BiznesINFO.pl

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Skarbówka wkracza do akcji. Dzięki nowym narzędziom łatwiej wyłapie podejrzane transakcje

10 Marca 2023

Autor tekstu:

Olgierd Maletka

Urząd skarbowy chce wiedzieć więcej na temat transakcji, których dokonują Polacy w Internecie. Skarbówka skontroluje czym, i za ile handlujemy, informuje serwis wyborcza.biz. 

Urzędnicy skontrolują popularne platformy sprzedażowe

Urząd Skarbowy weźmie pod lupę handel internetowy. Sprawdzane będą osoby, które sprzedają różne towary na popularnych platformach, takich jak Allegro, OLX czy Vinted.

Właściciele popularnych portali zostaną obciążeni nowymi obowiązkami. Będą musieli przekazywać Krajowej Administracji Skarbowej raporty dotyczące sprzedawców. Wszystko po to, żeby sprawdzić, czy nie prowadzimy nieopodatkowanej działalności gospodarczej.

Kto może spodziewać się kontroli?

Wyborcza.biz. informuje, że platformy sprzedażowe już kompletują dane o milionach Polaków. Jak czytamy, kontrole będą wykonywane w przypadku, gdy na jednej z platform dojdzie do 30 transakcji na minimum 2 tys. euro w ciągu roku.

„Raportowaniu nie będą podlegać sprzedawcy, którzy zawarli w okresie sprawozdawczym mniej niż 30 transakcji sprzedaży towarów, jeżeli ich łączne wynagrodzenie nie przekroczyło 2 tys. euro. Ma to na celu wykluczenie okazjonalnych sprzedaży, najczęściej prywatnych rzeczy jak ubrania lub książki” - przekazało Ministerstwo Finansów. 

Skarbówka zarządzi potężne kary

Od następnego roku platformy sprzedażowe mają dostarczać dane dotyczące sprzedaży dokonywanych przez klientów, począwszy od stycznia 2023 r. Nieprzekazanie stosownych danych fiskusowi, będzie zagrożone karą w wysokości nawet 5 mln zł.

„Wysłaliśmy już prośby do części z nich, którzy od stycznia mieli ponad 30 transakcji i ich wartość sprzedaży przekroczyła 2 tys. euro. Część osób podała nam niezbędne, wymagane przez fiskusa dane, ale nie wszyscy" - powiedział w rozmowie z serwisem wyborcza.biz., przedstawiciel jednej z takich platform.

Tagi:

Urząd SkarbowyolxAllegro

Podobne artykuły

Finanse

Znika WIBOR. Ważne zmiany związane z wejściem jego następcy
Czytaj więcej >

Finanse

Terlecki mówi o podwyższeniu świadczenia 500 plus. „Mamy jeszcze parę asów w rękawie”
Czytaj więcej >

Finanse

Ulga na internet, można zaoszczędzić nawet 760 zł. Konieczny jest jednak pewien dokument
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Handel

Branża wędliniarska chce, by UOKiK skontrolował ceny mięsa. Zdaniem rzeźników są one zbyt niskie
Czytaj więcej >
Olgierd Maletka

Olgierd Maletka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]