BiznesINFO.pl
Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe mają być fundamentem nowego pakietu mieszkaniowego

BiznesInfo

SIM nowym pomysł rządu na zapewnienie Polakom dostępu do mieszkań

10 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) mają być jednym z fundamentów nowego pakietu mieszkaniowego przygotowanego przez rząd. Jego szczegóły zdradził w środę w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wicepremier, minister rozwoju, pracy i t

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego program Mieszkanie plus nie wypalił

  • Na czym polega nowy pakiet mieszkaniowy, którego fundamentem są SIM-y

  • Skąd będą pochodziły środki na pakiet mieszkaniowy

SIM fundamentem nowego programu mieszkaniowego

Mieszkanie plus to chyba jedyny program obecnej ekipy rządzącej „z plusem” w tytule, który nie wypalił. Statystyki nie kłamią. Jak ujawniła niedawno wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornacka, na koniec 2020 roku wybudowano bądź było w budowie 26 182 mieszkania. Tymczasem premier Mateusz Morawiecki obiecywał, że będzie ich 100 tys. w roku...2019.

Rządzący mają świadomość klapy Mieszkanie plus. Mówi o tym otwarcie w środowym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, wskazując na przyczyny porażki programu. - Nie został dobrze oszacowany. Koszt tych mieszkań nie jest konkurencyjny ani nie są to inwestycje atrakcyjne z punktu widzenia samorządów – mówi wicepremier.

Gowin podkreśla, że rząd przeanalizował przyczyny deficytu mieszkań. Wskazuje tu z jednej strony na brak wystarczającej ilości terenów pod inwestycje mieszkaniowe, a także brak pracowników w budownictwie.

W dalszej części wywiadu wicepremier podkreśla, że rząd „na bazie doświadczeń (i mankamentów) Mieszkania plus” przygotował nowy pakiet mieszkaniowy.

- Jego fundamentem są Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) i ścisła współpraca z samorządami. Z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju Polski równie ważne jak wielkie inwestycje infrastrukturalne pokroju CPK jest zapewnienie mieszkań przede wszystkim w wyludniającej się Polsce powiatowej. Ma to bowiem fatalne skutki społeczne i demograficzne. Dlatego opracowaliśmy realny i precyzyjny program wspierania budowy mieszkań na wynajem z relatywnie niskim czynszem. Te lokale będą dostępne dla młodych rodzin czy osób średniozamożnych – wyjaśnia Gowin.

Mówiąc o współpracy z samorządami wicepremier nie kryje, iż liczy na to, że SIM-y wyzwolą potencjał gmin. - Samorządy dysponują ogromnymi zasobami gruntów, które można wykorzystać pod budowę mieszkań, ale często problemem są pieniądze. Nasz model polega na tym, że gmina inwestuje w budowę mieszkań przez SIM-y (mogą to być także działające już Towarzystwa Budownictwa Społecznego), a państwo zapewnia środki na inwestycję – tłumaczy minister rozwoju, pracy i technologii.

Wspomniane przez Gowina środki to m.in. bezzwrotne 3 mln zł za stworzenie SIM-u, a także bezzwrotny grant z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 35 proc. kosztów inwestycji, czy bezzwrotne 10 proc. kosztów inwestycji finansowane z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Pozostałą część środków jak mówi Gowin SIM-y lub Towarzystwa Budownictwa Społecznego mogą zapewnić sobie np. z niskooprocentowanego kredytu z BGK, a także  wkładu własnego lokatorów. W przypadku, gdy wkład wyniesie powyżej 20 proc. kosztów budowy mieszkania, lokator będzie miał możliwość dojścia do własności.

Pytany o odzew samorządów, minister rozwoju, pracy i technologii podkreśla, że „w tej chwili w trakcie zawiązywania jest kilkanaście SIM-ów z potencjałem budowy 20 tys. mieszkań. Każdy z nich skupia od kilku do kilkunastu gmin z danego regionu”.

Ile pieniędzy pójdzie na pakiet mieszkaniowy?

Mówiąc z kolei o kwotach, jakie zostaną przeznaczone na pakiet mieszkaniowy, wicepremier wyjaśnia, że w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa „dysponujemy 1,5 mld zł, z czego część już została zagospodarowana, a reszta – biorąc pod uwagę wspomniane zainteresowanie gmin – zostanie wykorzystana niebawem”. - Jestem przekonany, że widząc pierwsze sukcesy SIM-ów, rząd przeznaczy wielokrotnie większe kwoty – stwierdza minister rozwoju, pracy i technologii.

Pytany o to, kto będzie budował mieszkania, Gowin podkreśla, że rząd stawia na lokalne firmy budowlane i wykonawcze.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >