Stary Rynek w Poznaniu
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 25 Września 2019

Dwa polskie miasta w prestiżowym rankingu. Pobiły Barcelonę, Londyn i Paryż

W prestiżowym rankingu jakości życia portalu Numbeo za pierwsze półrocze 2019 roku znalazły się dwa polskie miasta: Gdańsk i Poznań. Zajęły odpowiednio 82. i 100. miejsce w zestawieniu i wyprzedziły takie miasta jak Nowy Jork, Barcelona czy Paryż.

Poznań w pierwszej setce

Zestawienie serwisu Numbeo jest aktualizowane co pół roku. Ranking bierze pod uwagę różne aspekty takie jak bezpieczeństwo, dostęp do opieki zdrowotnej, koszty życia, czystość powietrza i korki uliczne. Po raz kolejny na 1. miejscu uplasowała się stolica Australii - Canberra. Druga pozycja przypadła stolicy stanu Karolina Północna - Raleigh. Na “pudle” znalazło się jeszcze jedno australijskie miasto - Adelaide. Zestawienie bierze pod uwagę 206 miast z całego świata.

W rankingu znalazło się pięć polskich miast, z czego dwa w pierwszej setce. Najwyżej znalazł się Gdańsk, który uplasował się na 82. pozycji. Poznań to kolejne najwyżej ocenione polskie miasto. Stolica Wielkopolski zamyka pierwszą setkę zestawienia. W rankingu znalazły się jeszcze trzy inne polskie miasta. Warszawa zajęła 116. miejsce, Wrocław 124., a Kraków dwie pozycje niżej.

Poznań wyżej od Barcelony

Radna miasta Poznania Dorota Bonk-Hammermeister udostępniła zestawienie w mediach społecznościowych, z którego wynika, że największe miasto w Wielkopolsce znalazło się przed takimi aglomeracjami jak Singapur, Ryga, Toronto, Nowy Jork i Barcelona. W wypowiedzi dla Onetu przyznała jednak, że miasto chce się rozwijać i stać je na to, by w przyszłości zajmować wyższe lokaty w takich zestawieniach.

- Ale to zawsze miło, jak miasto jest doceniane. I poznaniacy powinni robić to częściej, zauważać walory Poznania, zamiast skupiać się jedynie na mankamentach, co niestety przoduje np. na forach internetowych. Jest dużo zmian, które idą w dobrym kierunku, chociaż nie tak szybko, jakbyśmy tego chcieli - powiedziała dla Onetu radna.

Pierwsza dziesiątka rankingu jakości życia Numbeo:

1. Canberra, Australia
2. Raleigh, Stany Zjednoczone
3. Adelaide, Australia
4. Madison, Stany Zjednoczone
5. Wellington, Nowa Zelandia
6. Zurych, Szwajcaria
7. Brisbane, Australia
8. Eindhoven, Holandia
9. Austin, Stany Zjednoczone
10. Dallas, Stany Zjednoczone

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News