Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Turystyka > POT: 3,5 mln dzieci skorzystało z bonów turystycznych
Radosław Święcki
Radosław Święcki 12.07.2021 02:00

POT: 3,5 mln dzieci skorzystało z bonów turystycznych

Bon turystyczny. Wiemy ile osób skorzystało
EastNews/Arkadiusz Ziolek

Niebawem minie rok od wprowadzenia bonu turystycznego. Jak wynika z danych przekazanych przez odpowiadającą za obsługę i promocję świadczenia Polskiej Organizacji Turystycznej dotychczas z bonu skorzystało 3,5 mln dzieci.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Niebawem minie rocznica wprowadzenia bonu turystycznego

  • Dotychczas ze świadczenia skorzystało 3,5 mln dzieci

  • Do kiedy można korzystać z bonu

Bon turystyczny. Skorzystało 3,5 mln dzieci

1 sierpnia minie pierwsza rocznica wejścia w życie bonu turystycznego. Pomysłodawcy świadczenia od początku zakładali, że jego celem ma być wsparcie poszkodowanej wskutek pandemii branży turystycznej, długo natomiast zastanawiano się nad tym, kto powinien być beneficjentem bonu.

Ostatecznie ustalono, że bon turystyczny trafi do rodzin korzystających z 500 plus, tyle, że w tym wypadku nie będzie on wypłacany w gotówce, a właśnie w formie bonu, którym można opłacić noclegi czy wycieczki turystyczne.

Bon przysługuje zatem rodzinom z co najmniej jednym dzieckiem, a jego wartość to 500 zł na każde dziecko (w przypadku niepełnosprawnego dziecka to 1000 zł).

By skorzystać z bonu trzeba założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, gdzie następnie należy aktywować bon. Można też złożyć wniosek o przyznanie bonu za pośrednictwem Polskiej Organizacji Turystycznej, która odpowiada za obsługę i promocję bonu.

Przedstawiciel Polskiej Organizacji Turystycznej Przemysław Marczewski przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że dotychczas z bonów turystycznych skorzystało 3,5 mln dzieci. Aktywowano jak dotąd 2,2 mln bonów o wartości niemal 2 mld zł.

Marczewski informuje również, że w program włączyło się dotąd prawie 26,5 tys. przedsiębiorstw turystycznych. Chodzi m.in. właścicieli obiektów noclegowych, organizacji pożytku publicznego, biur podróży i innych organizatorów turystyki. Przedstawiciel Polskiej Organizacji Turystycznej podkreśla, że udział w programie tymże firmom się opłaca, gdyż polskie rodziny chcą korzystać z bonu zwłaszcza w okresie wakacyjnym.

Marczewski nie ukrywa w rozmowie z PAP, że spodziewa się, że wykorzystywanie bonu będzie miało miejsce również po sezonie, gdy obłożenie obiektów turystycznych będzie nieco mniejsze.

Będzie przedłużenie bonu turystycznego?

Uprawnionych do skorzystania z bonu turystycznego jest ok. 6 mln dzieci. Termin realizacji bonu mija pod koniec marca przyszłego roku. Redakcja Biznes Info zapytała niedawno Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii czy rozważanie jest przedłużenie ważności świadczenia.

- Będziemy na bieżąco obserwować wykorzystanie bonów w nadchodzących miesiącach, co pozwoli nam wyciągnąć wnioski na temat ewentualnej możliwości przedłużenia tego programu. Wówczas, po zakończeniu rozpoczętych już analiz, zostanie podjęta i ogłoszona  decyzja w tej kwestii - poinformowało naszą redakcję Biuro Komunikacji Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]