BiznesINFO.pl
Praca bezrobocie

Pexels.com/Andrea Piacquadio/CC0

Polacy tracą pracę. Będzie jeszcze więcej zwolnień

28 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Pracy w Polsce coraz mniej, a największy pik dopiero przed nami. Bezrobocie wzrośnie, szykują się też masowe zwolnienia grupowe. Eksperci nie mają wątpliwości, co do przyszłości rynku pracy nad Wisłą.

Pracy będzie mniej, a na rynku pojawi się większa liczba bezrobotnych. Specjaliści nie mają złudzeń, stopa bezrobocia w Polsce może osiągnąć nawet 7-8 proc. Tak źle nie było od dawna. Przyczyną jest kryzys wywołany koronawirusem i spadkiem obrotów w wielu branżach. O swoje posady powinni także drżeć urzędnicy.

Pracy mniej

Kryzys na rynku pracy już daje się we znaki, ale to niestety dopiero początek. Jak wskazuje Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP cytowany przez Rzeczpospolitą, największe skutki i prawdziwą skale spustoszenia wywołanego pandemią poznamy po przeanalizowaniu danych za IV kwartał 2020 roku, a także po pierwszych miesiącach 2020 r. Jak czytamy w serwisie Money.pl, kłopoty na rynku obejmują kolejne branże. Najmocniej cierpią turystyka i transport, jednak cień pada na kolejne sektory. Dobrych wiadomości nie mogą się spodziewać pracownicy i pracodawcy w branży budowlanej oraz montażowej.

Ponadto jak podnosi portal, zwolnienia szykują się w sieciach handlowych. Z zapowiedzi wynika, że część pracowników już wkrótce otrzyma wypowiedzenia między innymi od Carrefoura, Hebe, Tesco, czy Auchan. Z lektury dowiadujemy się, że zwolnienia są również planowane w urzędach. Pandemia pokazała, że jednostki są w stanie działać sprawnie nawet w pomniejszonym składzie.

<

Tagi:

KoronawirusBezrobociekryzyspraca

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Niemcy

Praca

Niemcy podwyższają pensję minimalną. Wielka zmiana wynagrodzeń do października

Czytaj więcej >

Praca

ZUS przygotował rekordową waloryzację. Środki na kontach znacznie wzrosną

Czytaj więcej >
Praca w gastronomii

Praca

Te zawody znikną z rynku pracy. 30 proc. osób nie chce zmieniać zawodu

Czytaj więcej >

Praca

ZUS ogłosił wzrost kwot odszkodowania za wypadek przy pracy

Czytaj więcej >

Praca

Ukraińcy nie muszą się bać o pracę w Polsce. Pracodawcy chętni do zatrudniania

Czytaj więcej >

Praca

Największe bolączki polskich przedsiębiorców. Badanie jasno wskazało obawy pracodawców

Czytaj więcej >