BiznesINFO.pl

BiznesInfo

Problemy z dopłatami w ramach PPK. Przyczyną płaca minimalna

1 Lutego 2023

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

Podwyżki płacy minimalnej spowodowały problemy z wyliczeniem kwot wpłat uprawniających do dopłat rocznych w ramach PPK. Działania w tym zakresie podejmowały już Komisja Nadzoru Finansowego oraz trzy ministerstwa.

W ramach PPK dopłatę roczną mogą otrzymać osoby, których wpłaty będą wynosiły co najmniej 3,5 proc. 6-krotności płacy minimalnej. Wpłaty obejmują zarówno te podstawowe, jak i dodatkowe, finansowane przez pracownika i pracodawcę.

Ministerstwa przerzucają się odpowiedzialnością

Jak jednak informuje portal Interia, jest problem związany z płacą minimalną. Jej dwukrotne podwyżki są sytuacją, której nie precyzują przepisy.

Nie pomaga również podejście urzędów w kontekście interpretacji przepisów. Komisja Nadzoru Finansowego odesłała w tej sprawie do Ministerstwa Finansów.

Natomiast Ministerstwo Finansów, jak wynika z doniesień Interii, zasugerowało zasięgnięcie opinii Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Spójnego stanowiska nadal nie wydano.

Grono uprawnionych do dopłat

Do otrzymania dopłaty rocznej za zeszły rok uprawnieni są ci uczestnicy PPK, którzy na swoje rachunki wpłacili 632,10 zł. Obniżenie wpłaty podstawowej powoduje obniżenie wymagań do 158,03 zł.

Problemy z pensją minimalną spowodowały jednak, że kwota za ten rok jeszcze nie jest znana. Interia podaje, że nie ma problemu z obliczaniem obniżenia składek dla pracowników z niskimi zarobkami, ponieważ wskaźnik jest stały dla każdego miesiąca.

Tagi:

PPKDopłata

Podobne artykuły

Finanse

W 2023 roku podatek od psa to nawet 150,93 zł. Wielu zapłaci znacznie mniej, inni nie zapłacą wcale
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS apeluje: wciąż kilkaset tysięcy Polaków nie wykorzystało dodatkowego 500 zł na dziecko. Po 31 marca pieniądze przepadną
Czytaj więcej >

Energetyka

Rząd właśnie ogłosił. Od kwietnia rusza nowa edycja programu „Mój prąd”
Czytaj więcej >

Finanse

Pakiet darmowych badań dla każdego ubezpieczonego w NFZ. Sprawdzamy, kiedy obowiązuje refundacja
Czytaj więcej >

Finanse

Brakuje jednego dokumentu, ZUS nie wypłaci emerytury. Długa lista warunków
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS przypomina. Zostało niewiele czasu, lepiej się pospiesz
Czytaj więcej >
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]