Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Polacy mogą płacić mniej za prąd. Termin mija 31 marca
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 15.03.2024 10:04

Polacy mogą płacić mniej za prąd. Termin mija 31 marca

gniazdo elektryczne
Fot. Pixabay/markusspiske

Podwyżki cen energii coraz bliżej. Taki stan rzeczy realnie niepokoi Polaków, którzy w ostatnim czasie wydają znacznie więcej na podstawowe potrzeby. Jest jednak sposób, by zapłacić mniej. Kto może zwiększyć limit zużycia? Na złożenie wniosku zostało mało czasu.

Podwyżki za prąd już od 1 lipca?

Zamrożone ceny energii mają obowiązywać jeszcze do 30 czerwca 2024 r. Do tej pory rząd nadal nie potwierdził, czy później na pewno czekają nas podwyżki, brak też jednak oficjalnej zapowiedzi utrzymania cen na obecnym poziomie. Wiele mówi się natomiast o stopniowym rozmrażaniu cennika, dlatego lepiej przygotować się na to, że ceny pójdą w górę.

Jest jednak skuteczny sposób na uniknięcie podwyżek.
 

Ważne wieści dla seniorów. Zmiany w legitymacji emeryta-rencisty

Kto może skorzystać z preferencyjnych stawek za prąd?

Obecnie cena za megawatogodzinę nie może być wyższa niż 412 zł. Trzeba jednak spełnić warunek — zużycie musi mieścić się w ustalonym przez ustawodawcę limicie 1,5 tys. kilowatogodzin. Limit może być jednak wyższy. Do 1,8 tys. kilowatogodzin limit może zostać zwiększony dla osób niepełnosprawnych. Z kolei osoby prowadzące gospodarstwa rolne, a także rodziny wielodzietne posiadające Kartę Dużej Rodziny mają prawo do zwiększenia limitu aż do 2 tys. kilowatogodzin. Aby limit został podniesiony, trzeba jednak złożyć wniosek.

Drugim sposobem na uniknięcie wyższych kosztów jest dodatek osłonowy.

Wniosek nie tylko do 31 marca

W tym roku wniosek o zwiększenie limitu należy złożyć do końca marca. Wyjątek stanowią osoby, które złożyły już wniosek w ubiegłych latach i korzystają z wyższego limitu; w takim wypadku kolejny wniosek nie jest potrzebny.

Przepisy przewidują również sytuację, w której prawo do wyższego limitu zostanie nam przyznane dopiero po 31 marca, np. poprzez uzyskanie Karty Dużej Rodziny. W takim wypadku wniosek należy złożyć w terminie do 30 dni od daty, w której okoliczności uprawniające do zwiększenia limitu uległy zmianie.

źródło: fakt.pl