BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Dwa polskie miasta w prestiżowym rankingu. Pobiły Barcelonę, Londyn i Paryż

25 Września 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

W prestiżowym rankingu jakości życia portalu Numbeo za pierwsze półrocze 2019 roku znalazły się dwa polskie miasta: Gdańsk i Poznań. Zajęły odpowiednio 82. i 100. miejsce w zestawieniu i wyprzedziły takie miasta jak Nowy Jork, Barcelona czy Paryż.

Poznań w pierwszej setce

Zestawienie serwisu Numbeo jest aktualizowane co pół roku. Ranking bierze pod uwagę różne aspekty takie jak bezpieczeństwo, dostęp do opieki zdrowotnej, koszty życia, czystość powietrza i korki uliczne. Po raz kolejny na 1. miejscu uplasowała się stolica Australii - Canberra. Druga pozycja przypadła stolicy stanu Karolina Północna - Raleigh. Na “pudle” znalazło się jeszcze jedno australijskie miasto - Adelaide. Zestawienie bierze pod uwagę 206 miast z całego świata.

W rankingu znalazło się pięć polskich miast, z czego dwa w pierwszej setce. Najwyżej znalazł się Gdańsk, który uplasował się na 82. pozycji. Poznań to kolejne najwyżej ocenione polskie miasto. Stolica Wielkopolski zamyka pierwszą setkę zestawienia. W rankingu znalazły się jeszcze trzy inne polskie miasta. Warszawa zajęła 116. miejsce, Wrocław 124., a Kraków dwie pozycje niżej.

Poznań wyżej od Barcelony

Radna miasta Poznania Dorota Bonk-Hammermeister udostępniła zestawienie w mediach społecznościowych, z którego wynika, że największe miasto w Wielkopolsce znalazło się przed takimi aglomeracjami jak Singapur, Ryga, Toronto, Nowy Jork i Barcelona. W wypowiedzi dla Onetu przyznała jednak, że miasto chce się rozwijać i stać je na to, by w przyszłości zajmować wyższe lokaty w takich zestawieniach.

- Ale to zawsze miło, jak miasto jest doceniane. I poznaniacy powinni robić to częściej, zauważać walory Poznania, zamiast skupiać się jedynie na mankamentach, co niestety przoduje np. na forach internetowych. Jest dużo zmian, które idą w dobrym kierunku, chociaż nie tak szybko, jakbyśmy tego chcieli - powiedziała dla Onetu radna.

Pierwsza dziesiątka rankingu jakości życia Numbeo:

1. Canberra, Australia2. Raleigh, Stany Zjednoczone3. Adelaide, Australia4. Madison, Stany Zjednoczone5. Wellington, Nowa Zelandia6. Zurych, Szwajcaria7. Brisbane, Australia8. Eindhoven, Holandia9. Austin, Stany Zjednoczone10. Dallas, Stany Zjednoczone

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >