Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niestety, w aptekach pojawiło się nowe prawo. Nowe ograniczenia wywrócą do góry nogami zakup niezbędnych środków?
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 26.09.2020 02:00

Niestety, w aptekach pojawiło się nowe prawo. Nowe ograniczenia wywrócą do góry nogami zakup niezbędnych środków?

Apteka
wikipedia/Henryk Borawski

Szczepionki na grypę będą podlegać reglamentacji

Chociaż jeszcze w 2019 roku zainteresowanie Polaków szczepieniami na grypę było na tyle nikłe, że wyszczepialność w kraju sięgała zaledwie 4 proc., to pandemia koronawirusa zmieniła nastawienie wielu z nas do szczepionek. Po tym, jak pojawiły się informacje, że szczepionka na grypę może łagodzić przebieg ewentualnego zakażenia koronawirusem, Polacy zaczęli masowo wykupować szczepionki z aptek i wkrótce zaczęło ich brakować nawet w hurtowniach. Rząd oświadczył co prawda, że przygotował dla Polaków 2 mln szczepionek na grypę, jednak eksperci zwracają uwagę, że może to być niewystarczająca ilość, jako że zamówienie składano jeszcze w ubiegłym roku, gdy aktualne zainteresowanie szczepieniami było nie do pomyślenia. Z tego względu Ministerstwo Zdrowia podejmuje kolejne działania, aby zapobiec niedoborom szczepionek. Po tym, jak wprowadzono zakaz wywozu szczepionek na grypę z kraju, od 18 września w aptekach obowiązuje także ich reglamentacja. 

Które szczepionki obejmie reglamentacja i kogo będzie obowiązywać?

Obowiązująca od 18 września w wyniku decyzji Ministerstwa Zdrowia reglamentacja szczepionek na grypę w aptekach obejmuje kilkanaście wariantów produktów Fluarix Tetra, Influvac Tetra oraz VaxigripTetra. Jak podaje portal mgr.farm, część z nich (Vaxigrip Tetra i Influvac Tetra) należy do leków refundowanych, mimo to będziemy mogli kupić je jedynie w ograniczonych ilościach. Jakie limity zakłada zarządzona przez ministerstwo reglamentacja? Osobom w wieku powyżej 9 lat przysługuje 1 ampułko-strzykawka na 180 dni. W przypadku dzieci do 9 roku życia reglamentacja jest łagodniejsza i przysługują im 2 ampułko-strzykawki ze szczepionką na grypę na okres 180 dni. Portal mgr.farm wskazuje jednak na to, że apteki mogą mieć trudności z weryfikacją liczby wydawanych szczepionek ze względu na fakt, że na receptach pojawiają się ilości przekraczające wprowadzone limity.