Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Podwyżki cen energii elektrycznej z OZE. Urząd Regulacji Energetyki właśnie to potwierdził
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 11.11.2023 12:08

Podwyżki cen energii elektrycznej z OZE. Urząd Regulacji Energetyki właśnie to potwierdził

prąd, banknoty
Pixabay

Urząd Regulacji Energetyki poinformował w piątek o podwyżkach cen referencyjnych energii elektrycznej dla wszystkich rodzajów instalacji OZE. Z czego one wynikają i ile będą wynosić?

Z czego wynikają podwyżki cen energii?

Okazuje się, że zwiększone stawki wynikają z rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Okazuje się, że jest to spowodowane przede wszystkim z wyższymi kosztami inwestycyjnymi wytwarzania energii, na które składają się: wzrost cen materiałów, towarów i usług oraz zwiększeniem kosztów operacyjnych.

Kiedy będą wypłacać "babciowe"? Do wzięcia ma być 1500 złotych

Poziomy cen referencyjnych

Resort tłumaczy, że ceny referencyjne służą zapewnieniu możliwości przeprowadzenia w 2023 r. aukcji na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Są też podstawą do wyliczenia stałych cen zakupu dla biogazowni, elektrowni wodnych i instalacji OZE, a także są ważnym sygnałem dla inwestorów

Ceny energii elektrycznej poszły w górę

Urząd Regulacji Energetyki przekazał, że nowe stawki są wyższe średnio o około 12 proc. Resort podkreśla, że niezbędne jest określenie ceny referencyjnej, która odzwierciedla aktualną sytuację gospodarczą, by rozwój źródeł odnawialnych energii w Polsce był zrównoważony. 

Tagi: Ceny Podwyżka