BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Nowa praca na już? W trzech zawodach przyjmują niemal od ręki

22 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Praca czeka na Polaków w branży handlowej. W dalszym ciągu trwają rekrutacje do firm spożywczych, kosmetycznych oraz prowadzących sprzedaż środków czystości chemicznej.

Praca w czasie pandemii

Praca w niektórych sektorach branży handlowej może być dobrym rozwiązaniem dla osób poszukujących nowego zajęcia w czasie pandemii. Wobec zmniejszania się zasobów kadrowych wiele firm poszukuje dodatkowych rąk do pracy.

Randstad Polska podaje, że największe zapotrzebowanie na nowych pracowników jest w handlu spożywczym, kosmetyków oraz środków chemicznych.

Coraz więcej osób na zwolnieniach, a sprzedaż wzrasta

Popyt na dodatkową kadrę w branży spożywczej jest związany przede wszystkim ze zmniejszeniem się obsady w związku z opieką nad dziećmi w okresie zamknięcia placówek oświatowych. Duża część pracowników przeszła także na zwolnienia chorobowe.

Jednak ogromne zapotrzebowanie na nowych pracowników w sklepach spożywczych, które miało miejsce na początku pandemii, obecnie wyhamowuje, ale placówki handlowe w dalszym ciągu prowadzą rekrutacje na różne stanowiska.

Innym powodem, dla którego firmy poszukują nowych pracowników jest wzrost sprzedaży, którą można zaobserwować w sektorze związanym ze środkami chemicznymi. Nie dziwi fakt, że sprzedaż w tym obszarze wzrosła o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent - dbanie o higienę jest szczególnie istotne w dobie pandemii. W czasie tak intensywnego okresu potrzebni są dodatkowi pracownicy.

Wiele zawodów czeka na kandydatów

Popyt na nowych pracowników jest widoczny także w centrach logistycznych i punktach dystrybucyjnych, które są powiązane z branżą handlową.

„Potrzebni są kasjerzy, sprzedawcy, konfekcjonerzy, magazynierzy, kierowcy i dostawcy, najchętniej z samochodem” – wylicza Iwona Szmitkowska, prezes Work Service.

Brak otwarcia galerii handlowych uderzy w wiele sklepów

„Ograniczenia związane z funkcjonowaniem centrów handlowych będą miały wpływ na sytuację wielu sklepów, a co za tym idzie – także na zatrudnienie” – twierdzą przedstawiciele Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Firmy, które radzą sobie nagorzej, a tarcza antykryzysowa nie zrekompensuje ich strat, będą zmuszone redukować zatrudnienie lub nawet zakończyć działalność. Szmitkowska podkreśla, że wobec tych utrudnień część firm decyduje się na przejście na postojowe. W kontekście niektórych spółek takie rozwiązanie okazuje się być tańsze – unikają w ten sposób kosztów zwolnienia, odpraw oraz rekrutacji nowych pracowników.

Na ten moment handel przeniósł się w dużej mierze do Internetu. Jednak Mateusz Żydek, rzecznik Randstad Polska, twierdzi, że nie można na przewidzieć „jak dalece handel online będzie mógł wpłynąć na zahamowanie pogarszania się sytuacji firm handlowych i zmniejszenie poziomu zatrudnienia”.

Jednak zdaniem ekonomistów zbliżająca się recesja nie uchroni przed redukcją zatrudnienia nawet w tych sektorach branży handlowej, które w tym momencie znajdują sposób na podtrzymanie korzystnej kondycji.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 23.05.2019. n/z Przekazywanie pieniedzy.

Praca

GUS opublikował nowe dane o wynagrodzeniach. Jest lepiej niż rok temu

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Wplacanie pieniedzy w okienku.

Praca

Umowy zlecenia przejdą wielką przemianę. Oskładkowanie podobnie jak w umowie o pracę

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Mezczyzna wyjmuje korespondencje z ZUS-u

Praca

ZUS przypomina o dopełnieniu obowiązków. Inaczej możemy stracić zwolnienie lekarskie

Czytaj więcej >
Wieszanie billboardu

Praca

Billboard wymierzony w PLL LOT blokowany przez firmy reklamowe

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Oszczednosci starszej osoby na emeryturze.

Praca

Zmieniają się limity dla dorabiających emerytów. ZUS podał nowe kwoty

Czytaj więcej >
prezenty dla koleżanki z pracy

Praca

Urodziny koleżanki z pracy? Zobacz wyjątkowe inspiracje prezentowe!

Czytaj więcej >