Pogrzeby w czasie epidemii
Obraz Manfred Kain z Pixabay
Autor Oktawian Góral - 16 Października 2020

Pogrzeb w czasie pandemii. Rodziny zmarłych muszą mierzyć się z dodatkowymi trudnościami

Pandemia koronawirusa dotyka wszystkich aspektów życia, także tych, które są bardzo bolesnymi przeżyciami. Niestety rodziny zmarłych muszą teraz mierzyć się z dodatkowymi trudnościami.

Koronawirus odciska piętno na wielu sprawach w naszym życiu. Musimy zmienić zwyczaje na zakupach, urzędy w większości działają on-line, a spora część Polaków pracuje zdalnie ze swoich domów. Pandemia wymusiła także zmiany w kwestii ostatniego pożegnania. Pogrzeby w czasach epidemii są inne niż te, które znaliśmy dotychczas.

Pogrzeby w epidemii

Jedną z podstawowych zasad, jakie obowiązują podczas pogrzebów, jest dezynfekcja zwłok. Od jutra wchodzą w życie nowe zasady pogrzebów. Pożegnanie bliskich będzie jeszcze trudniejsze niż dotychczas. W czasach epidemii na nowo przepisano rozporządzenie o postępowaniu ze szczątkami ludzkimi. Ministerstwo zdrowia naniosło szereg poprawek. Podczas uroczystości pogrzebowych należy ich bezwzględnie przestrzegać. Co znalazło się w nowym rozporządzeniu o pogrzebach?

Koronawirus może zaszkodzić nie tylko twojemu zdrowiu. Najpewniej trwale zmniejszy ci także emeryturęKoronawirus może zaszkodzić nie tylko twojemu zdrowiu. Najpewniej trwale zmniejszy ci także emeryturęCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Niemal 74 tys. Polaków dostanie ekstra pieniądze od ZUS. Niektórzy nawet po 12 786 zł
2. Polsantews: Szumowski leży w szpitalu pod tlenem. Co dzieje się z byłym Ministrem Zdrowia?
3. Otworzysz listonoszowi i się mocno zdziwisz. Poczta wyposażyła ich w innowacyjny sprzęt i nie tylko

Przede wszystkim z bliskimi musimy pożegnać się na odległość. Nie można dotykać zwłok. Ciało można jedynie umyć, ubrać i ułożyć w trumnie. Do obmycia ciała należy użyć płynu dezynfekującego. Zmienione zostały także zasady układania ciał w trumnach. Konieczne teraz jest układanie na dnie trumny substancji pochłaniającej płyny o grubości 5 cm. Ponadto trumny muszą być szczelnie zamknięte i odkażone od zewnątrz, podczas pożegnania trumna nie może być otwarta. W przypadku, gdy nasi bliscy odejdą w domu, konieczne jest zdezynfekowanie pomieszczenia, w którym nastąpił zgon, a także wszystkie przedmioty, których osoba zmarła mogła dotykać. Nowe restrykcje nakazują również dokładną dezynfekcję pojazdu, którym były przewożone zwłoki – zgodnie z rozporządzeniem muszą zostać zastosowane środki bakteriobójcze, grzybobójcze oraz wirusobójcze.

Zmiany na cmentarzach

Podczas pogrzebów, od 17 października, należy bezwzględnie zasłaniać nos i usta w trakcie całej ceremonii. Zarówno w świątyni, jak i na cmentarzu. W strefie czerwonej, która obejmuje aż 70 proc. ludności Polski, obowiązuje limit 1 osoby na 7 m kw. świątyni, a między żałobnikami zachowany musi zostać dystans 1,5 m. W czerwonej strefie, na cmentarzu w uroczystości pogrzebowej uczestniczyć może maksymalnie 10 osób. W żółtej strefie, w świątyni przebywać może maksymalnie 1 osoba na 4 m kw., między żałobnikami należy zachować dystans 1,5 metra, a na uroczystościach cmentarnych przebywać może 25 osób.

Zmiany zachodzą w organizacji popogrzebowych obiadów. W czerwonych strefach nie będzie możliwości w ogóle ich organizowania. W żółtej zaś maksymalna liczba osób na tzw. stypie to 20 osób. Dodatkowo na stołach powinny być umieszczone płyny dezynfekujące. Jeden stół powinien być obsługiwany przez tego samego kelnera.

ZUS przypomina o ważnym zasiłku. Można go dostać praktycznie od rękiZUS przypomina o ważnym zasiłku. Można go dostać praktycznie od rękiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spożywanie posiłków na zupełnie innych zasadach. Wprowadzono nowe reguły epidemiczne
  2. Z ostatniej chwili: fala wezbraniowa idzie do Warszawy. Będą rozbierać most pontonowy
  3. Stało się, ING wprowadza ogromne podwyżki dla klientów. Opłat nie sposób uniknąć
  4. Kończą Ci się maseczki? Wiemy gdzie kupisz je najtaniej, popularna sieciówka sprzedaje je za półdarmo
  5. Horrendalna podwyżka opłat za parkowanie. Lepiej usiądź zanim przeczytasz
  6. Fatalne wieści dla kierowców. Unia ma wobec nas nowe plany

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News