Polacy zagłosują w środku pandemii
Jakub Kaminski/East News
Autor Maria Glinka - 25 Kwietnia 2020

Już jutro Polacy ruszą do urn. Zaplanowane wybory uzupełniające się odbędą

Polacy z ok. 20 gmin już jutro wezmą udział w głosowaniu. Choć zdaniem ministra zdrowia organizowanie elekcji w stacjonarnym trybie będzie bezpieczne dopiero za dwa lata to wybory uzupełniające do rad miast czy gmin odbędą się w tradycyjnej formie.

Polacy wyłonią nowych włodarzy gmin i miast w środku pandemii

Polacy z niektórych gminach już jutro wybiorą nowych przedstawicieli władzy. Z kalendarza zamieszczonego na stronie Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że na 26 kwietnia zaplanowane są 24 elekcje.

W Obrzycku (woj. wielkopolskie) odbędą się przedterminowe wybory na burmistrza, a w pozostałych okręgach – wybory uzupełniające do rad miast i gmin.

Zagłosują mieszkańcy takich miejscowości jak : Toszek, Magnuszew, Filipów, Zwoleń, Stromiec, Bartoszyce, Poronin, Krościenko nad Dunajcem, Niedźwiedź, Bobowo, Giby, Markuszów, Józefów, Aleksandrów, Ciechocinek, Siepraw, Czeremcha, Rudka, Kostrzyn, Medyka, Legnickie Pole, Nowa Dęba i Terespol.

UE zaakceptowała program pomocowy rządu. Do Polaków trafią kolejne 3 mld złUE zaakceptowała program pomocowy rządu. Do Polaków trafią kolejne 3 mld złCzytaj dalej

Część gmin rezygnuje z elekcji

Sprawę postanowiła zbadać Rzeczpospolita, która odkryła, że w oficjalnym kalendarzu PKW brakuje wyborów na burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego (woj. kujawsko-pomorskie), które mają się odbyć również w dniu jutrzejszym.

Z kolei przekazy mediowe w trzech gminach: Zwoleniu, Magnuszewie i Stromcu (wszystkie z regionu radomskie) sugerują, że elekcja nie zostanie zorganizowana. Powodem ma być brak kandydatów – podobna sytuacja ma miejsce w Sieprawiu, gdzie wszyscy zgłoszeni wcześniej przedstawiciele się wycofali.

Ważne informacje dla osób planujących wesela. Premier nie przedstawił jednak dobrych wieściWażne informacje dla osób planujących wesela. Premier nie przedstawił jednak dobrych wieściCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Ważne informacje dla uczniów i rodziców. Minister planuje podjęcie kluczowej decyzji

Przeniesienie odpowiedzialności za narażanie bezpieczeństwa obywateli na wojewodów

Jednak pozostałe 20 gmin zamierza przeprowadzić wybory, których zorganizowanie w pierwotnym terminie uniemożliwił wybuch pandemii. Decyzję w sprawie elekcji podjęli poszczególni wojewodowie, a termin 26 kwietnia wyznaczył premier w odrębnym rozporządzeniu.

Głosowanie nie przybierze charakteru korespondencyjnego i odbędzie się w sposób tradycyjny choć kilka dni temu minister zdrowia Łukasz Szumowski wydał rekomendacje w sprawie wyborów prezydenckich. Jego zdaniem przeprowadzenie elekcji w dotychczasowej formie będzie bezpieczne za około dwa lata. Jednak zdaniem wojewodów organizacja wyborów uzupełniających może się odbyć nawet w środku trwania pandemii.

Rzecznik PKW Tomasz Grzelewski przyznał, że priorytetem jest bezpieczeństwo obywateli i wierzy, że „zadbają o nie gminy organizujące wybory”.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Michał Krawczyk i Arkadiusz Myrcha złożyli już zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez rząd w związku ze sprowadzeniem na wyborców bezpośredniego zagrożenia utraty zdrowia i życia.

Nieprawidłowości w sklepach Biedronki? Sprawa na tyle poważna, że głos zabrała Komisja EuropejskaNieprawidłowości w sklepach Biedronki? Sprawa na tyle poważna, że głos zabrała Komisja EuropejskaCzytaj dalej

Jakie środki bezpieczeństwa zostały wdrożone?

Część gmin poważnie podeszła do zalecenia w sprawie zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w trakcie wyborów. Wszyscy członkowie komisji wyborczej w Aleksandrowie Kujawskim zostaną wyposażeni w maseczki i przyłbice. Wyborcy będą wchodzili do lokalu dopiero za wezwaniem. Wtedy też otrzymają rękawiczki jednorazowe oraz długopisy – oznajmił Jacek Kraszewski, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego we Włocławku.

W kontekście wyborów w Bartoszycach (woj. warmińsko-mazurskie) specjalne instrukcje wydał wojewódzki inspektor sanitarny. Zgodnie z wytycznymi odległość między stanowiskami ma wynosić przynajmniej 2 metry, a każdy wyborca, który przekroczy próg lokalu wyborczego musi zdezynfekować dłonie. Głosujący otrzymają również rękawice ochronne oraz długopis.

Podobne środki ochronne mają być rozdysponowane w trakcie wyborów w Chmielowe (woj. podkarpackim). Inne gminy nie poinformowały o wdrożeniu wzmocnionych środków ochrony, co wzbudza wątpliwości w kontekście bezpieczeństwa obywateli w trakcie oddawania głosów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wieczorem zgromadzimy się przed ekranami. Czy prezydent powie co dalej? Padną odpowiedzi na nurtujące pytania
  2. Adresy osób znajdujących się na kwarantannie wyciekły do internetu. Sprawą zajmie się prokuratura
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Odkryto ślady koronawirusa w zadziwiającym miejscu. Doniesienia z Włoch obiegły media
Ile tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoIle tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News