ministerstwo Zdrowia, we współpracy z Ministerstwem Rozwoju wprowadziło zmiany w rozporządzeniu dotyczącym handlu w galeriach handlowych. Rozporządzenie jasno wskazuje, które branże mogą otwierać sklepy w obiektach handlowych powyżej 2000 m2.

Aktualne rozporządzenie wprowadzające stan epidemii w Polsce zawiera katalog branż, które mogą prowadzić działalność w centrach handlowych. Są to:

  • sklepy spożywcze,
  • sklepy kosmetyczne (z wyjątkiem produktów przeznaczonych do perfumowania lub upiększania),
  • sklepy z artykułami toaletowymi i środkami czystości,
  • sklepy z wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi,
  • sklepy z artykułami remontowo-budowlanymi,
  • kioski,
  • sklep z artykułami dla zwierząt i paliwami.

Nie każdy sklep będzie czynny

Jak podano w komunikacie, ma to ułatwić przedsiębiorcom interpretację przepisów wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Dodatkowo w galeriach mogą być świadczone usługi medyczne, bankowe, ubezpieczeniowe, pocztowe, pralnicze lub gastronomiczne, jednak sklep może je świadczyć tylko w zakresie dowozu, bez usług "na wynos" w samej galerii. Na terenie galerii z handlu wyłączone będą natomiast tzw. wyspy handlowe.

Działać będą te sklepy, które są teraz niezbędne

W konsekwencji w galeriach dopuszczona będzie nadal działalność sklepów, które oferują aktualnie jedynie niezbędne produkty i usługi.

Zmiany w zakresie handlu w galeriach, które doprecyzowują dotychczasowe przepisy, to odpowiedź na postulaty zgłaszane zarówno przez organizacje zrzeszające galerie handlowe, jak i organizacje przedsiębiorców z różnych branż, m.in. branży jubilerskiej i kosmetycznej.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News