BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rzeczniczka GUS dla Biznes Info: Oszuści podszywają się pod rachmistrzów
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 09:18

Rzeczniczka GUS dla Biznes Info: Oszuści podszywają się pod rachmistrzów

Oszust-pukanie-drzwi-biznesinfo
Biznes Info

Lada dzień minie 1,5 miesiąca od rozpoczęcia Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Rzeczniczka Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) Karolina Banaszek podsumowuje dla redakcji Biznes Info dotychczasowy okres akcji i ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod rachmistrzów. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ilu Polaków wzięło już udział w spisie powszechnym

  • Oszuści podszywają się pod rachmistrzów

  • W jaki łatwy sposób można odkryć oszustwo

GUS ostrzega przed oszustami

W sobotę minie 1,5 miesiąca od startu Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Akcja ta organizowana jest raz na 10 lat, a jej celem jest dostarczenie urzędom statystycznym informacji m.in. o liczbie ludności, jej rozmieszczeniu, a także strukturze demograficznej i zawodowej, jak również sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych w Polsce.

Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy (za niedopełnienie tego obowiązki grozi kara nawet 5 tys. zł). Dotyczy on Polaków mieszkających w naszym kraju, ale też cudzoziemców, niezależnie od tego czy w momencie startu akcji przybywali oni w Polsce na stałe czy tylko czasowo. Udział w spisie muszą wziąć również Polacy przebywający poza granicami naszego kraju, którzy nie wymeldowali się z pobytu stałego w Polsce w związku z wyjazdem za granicę. 

Tegoroczny spis powszechny różni się od poprzednich długością trwania. O ile w poprzednich edycjach zaczynał się na początku kwietnia i kończył pod koniec czerwca, tak teraz ze względu na pandemię akcję wydłużono do końca września.

Inna różnica wiąże się z faktem, że po raz pierwszy możemy spisać się samodzielnie, dokonując tzw. samopisu na stronie internetowej www.spis.gov.pl. Można również spisać się także telefonicznie dzwoniąc na infolinię pod numer 22 279 99 99. 

Redakcja Biznes Info zwróciła się do Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) z prośbą o pierwsze podsumowanie Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Okazuje się, że w ciągu nieco ponad miesiąca trwania akcji wziął w niej udział co szósty uprawniony. 

- Po 36 dniach trwania Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 spisało się już 6 180 450 osób, tj. 16,15 proc.  wszystkich osób zobowiązanych do udziału w spisie - podkreśla w komentarzu dla Biznes Info Karolina Banaszek, rzeczniczka GUS.

Zapytaliśmy rzeczniczkę Urzędu również o to, jakie Polacy najczęściej zgłaszają problemy w związku ze spisem powszechnym. 

- Na początku spisu otrzymaliśmy kilka zgłoszeń, np. odnośnie braku możliwości wpisania znaków diakrytycznych w nazwiskach. Na bieżąco reagujemy na takie zgłoszenia - informuje rzeczniczka GUS.

Okazuje się, że w ciągu ponad miesiąca trwania akcji, pojawiły się osoby, które podszywają się pod rachmistrzów. 

- Każdy taki przypadek weryfikujemy z wojewódzkimi Urzędami Statystycznymi oraz Policją. Jednocześnie służby mundurowe na bieżąco wspierają GUS i Urzędy - podkreśla rzeczniczka GUS.

Banaszek zwraca uwagę, że rachmistrz spisowy posługuje się oficjalnym identyfikatorem wydanym przez Urząd Statystyczny, który zawiera: imię i nazwisko, numer, godło i informację o przetwarzaniu danych osobowych. 

- Tożsamość rachmistrza można potwierdzić na stronie spis.gov.pl w aplikacji „Sprawdź tożsamość rachmistrza” lub na infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99 - informuje Banaszek. 

Rzeczniczka GUS apeluje, by w sytuacji gdy do naszych drzwi zapuka osoba podająca się za rachmistrza, niezwłocznie poinformować o tym policję.

Rachmistrzowie nie przeprowadzają spisu osobiście

O tym, że mamy do czynienia z oszustwem zorientować się można bardzo łatwo. Otóż obecnie, w związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, rachmistrzowie nie przeprowadzają osobiście wywiadów na potrzeby spisu powszechnego. Od kilku dni czynią to jedynie drogą telefoniczną 

- Rachmistrzowie telefoniczni rozpoczęli pracę od 4 maja br., dzwonią z numeru: 22 828 88 88 i na razie nadal będą realizować wywiady wyłącznie telefonicznie - podkreśla w komentarzu dla naszej redakcji rzeczniczka GUS.

Banaszek informuje, że jeśli ten stan rzeczy ulegnie zmianie i zapadnie decyzja o realizacji przez rachmistrzów wywiadów bezpośrednich (na ogół odbywają się one w domach uczestników spisu), wówczas GUS wyda komunikat w tej sprawie. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: GUS
Polecane