Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Na dnie Odry znaleziono wielki skarb. Archeolodzy po prostu oniemieli
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 06.10.2020 02:00

Na dnie Odry znaleziono wielki skarb. Archeolodzy po prostu oniemieli

Skarb na dnie Odry
Wikimedia Commons Maciek r. drewniak CC4.0

Skarb znaleziony na dnie Odry

Skarb z dna Odry to średniowieczny miecz, który mimo, że spędził lata w rzece, zachował się w bardzo dobrym stanie. Skarb jest o tyle wyjątkowy, że oprócz samego ostrza zachował się kawałek pochwy wykonanej ze skóry oraz drewna. Ułamany jest jedynie czubek i niewielki fragment sztychu. W całości jest natomiast głowania, rękojeść i głowica.

- Znalezisk tego typu jest naprawdę niewiele. Osobno znajduje się miecze, osobno pochwy, najczęściej w środowiskach wilgotnych, w nawarstwieniach miast. Bardzo rzadko natomiast mamy do czynienia z kompletem - komentowała odkrycie skarbu dla mediów dr. hab Anna Bogumiła Kowalska z Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie. 

Wstępne ustalenia na temat skarbu z Odry

Skarb przeniesiono do Muzeum Narodowego. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, miecz pochodzi z lat 1170-1330. Obecnie planowane są nieinwazyjne badania, które mają spróbować odtworzyć historię ostrza. Naukowcy chcą ustalić czy miecz został zagubiony w trakcie konfliktu, czy też został wyrzucony do rzeki. Następnie szczeciński skarb ma być poddany konserwacji.

- Od głębokich pradziejów depozyty militariów miały charakter wotywny – być może ten miecz wiąże się z taką historią. (…) Gdyby rzeczywiście okazało się, że to depozyt, to byłby najbardziej wysuniętym na wschód spośród tych, które obecnie znamy - tak mówiła o skarbie Kowalska w rozmowie z dziennikarzami.

[EMBED-3]

Tagi: Szczecin