BiznesINFO.pl

Pxhere CC0

Kolejna olbrzymia grupa społeczna szykuje się do strajku. Sprawę stawiają jasno

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Protest ratowników z konkretnymi założeniami

Protest ratowników powraca po niemal rocznej przerwie. Wszystko z uwagi na brak realizacji porozumienia z 9 października 2019 r. Piotr Dymon z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników przyznał, że jedyny urzeczywistniony postulat to dodatek rzędu 1600 zł, a "reszta leży". Na ten moment nie doprecyzowano, jaką formę przybierze wznowiony protest ratowników.

Czego domagają się demonstrujący? Wśród głównych postulatów protestu ratowników pojawiło się wprowadzenie etatyzacji jako podstawowej formy zatrudnienia. W dalszym ciągu istniałaby dodatkowa ewentualność w postaci umów cywilnoprawnych. Co więcej, demonstrujący żądają określenia ścieżki kariery zawodowej, stopniowania ratowników, urlopu szkoleniowego (6 dni w skali roku) oraz emerytury po 25 latach pracy.

Wypłata za koronawirusa i unormowanie stawek pensji

W związku z tym, że protest ratowników został wznowiony w trakcie pandemii, manifestanci domagają się także doprecyzowania zasad rekompensaty w razie przebywania na kwarantannie z powodu zakażenia koronawirusem w pracy. W ich ocenie takie zadośćuczynienie powinno stanowić co najmniej 100 proc. średniej krajowej pensji w Polsce.

Poza dodatkową wypłatą z tytułu COVID-19 ratownicy domagają się ujednolicenia zasad wynagradzania pracowników. Portal bankier.pl podaje, że demonstrujący żądają wprowadzenia do tabeli konkretnych współczynników. Postulują wskaźnik na poziomie 2,00 z opcją negocjacji.

Ministerstwo Zdrowia zaskoczone odwieszeniem protestu ratowników

Głos w sprawie wznowienia protestu ratowników medycznych zabrał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Jestem troszkę zdziwiony tym protestem, ponieważ 3 września odbyliśmy spotkanie ze związkami i z Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych w Polsce, byli także przedstawiciele związku pracodawców. Na tym spotkaniu o wielu kwestiach rozmawialiśmy, m.in. o wypełnieniu tego porozumienia, które zawarliśmy w ubiegłym roku - wyznał przedstawiciel resortu.

Kraska przekazał, że władza wywiązuje się z obietnic i przedstawił kilka przykładów. W 2020 r. na ratownictwo medyczne przekazano 245 mln zł - pierwszy raz od 9 lat. Co więcej, ratownicy otrzymali dodatek do pensji w wysokości 1600 zł. Z podobnej dopłaty korzystają inne zawody medyczne. Wiceminister oznajmił, że w dalszym ciągu trwają prace nad ustawą o zawodzie ratownika medycznego oraz o samorządzie ratowników medycznych. Pierwotny kształt tych dokumentów zostanie zaprezentowany uczestnikom protestu ratowników na najbliższym spotkaniu, które odbędzie się na początku października.

Tagi:

służba zdrowiaprotest

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zamek krzyżacki szuka nowego właściciela. Możesz nim zostać, jeśli dysponujesz kwotą 12 mln zł
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Posypią się spore mandaty. Najnowocześniejsze fotoradary staną w 147 lokalizacjach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zamienili opuszczone gospodarstwo w nielegalną fabrykę. Produkowali nawet milion papierosów na dobę
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska firma chce zrewolucjonizować branżę kolejową. Rusza na podbój niemieckiego rynku
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszuści podszywają się pod ZUS. Uważaj na fałszywe wiadomości
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zainwestował 10 zł w zdrapkę i wygrał 500 000 złotych
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]