BiznesINFO.pl

Wikimedia Commons JFD~nlwiki CC4.0

Na polski rynek wchodzi nowy gracz. Znany na całym świecie bank zaoferuje Polakom konta i kredyty

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Revolut wprowadza usługi bankowe do Polski

Usługa Revolut umożliwia płacenie na całym świecie kartą Mastercard, przy automatycznym przewalutowaniu po kursie międzybankowym. Pozwala to sporo oszczędzić na płaceniu za granicą, bo nie ponosi się opłaty dodawanej za kurs wymiany. Teraz spółka wystartuje w Europie z własnym bankiem.

- Zaproszenia do banku Revolut otrzymają w pierwszej kolejności klienci najaktywniej korzystający z usług Revolut. Następnie, w kolejnych tygodniach, pozostali klienci. Po udanych testach na Litwie Polska jest pierwszym rynkiem zagranicznym, gdzie klienci Revolut otrzymają dostęp do usług bankowych - można przeczytać w komunikacie prasowym banku.

Polacy będą mieli możliwość założenia kont w europejskim Revolut Bank, a w najbliższym czasie także wzięcie kredytów. Rozszerzenie oferty jest produktem ubocznym Brexitu, gdyż spółki pochodzi z Wielkiej Brytanii. Na Polski rynek wejdzie na europejskiej licencji bankowej od  Europejskiego Banku Centralnego.

Polska to drugi rynek zagraniczny, na jakim Revolut będzie testować usługi bankowe, pierwszym była wcześniej wspomniana Litwa. To właśnie litewski rządowy program systemu ubezpieczeń, inwestycji i depozytów będzie odpowiadał za bezpieczeństwo środków przechowywanych w banku.

Firma pracowała nad wejściem na europejski rynek już od 2018 roku. W 2019 prezesem Revolut Bank został mający 25-letnie doświadczenie bankier Virgilijus Mirks, znany z międzynarodowych instytucji bankowych takich jak Scotiabank, czy SEB Bank.

1. Kultowa dziennikarka przed śmiercią ujawniła kulisy pracy Elżbiety Jaworowicz. Jak znalazła się w TVP? 2. Jurek Owsiak zakażony, najgorszy scenariusz się spełnia. Jaki jest jego stan zdrowia? 3. Poczta Polska zaskoczyła wszystkich, nowa usługa wielkim udogodnieniem. Klienci mają powody do radości  

Revolut to dosyć młoda spółka, ma swoje sukcesy ale nie obyło się bez kontrowersji

Revolut jest stosunkowo świeżym przedsiębiorstwem bankowym. Firma wystartowała w 2015 roku jako startup, a dzięki uzyskanej w 2018 roku licencji, firma stała się pełnosprawnym bankiem mającym gwarancję środków do 100 000 EURO w ramach systemu gwarancji depozytów. 

Licencja umożliwiła oferowanie pożyczek konsumenckich i biznesowych. Dzięki pozwoleniu od Banku Litwy Revolut pozyskał na Litwie 150 tys. klientów. Z kolei sama usługa, którą oferuje spółka, jest wykorzystywana przez 13 mln osób na całym świecie.

Aplikacja Revolut obsługuje złotówki od 2017 roku. Polska była też pierwszym krajem na świecie, w którym uruchomiono karty, numery kont i dział pomocy. Do założenia konta powiązanego z kartą płatniczą wystarczy aplikacja mobilna, co ułatwia pozyskanie nowych klientów.

Revolut zaliczany jest do grona FinTechów, czyli innowacyjnych przedsiębiorstw finansowych wykorzystujących najnowsze technologie. Jeszcze w 2018 roku spółkę wyceniono na 1,7 miliardów dolarów, uważając ją za jedną z najdynamiczniej rozwijających się.

Nie brakuje jednak kontrowersji dotyczących sposobu zarządzania w Revolut. W 2019 "The Daily Telegraph" wyjawił, że start-up przez kilka miesięcy działał z wyłączoną blokadą filtrującą podejrzane transakcje. Ponadto, jak pisała Gazeta Wyborcza w 2018 roku, źródła finansowania spółki pochodzą od oligarchów zbliżonych z Kremlem.

Tagi:

Podobne artykuły

Finanse

Dziś mija termin składania ważnych wniosków do ZUS. Co w przypadku niezłożenia oświadczenia?
Czytaj więcej >

Finanse

Bardzo dobre wieści dla milionów seniorów. Chodzi o emerytury
Czytaj więcej >

Finanse

Podwyżka świadczeń dla bezrobotnych. Jest rekordowa
Czytaj więcej >

Finanse

Można dostać 650 zł. Kto skorzysta ze świadczenia
Czytaj więcej >

Finanse

Nowy dodatek dla seniorów. Wejdzie w życie już od lipca
Czytaj więcej >

Finanse

Miliony złotych zablokowane na rachunkach bankowych
Czytaj więcej >
Konrad Karpiuk

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse

Finanse

Patryk Solarczyk

Rząd się nie szczypie. Każdy kto pracuje w Polsce, zarobi nie mniej niż 4250 zł
Czytaj więcej >
Finanse

Patryk Solarczyk

Wykryto gigantyczną piramidę finansową. Mnóstwo Polaków straci pieniądze
Czytaj więcej >
Finanse

Paweł Makowiec

Został milionerem dzięki Lotto. Teraz musi oddać ponad milion wygranej
Czytaj więcej >
Finanse

Paweł Makowiec

Są informacje na temat powrotu bonu turystycznego. Wiceminister wyjawił zamiary
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Coraz więcej emerytów dostaje ponad 7 tys. zł miesięcznie. Wysoka inflacja najbardziej zaszkodziła tym, którzy mają najmniej
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Maria Gil-Sobczyk

Poczta Polska ostrzega przed oszustami. Chcą ukraść wszystko, co masz na koncie
Czytaj więcej >