BiznesINFO.pl
Biznesinfo

Biznesinfo

Sanepid zamierza kontrolować podczas majówki. To kluczowy moment

29 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Sanepid szykuje wzmożone kontrole na majówkę. Na wizytę inspektorów powinni przygotować się przede wszystkim właściciele hoteli. Zdaniem Krzysztofa Saczki, pełniącego obowiązki szefa GIS, początek maja będzie najważniejszy w kontekście wygaszania trzeciej fali pandemii.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Które miejsca zamierza odwiedzić Sanepid w czasie majówki

  • Jakimi instrumentami dysponuje

  • Kiedy hotele będą mogły liczyć na złagodzenie restrykcji

Sanepid rusza z kontrolami

Sanepid to jedna z najbardziej obciążonych instytucji w dobie pandemii. Najbliższe dni mogą być wyjątkowo pracowite z uwagi na majówkę. Wolne dni to dla niektórych przedsiębiorców dość duża zachęta, aby łamać obostrzenia.

Dlatego też Sanepid zamierza przeprowadzić masowe kontrole. Portal money.pl podaje, że na spotkanie z inspektorami powinni przygotować się właściciele hoteli. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi obostrzeniami punkty noclegowe muszą być bowiem zamknięte.

Sanepid deklaruje, że nie będzie żadnej taryfy ulgowej w trakcie majówki. Zdaniem Krzysztofa Saczki, który pełni obowiązki szefa GIS, to właśnie nadchodzące wolne dni będą kluczowe dla tempa wychodzenia z trzeciej fali pandemii.

Mimo że rząd ogłosił długofalowy plan odmrażania gospodarki, majówka powinna odbyć się jeszcze w kameralnym gronie. W przeciwnym razie uwalnianie poszczególnych sektorów od pandemicznym obostrzeń może stanąć pod znakiem zapytania.

- Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej […] będą podejmować działania zgodnie ze swoimi kompetencjami, a próby omijania zakazów lub ich lekceważenia - nie będą akceptowane - przyznał Saczka w rozmowie z PAP. Poza hotelami sanepid ma odwiedzać także „punkty użyteczności publicznej”.

Kto zatem może znaleźć się na celowniku inspektorów? Na wizytę sanepidu naraża się każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą wbrew zakazom. Zatem każda restauracja, sklep meblowy i siłownia, która będzie funkcjonowała w regularnym trybie może liczyć na spotkanie z sanepidem.

Jakimi instrumentami dysponuje sanepid? Jeżeli inspektorzy uznają, że doszło do rażącego złamania obostrzeń to mogą wystąpić o nałożenie kary administracyjnej. Jej wysokość waha się od 5 do aż 30 tys. zł.

Hotele w oczekiwaniu na powrót do normalności

Dlaczego sanepid zamierza kierować swoje kroki głównie do hoteli? To właśnie ta branża może bowiem liczyć na częściowe odmrożenie już w pierwszej połowie maja.

Zgodnie z planem luzowania obostrzeń punkty noclegowe będą mogły przyjmować gości od soboty 8 maja. Jednak nie w pełnym wymiarze, ponieważ rząd wyznaczył limit - maksymalnie 50 proc. obłożenia. Co więcej, w pierwszym etapie łagodzenia restrykcji strefy restauracyjne, wellness i spa będą w hotelach zamknięte.

Jeszcze wcześniej, bo już 4 maja, działalność wznowią galerie handlowe, sklepy budowlane i meblowe. Zdaniem wirusologów przestrzeganie reżimu sanitarnego w tych miejscach, zwłaszcza na początku maja, będzie kluczowe z punktu widzenia dalszego rozwoju pandemii.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Zakaz palenia praktycznie wszędzie

Finlandia zaostrza politykę antynikotynową. Palenie stanie się wręcz nielegalne

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Polska i świat

Obsesja bursztynu. Polacy tłumnie szukają go przy przekopie Mierzei Wiślanej

Czytaj więcej >