BiznesINFO.pl

Wikimedia Commons/Hongreddotbrewhouse/CC3.0

Tyle zarabiają pracownicy sieciówek z jedzeniem. Stawki za pracę w McDonald's, Pizza Hut, KFC czy Burger Kingu

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Zarobki to temat, który elektryzuje Polaków od zawsze. Nic dziwnego - działające w Polsce firmy niechętnie w ogłoszeniach rekrutacyjnych podają pensje, utrudniając tym samym potencjalnym kandydatom wybór. Wiele osób dopiero na rozmowie o prace dowiaduje się jaki przelew będzie co miesiąc trafiał na ich konto. Tak też jest w przypadku pracy w restauracji. Jednak w sieci, sami pracownicy podzielili się wysokością swoich wynagrodzeń w w McDonalds, Pizza Hut, KFC czy Burger Kingu. Dane te nie są oficjalne.

Praca w McDonald's

Jak podaje Dziennik Łódzki, pracownik popularnego "Maka" dostaje na start ok. 2000 złotych netto. Szybko jednak może podnieść swoją stawkę biorąc dodatkowe godziny lub zapisując się na nocne zmiany. Jak podaje gazeta, pracując w McDonald's można liczyć na szybki awans i podwyżki. Menadżer restauracji zarabia od 3500 zł do 4300 zł "na rękę", wszystko jednak uzależnione jest od restauracji - jej położenia oraz ruchu jaki w niej panuje.

Praca w Burger Kingu

Jak dowiadujemy się z Dziennika Łódzkiego popularna burgerownia w przeciwieństwie do McDonald's nie oferuje swoim pracownikom umowy o pracę na starcie. Stawka więc jest godzinowa, a ostateczna wypłata będzie zależna od czasu spędzonego w pracy. Burger King oferuje zarobki w przedziale od 18 do 20 złotych za godzinę pracy. Podobnie jak w przypadku konkurencji - zależne jest to od ulokowania restauracji. Przy analizie tej stawki warto wziąć pod uwagę, że w 2020 "minimalna godzinowa" w Polsce to 17 złotych brutto za każde 60 minut spędzone w pracy.

Praca w KFC i Pizza Hut

Zarówno KFC, jak i Pizza Hut są w Polsce prowadzone przez tę samą, zarejestrowaną w Madrycie firmę. Zarobki w obu restauracjach są na bardzo zbliżonym poziomie. Warto też pamiętać, że hiszpańska korporacja prowadzi nad Wisłą obok KFC i Pizzy Hut, także sieć Starbucks.

Na ile może liczyć zaczynający w Pizzy Hut? Zarobki na samym początku oscylują wokół 2 tysięcy złotych "na rękę", jednak zdaniem pracowników rosną one bardzo szybko. Awans jest uzależniony od stażu pracy, a także podejścia do swoich obowiązków. Pracownicy sieci KFC powinni kierować się tymi samymi zasadami. Co prawda w tej strukturze nieco ciężej o awans, jednak początkowe zarobki to rekompensują - wynoszą około 2400 złotych na rękę. 

Sub Way i Tele Pizza - praca

Te dwie sieci zdecydowanie nie zachęcają potencjalnych pracowników wypłatami na starcie. Jak podaje Dziennik Łódzki, startujący do pracy w Sub Wayu i Tele Pizzy mogą liczyć na comiesięczny przelew w wysokości ok. 1900 złotych. Sytuacja finansowa poprawia się jednak wraz ze stażem pracy. Liczyć można na awanse oraz podwyżki. 

Zarobki w Polsce są regulowane ustawą o płacy minimalnej. W 2020 roku jest to 2600 złotych brutto, czyli około 1890 złotych "na rękę". Część sieci gastronomicznych nie płaci więcej niż to co prawnie wymagane. Niektóre z nich zapewniają jednak o szybkiej ścieżce awansu. Przy aplikowaniu o pracę warto dokładnie czytać ogłoszenia, a także sprawdzać opinie o pracodawcy w popularnych serwisach.

Tagi:

zarobkiMcDonaldsKFC

Podobne artykuły

Polska i Świat

Twórcy ChatGPT spotkali się z premierem Morawieckim. "Największą zaletą Polaków są wysokie umiejętności techniczne"
Czytaj więcej >

Praca

Duża i popularna na całym świecie firma zwalnia tysiące pracowników. Potrzebuje pieniędzy
Czytaj więcej >

Handel

Handel potrzebuje tysięcy rąk do pracy na wakacje. Niektórzy mogą liczyć na nocleg i wyżywienie
Czytaj więcej >

Praca

Od dzisiaj wielka zmiana w przepisach. Nie dasz jednego dokumentu i dostaniesz 30 tys. zł kary
Czytaj więcej >

Praca

Zarobki komendantów poszły w górę. Rekordzista otrzymał ponad 50 tys. więcej w ciągu roku
Czytaj więcej >

Praca

Volvo zamknie wielką fabrykę autobusów we Wrocławiu. Firma zwolni 1500 osób, będą wysokie odprawy
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Praca

Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Wyższa pensja już od 1 lipca. Wzrost wynagrodzeń obejmie miliony Polaków
Czytaj więcej >
Praca

Olgierd Maletka

Scania zamyka fabrykę autobusów w Polsce. Pracę straci ponad 800 osób
Czytaj więcej >
Praca

Artykuł Sponsorowany

Jak zwiększyć kreatywność pracowników? Biuro sprzyjające kreatywności w pracy
Czytaj więcej >
Praca

Patryk Solarczyk

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności
Czytaj więcej >
Praca

Magdalena Madoń

Stażyści i praktykanci będą mogli zarobić? Pojawiła się propozycja ustawy
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Polacy złożyli 5155 wniosków w specjalnym konkursie. Teraz ZUS wypłaci im 100 mln zł
Czytaj więcej >