BiznesINFO.pl > Twój portfel > Berlin wyciąga ręce do Polaków. Niemcy kuszą mieszkańców przygranicznego miasta
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 22.03.2022 09:07

Berlin wyciąga ręce do Polaków. Niemcy kuszą mieszkańców przygranicznego miasta

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Praca za granicą - Berlin zachęca Polaków

Praca za granicą może być bardzo opłacalna. To głównie ze względu na wysokie zarobki wiele osób decyduje się na wyjazd do innego kraju. Jak podaje portal finanse.wp.pl, Berlin kusi mieszkańców pogranicza ofertami pracy. Oferty najczęściej dotyczą pracy biurowej, ale nie tylko. Aby pracować w Niemczech, należy znać tamtejszy język, przynajmniej w średnim stopniu. Ale pracodawcy często wymagają też znajomości języka angielskiego.

Zarobki dwa razy wyższe niż w Polsce

A czy praca w Berlinie się opłaca? Portal finanse.wp.pl podaje, że pracownicy biurowi w Berlinie otrzymują średnie wynagrodzenie w wysokości 1619 euro na rękę, co daje prawie 7 tysięcy zł. To niemal dwa razy tyle, ile za pracę biurową przeciętnie płaci się w Polsce. Z danych serwisu wynagrodzenia.pl wynika, że u nas średnia płaca w biurze to zarobki rzędu 3360 zł netto.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku pracy z dojazdem trzeba doliczyć koszty transportowe. W sytuacji, gdy ktoś posiada samochód i tankuje w Polsce, to ekonomicznym autem może przejechać ze Szczecina do Berlina za ok. 60 zł w jedną stronę. Gdy zamierzamy dojeżdżać codziennie, przeznaczając na pracę 21 dni w miesiącu to daje to wydatek rzędu ok. 2,5 tys. zł. To wydaje się sporą kwotą, jednak nawet odliczając te koszty nadal bardziej opłaca się pracować w Berlinie niż w Polsce.

Należy jednak pamiętać, że przytoczone przez Wirtualną Polskę liczby mogą ulec zmianie. Sposobów na oszczędzanie jest dużo. Wystarczy przecież jeździć z kimś lub poprosić pracodawcę o dofinansowanie i już maleją nam koszty przejazdu, a praca za granicą przyniesie nam jeszcze większe dochody.