Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kluczowa decyzja w związku z pandemią już zapadła, rząd odsłonił karty. Nie wszyscy będą zadowoleni
Radosław Święcki
Radosław Święcki 17.11.2020 01:00

Kluczowa decyzja w związku z pandemią już zapadła, rząd odsłonił karty. Nie wszyscy będą zadowoleni

Biznesinfo
BiznesInfo

Rząd o szczepionkach

W ostatnim czasie spotkania przedstawicieli rządu z dziennikarzami, a zwłaszcza konferencje ministra zdrowia nie zwiastowały niczego dobrego, gdyż najczęściej dotyczyły nowych obostrzeń wprowadzanych w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. Dziś po raz pierwszy od dłuższego czasu podczas konferencji Adama Niedzielskiego powiało optymizmem. Na wstępie spotkania szef resortu zdrowia zwrócił uwagę, że we wtorek liczba dziennych zachorowań na koronawirusa spadła poniżej 20 tys., co nie jest jedynym sygnałem optymistycznym.

- Jeżeli popatrzymy sobie na to, jak w ostatnich tygodniach zmieniała się dynamika rozwoju pandemii, jak wyglądały te przyrosty z tygodnia na tydzień zachorowań, to mieliśmy do czynienia z sytuacją takiego systematycznego spadku tej dynamiki, a w ostatnich kilku dniach nawet ta dynamika spadła poniżej 100 proc., co oznacza językiem ludzkim, że mamy po prostu zmniejszenie liczby zachorowań w porównaniu do okresu sprzed tygodnia, czyli do poniedziałku i wtorku sprzed tygodnia i to są informacje bardzo pozytywne – powiedział cytowany przez portal 300polityka.pl minister zdrowia.

Adam Niedzielski stwierdził, że jesteśmy obecnie w fazie, gdzie „ta stabilizacja następuje i chyba powoli możemy troszeczkę się uśmiechnąć i stwierdzić, że to, co jest najgorsze, mamy w pewnym sensie za nami”.

1. NFZ pokazał stawki. Łóżko na dobę to ponad 800 złotych2. (https://wtv.pl/wiadomosci-tvp-171120-mk-handel-dziecmi "Kiedy przekazywanie fałszywych treści zostanie w końcu ukrócone? "Wiadomości" TVP znowu o targach dzieci dla gejów")3. Ściąganie należności nie ominie nikogo, będą nowe reguły. Zalegający z opłatami mają spore powody do obaw

Podczas konferencji minister zdrowia zabrał głos w kwestii ewentualnych kolejnych obostrzeń, podkreślając, że do końca tego miesiąca nie należy się ich spodziewać.

– Ostatnie regulacje, które wprowadziliśmy, dotyczyły okresu do 29 listopada i do tego czasu na pewno żadnych zmian ani obostrzających, chyba że mielibyśmy do czynienia z pogorszeniem, choć nic na to nie wskazuje – powiedział Adam Niedzielski, podkreślając, że nie należy się również spodziewać luzowania dotychczas wprowadzonych restrykcji.

Wiele miejsca podczas konferencji szef resortu zdrowia poświęcił kwestii szczepionek, podkreślając, że rząd jest w „intensywnym procesie przygotowywania się do masowego zaszczepienia”.

- Zdajemy sobie sprawę, mamy nadzieję, że wszyscy nasi obywatele będą chętni do zaszczepienia, dlatego przygotowujemy się pod kątem wielkości zakupu do tego, żeby zapewnić szczepionkę praktycznie dla każdego obywatela – zapowiedział minister zdrowia.

Adam Niedzielski zastrzegł jednak, że nie będzie obowiązku szczepienia, ale rząd będzie do tego zachęcał.

Stabilizacja dzięki przestrzeganiu przepisów

Obecny na konferencji szef kancelarii premiera Michał Dworczyk podkreślił, że stabilizacja dotycząca liczby zakażeń to efekt przestrzegania przez Polaków przepisów. - To z jednej strony jest wynik decyzji, które podejmował rząd w ostatnich tygodniach. Obostrzenia, decyzje, które były trudne dla wielu osób czy może dla niemal wszystkich Polaków uciążliwe, ale okazuje się, że one działają. Żadne decyzje rządu nie zadziałałyby, gdyby nie odpowiedzialna postawa społeczeństwa, gdyby nie samodyscyplina Polaków, którą potrafiliśmy wykazywać się w ostatnich dniach. To dzięki temu, dzięki przestrzeganiu przepisów, zasad mamy stabilizację, a mamy nadzieję, że w przyszłości będzie spadek liczby zachorowań – powiedział Dworczyk.

Przypomnijmy, że we wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 152 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 357 osób. Od początku pandemii na wirusa zachorowało w Polsce 752 940 osób, zaś zmarło 10 848 osób.