BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Resort rodziny dla Biznes Info: ponad 1,5 mln wniosków o 300 plus
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 09:26

Resort rodziny dla Biznes Info: ponad 1,5 mln wniosków o 300 plus

Rekordowe zainteresowanie 300 plus
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Blisko miesiąc po starcie najnowszej edycji programu "Dobry Start" (znanym również pod nazwą 300 plus) złożono już ponad 1,5 mln wniosków o środki na szkolną wyprawkę. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w komentarzu dla naszego portalu zwraca uwagę, że to ponad pół miliona więcej wniosków niż rok temu, gdy wnioski można było składać zarówno online jak i drogą tradycyjną. Od tego roku można czynić to jedynie elektronicznie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od 1 lipca złożono ponad 1,5 mln wniosków ws. 300 plus

  • Kto może ubiegać się o świadczenie

  • Do kiedy można składać wnioski

Rekordowe zainteresowanie 300 plus

1 lipca ruszyła czwarta edycja programu "Dobry Start", znanego także pod nazwą 300 plus. Funkcjonujący od 2018 roku program zakłada finansowe wsparcie (w wysokości 300 zł) dla rodziców uczących się dzieci na ich szkolną wyprawkę.

Najnowsza odsłona programu nieco różni się od poprzednich. Od tego roku wnioski ws. 300 plus można składać jedynie drogą online, a nie tak jak do tej pory również w formie papierowej. Wnioski można składać np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej, czy Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Redakcja Biznes Info zapytała Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej o to, ile dotychczas złożono wniosków o 300 plus i czy zgłaszane są problemy ze strony osób, które ubiegały się dotąd o świadczenie drogą tradycyjną

Z odpowiedzi przekazanej nam przez wydział prasowy resortu wynika, że takich trudności nie ma, a na ponad miesiąc przed rozpoczęciem roku szkolnego wielu rodziców postanowiło nie zwlekać z wnioskiem o pieniądze na szkolną wyprawkę.

- Czas pandemii koronawirusa uwidocznił obszary spraw administracyjnych wymagające zintensyfikowanej i przyspieszonej cyfryzacji, a także wykreował nowe potrzeby Polaków dotyczące zwiększenia dostępu do e-usług. Po liczbie złożonych wniosków, a mamy ich już ponad 1,6 mln, widać, że Polacy coraz chętniej korzystają z takich usług - podkreśla w komentarzu dla naszej redakcji wydział prasowy MRiPS.

Ponad pół mln więcej wniosków niż rok temu

Ponad 1,6 mln wniosków to - jak zauważa resort - o ponad 500 tys. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku, gdy dostępna była zarówno forma papierowa jak i elektroniczna. - Wprowadzone zmiany w obsłudze programu „Dobry start” znacznie przyspieszyły proces składania wniosków - zwraca uwagę resort rodziny i polityki społecznej. Wnioski w sprawie 300 plus można składać do końca listopada br. Uprawnionych do skorzystania z programu jest ok. 4,5 mln dzieci.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: Dziecko