Biznesinfo
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 17 Listopada 2020

Kluczowa decyzja w związku z pandemią już zapadła, rząd odsłonił karty. Nie wszyscy będą zadowoleni

Podczas zakończonej przed chwilą konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że rząd przygotowuje się do zakupienia szczepionek na koronawirusa dla każdego obywatela, ale jak zaznaczył, nie będzie obowiązku szczepień. Podczas konferencji padła również ważna deklaracja dotycząca ewentualnych dalszych obostrzeń.

Rząd o szczepionkach

W ostatnim czasie spotkania przedstawicieli rządu z dziennikarzami, a zwłaszcza konferencje ministra zdrowia nie zwiastowały niczego dobrego, gdyż najczęściej dotyczyły nowych obostrzeń wprowadzanych w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. Dziś po raz pierwszy od dłuższego czasu podczas konferencji Adama Niedzielskiego powiało optymizmem. Na wstępie spotkania szef resortu zdrowia zwrócił uwagę, że we wtorek liczba dziennych zachorowań na koronawirusa spadła poniżej 20 tys., co nie jest jedynym sygnałem optymistycznym.

Wyższe stawki cen prądu coraz bliżej. Ale prawdziwą fortunę stracimy przez nową opłatęWyższe stawki cen prądu coraz bliżej. Ale prawdziwą fortunę stracimy przez nową opłatęCzytaj dalej

- Jeżeli popatrzymy sobie na to, jak w ostatnich tygodniach zmieniała się dynamika rozwoju pandemii, jak wyglądały te przyrosty z tygodnia na tydzień zachorowań, to mieliśmy do czynienia z sytuacją takiego systematycznego spadku tej dynamiki, a w ostatnich kilku dniach nawet ta dynamika spadła poniżej 100 proc., co oznacza językiem ludzkim, że mamy po prostu zmniejszenie liczby zachorowań w porównaniu do okresu sprzed tygodnia, czyli do poniedziałku i wtorku sprzed tygodnia i to są informacje bardzo pozytywne – powiedział cytowany przez portal 300polityka.pl minister zdrowia.

Adam Niedzielski stwierdził, że jesteśmy obecnie w fazie, gdzie „ta stabilizacja następuje i chyba powoli możemy troszeczkę się uśmiechnąć i stwierdzić, że to, co jest najgorsze, mamy w pewnym sensie za nami”.

DZISIAJ GRZEJE:

1. NFZ pokazał stawki. Łóżko na dobę to ponad 800 złotych
2. Kiedy przekazywanie fałszywych treści zostanie w końcu ukrócone? "Wiadomości" TVP znowu o targach dzieci dla gejów
3. Ściąganie należności nie ominie nikogo, będą nowe reguły. Zalegający z opłatami mają spore powody do obaw

Podczas konferencji minister zdrowia zabrał głos w kwestii ewentualnych kolejnych obostrzeń, podkreślając, że do końca tego miesiąca nie należy się ich spodziewać.

– Ostatnie regulacje, które wprowadziliśmy, dotyczyły okresu do 29 listopada i do tego czasu na pewno żadnych zmian ani obostrzających, chyba że mielibyśmy do czynienia z pogorszeniem, choć nic na to nie wskazuje – powiedział Adam Niedzielski, podkreślając, że nie należy się również spodziewać luzowania dotychczas wprowadzonych restrykcji.

Emerycie, jednak nie musisz opłacać jednego z rachunków. Ogromna grupa seniorów jest zwolniona z opłatyEmerycie, jednak nie musisz opłacać jednego z rachunków. Ogromna grupa seniorów jest zwolniona z opłatyCzytaj dalej

Wiele miejsca podczas konferencji szef resortu zdrowia poświęcił kwestii szczepionek, podkreślając, że rząd jest w „intensywnym procesie przygotowywania się do masowego zaszczepienia”.

- Zdajemy sobie sprawę, mamy nadzieję, że wszyscy nasi obywatele będą chętni do zaszczepienia, dlatego przygotowujemy się pod kątem wielkości zakupu do tego, żeby zapewnić szczepionkę praktycznie dla każdego obywatela – zapowiedział minister zdrowia.

Adam Niedzielski zastrzegł jednak, że nie będzie obowiązku szczepienia, ale rząd będzie do tego zachęcał.

Jeden przepis od dawna uderzał w tysiące polskich rodzin. Krzywdzące prawo w końcu zostanie poprawioneJeden przepis od dawna uderzał w tysiące polskich rodzin. Krzywdzące prawo w końcu zostanie poprawioneCzytaj dalej

Stabilizacja dzięki przestrzeganiu przepisów

Obecny na konferencji szef kancelarii premiera Michał Dworczyk podkreślił, że stabilizacja dotycząca liczby zakażeń to efekt przestrzegania przez Polaków przepisów. - To z jednej strony jest wynik decyzji, które podejmował rząd w ostatnich tygodniach. Obostrzenia, decyzje, które były trudne dla wielu osób czy może dla niemal wszystkich Polaków uciążliwe, ale okazuje się, że one działają. Żadne decyzje rządu nie zadziałałyby, gdyby nie odpowiedzialna postawa społeczeństwa, gdyby nie samodyscyplina Polaków, którą potrafiliśmy wykazywać się w ostatnich dniach. To dzięki temu, dzięki przestrzeganiu przepisów, zasad mamy stabilizację, a mamy nadzieję, że w przyszłości będzie spadek liczby zachorowań – powiedział Dworczyk.

Przypomnijmy, że we wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 152 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 357 osób. Od początku pandemii na wirusa zachorowało w Polsce 752 940 osób, zaś zmarło 10 848 osób.

Emerycie, jednak nie musisz opłacać jednego z rachunków. Ogromna grupa seniorów jest zwolniona z opłatyEmerycie, jednak nie musisz opłacać jednego z rachunków. Ogromna grupa seniorów jest zwolniona z opłatyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przeciętna emerytura w Warszawie nie jest najwyższa w Polsce. W jednym z województw seniorzy dostają więcej
  2. Niemal zatrzymał się, aby obejrzeć wypadek. Wjechał w niego kierowca niesprawnego auta - Wideo z drona
  3. Ile zarabiał Lech Wałęsa przed pandemią? Były prezydent nazwał się bankrutem, ale stawki mówią co innego
  4. Podjęto istotną decyzję. Rusza masowa pomoc, wypłaty po 2 tys. złotych
  5. Politycy mogą liczyć na sowity wzrost pensji. W trudnych czasach nie zostaną na lodzie
  6. Rywal Kamila Stocha zapowiada triumfalny powrót. Skoczkowie mogą zacząć się obawiać
  7. Nie mieści się w głowie co woda ogórkowa robi z organizmem. Pijesz ją?
Rachunek za prąd większy niemal o 12 proc., owoce 10 proc. droższe. Ceny wystrzeliłyRachunek za prąd większy niemal o 12 proc., owoce 10 proc. droższe. Ceny wystrzeliłyCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News