Prawo jazdy kategorii B z nowymi uprawnieniami
biznesinfo.pl/Kasper Starużyk
Autor Radosław Święcki - 18 Lutego 2020

Nowe uprawnienia dla posiadaczy prawa jazdy kat. B. Kierowcy będą mogli więcej

Prawo jazdy kategorii B. będzie uprawniać do prowadzenia pojazdów ważących do 4,25 tony? Chce tego Ministerstwo Infrastruktury.

Prawo jazdy kategorii B. wkrótce będzie oznaczało posiadanie większych uprawnień. Obecnie posiadacze prawa jazdy tej kategorii mogą kierować pojazdem ważącym do 3,5 tony. Ministerstwo Infrastruktury zapowiada jednak zmiany, zgodnie z którymi limit ten zostanie zwiększony do 4,25 tony. Resort pracuje już nad nowelizacją ustawy, która ma zwiększyć limit wagowy pojazdów.

Resort chce zaproponować zmianę w ustawie o transporcie drogowym, która rozszerzy prawa posiadaczy kategorii B. Chodzi o zapis, który mówi, jakie pojazdy będą mogli prowadzić:

"Pojazdem samochodowym zasilanym paliwami alternatywnymi o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t oraz nieprzekraczającej 4250 kg, jeżeli przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 t wynika z zastosowania paliw alternatywnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, a informacja o tym przekroczeniu jest odnotowana w dowodzie rejestracyjnym".

Zmiana nie dla każdego

Zmiana miałyby zacząć obowiązywać od 21 maja 2021 roku. Serwis moto.pl zwraca uwagę, że proponowana zmiana nie byłaby bezwarunkowa. Oprócz wspomnianego warunku o zasilaniu paliwami alternatywnymi ustawodawca zaznacza, że nowe prawo przysługiwałoby kierowcom posiadającym prawo jazdy od co najmniej dwóch lat.

Projekt trafił do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News