BiznesINFO.pl

EastNews/Arkadiusz Ziolek

POT: 3,5 mln dzieci skorzystało z bonów turystycznych

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Niebawem minie rok od wprowadzenia bonu turystycznego. Jak wynika z danych przekazanych przez odpowiadającą za obsługę i promocję świadczenia Polskiej Organizacji Turystycznej dotychczas z bonu skorzystało 3,5 mln dzieci.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Niebawem minie rocznica wprowadzenia bonu turystycznego

  • Dotychczas ze świadczenia skorzystało 3,5 mln dzieci

  • Do kiedy można korzystać z bonu

Bon turystyczny. Skorzystało 3,5 mln dzieci

1 sierpnia minie pierwsza rocznica wejścia w życie bonu turystycznego. Pomysłodawcy świadczenia od początku zakładali, że jego celem ma być wsparcie poszkodowanej wskutek pandemii branży turystycznej, długo natomiast zastanawiano się nad tym, kto powinien być beneficjentem bonu.

Ostatecznie ustalono, że bon turystyczny trafi do rodzin korzystających z 500 plus, tyle, że w tym wypadku nie będzie on wypłacany w gotówce, a właśnie w formie bonu, którym można opłacić noclegi czy wycieczki turystyczne.

Bon przysługuje zatem rodzinom z co najmniej jednym dzieckiem, a jego wartość to 500 zł na każde dziecko (w przypadku niepełnosprawnego dziecka to 1000 zł).

By skorzystać z bonu trzeba założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, gdzie następnie należy aktywować bon. Można też złożyć wniosek o przyznanie bonu za pośrednictwem Polskiej Organizacji Turystycznej, która odpowiada za obsługę i promocję bonu.

Przedstawiciel Polskiej Organizacji Turystycznej Przemysław Marczewski przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że dotychczas z bonów turystycznych skorzystało 3,5 mln dzieci. Aktywowano jak dotąd 2,2 mln bonów o wartości niemal 2 mld zł.

Marczewski informuje również, że w program włączyło się dotąd prawie 26,5 tys. przedsiębiorstw turystycznych. Chodzi m.in. właścicieli obiektów noclegowych, organizacji pożytku publicznego, biur podróży i innych organizatorów turystyki. Przedstawiciel Polskiej Organizacji Turystycznej podkreśla, że udział w programie tymże firmom się opłaca, gdyż polskie rodziny chcą korzystać z bonu zwłaszcza w okresie wakacyjnym.

Marczewski nie ukrywa w rozmowie z PAP, że spodziewa się, że wykorzystywanie bonu będzie miało miejsce również po sezonie, gdy obłożenie obiektów turystycznych będzie nieco mniejsze.

Będzie przedłużenie bonu turystycznego?

Uprawnionych do skorzystania z bonu turystycznego jest ok. 6 mln dzieci. Termin realizacji bonu mija pod koniec marca przyszłego roku. Redakcja Biznes Info zapytała niedawno Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii czy rozważanie jest przedłużenie ważności świadczenia.

- Będziemy na bieżąco obserwować wykorzystanie bonów w nadchodzących miesiącach, co pozwoli nam wyciągnąć wnioski na temat ewentualnej możliwości przedłużenia tego programu. Wówczas, po zakończeniu rozpoczętych już analiz, zostanie podjęta i ogłoszona  decyzja w tej kwestii - poinformowało naszą redakcję Biuro Komunikacji Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

Bon turystyczny

Podobne artykuły

Turystyka

ZUS wypłacił już 1,2 mld zł z bonów turystycznych. To jednak jeszcze nie koniec
Czytaj więcej >

Turystyka

Bon turystyczny hitem wakacji. Zainteresowanie przebiło oczekiwania
Czytaj więcej >

Turystyka

Tunezja przestała uznawać paszporty covidowe
Czytaj więcej >

Turystyka

Kontrole weszły do restauracji w całym kraju. Aż 57 proc. sprawdzanych z nieprawidłowościami
Czytaj więcej >

Turystyka

Uwaga na oszustów. Próbują naciągać na bon turystyczny
Czytaj więcej >

Turystyka

1800 zł za brak maseczki. Zastanów się czy warto
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Turystyka

Turystyka

Paula Drechsler

Uwaga na lewe oferty wakacyjne. W internecie aż się od nich roi
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Nigdy nie korzystaj z takich ofert. To oszustwo wakacyjne, możesz stracić tysiące złotych
Czytaj więcej >
Turystyka

redaktor redaktor

Za oknem śnieg? Zimowe szaleństwo w białym puchu czy – dla odmiany - podróż w ciepłe strony?
Czytaj więcej >
Turystyka

Magdalena Madoń

Ważna wiadomość dla podróżnych. W tych dniach nie złożą wniosku o paszport
Czytaj więcej >
Turystyka

Magdalena Madoń

PKP Intercity oferuje tanie bilety na przejazdy. Promocja potrwa dwa miesiące
Czytaj więcej >
Turystyka

Kasper Starużyk

ZUS przesyła pieniądze z bonów turystycznych, wypłacili już 1,6 mld zł
Czytaj więcej >