Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowe informacje w sprawie afery grantowej. Prokuratura wszczęła śledztwo
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 28.08.2020 02:00

Nowe informacje w sprawie afery grantowej. Prokuratura wszczęła śledztwo

Poznań śledztwo
Obraz Photo Mix z Pixabay

Poznańskie granty w ramach Wielkopolskiej Tarczy Antykryzysowej wzbudziły ogromne emocje. Nic dziwnego. System grantowy ruszył i był już wyczerpany po... jednej minucie. Teraz Prokuratura Okręgowa w Poznaniu przyjrzy się sprawie. Pod zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa podpisało się ponad 100 przedsiębiorców z Wielkopolski.

Poznańskie granty pod lupą prokuratury

– W związku z wszczęciem śledztwa policja będzie wykonywać czynności na zlecenie prokuratury. Ze względu na dobro śledztwa na razie nie będziemy mówić o szczegółach. Mogę tylko powiedzieć, że czynności już się zaczęły –  czytamy w serwisie Money.pl wypowiedź Łukasz Wawrzyniaka, rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Postępowanie zostało wszczęte na podstawie art. 269 Kodeksu Karnego i tyczy się możliwości wpływania na działania systemu teleinformatycznego. Nadmienić trzeba, że w tej samej sprawie zostało także złożone do prokuratury od Wojewody Wielkopolskiego, jednak jak wskazuje prokuratura, zawiadomienie takie jeszcze nie zostało dostarczone. W przypadku, gdy znajdzie się już w prokuraturze, zostanie włączone do postępowania, które właśnie rozpoczęło swój bieg.

O co chodzi? Otóż w poniedziałek, 24 sierpnia, o godzinie 9.00 rozpoczęto nabór wniosków w ramach Wielkopolskiej Tarczy Antykryzysowej. O przyznaniu dofinansowania lub decyzji odmownej miała decydować kolejność napłynięcia wniosku. Zdziwienie, a następnie rozgoryczenie ogarnęło przedsiębiorców, którzy już o godzinie 9.01 dostali zwrotną informację mówiącą o wyczerpanej puli środków.

Dysponentem środków była Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, a pieniądze pochodziły z funduszy unijnych. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego już zapowiedział, że zostaną przeprowadzone skrupulatne kontrole w WAPRze. Zadaniem kontrolujących będzie weryfikacja przebiegu przyjmowania wniosków ze szczególnym naciskiem na użycie narzędzi wspomagających, tzw. botów. Wskazano także, że została zablokowana wypłata środków do czasu wyjaśnienia sprawy. 

<

Tagi: Poznań