Brak pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli
Flickr/NoHoDamon, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/
Autor Maria Glinka - 18 Sierpnia 2020

Obiecali 6% podwyżki blisko 500 tys. Polakom. Brutalna prawda wyszła na jaw, pieniędzy po prostu nie ma

Podwyżki dla nauczycieli stanęły pod znakiem zapytania. Samorządy zmagające się z pandemicznym kryzysem nie posiadają wystarczającej ilości pieniędzy, aby sfinansować wyższe wynagrodzenia. Koronawirus może całkowicie pogrążyć plany zwiększenia wynagrodzeń o 6 proc. dla ok. 500 tys. osób.

Kto zrealizuje obietnicę podwyżek? Pieniędzy w dalszym ciągu brakuje

Rząd PiS obiecał podwyżki dla nauczycieli rzędu 6 proc. jeszcze w 2019 r. Mimo wybuchu pandemii władza nie wycofuje się ze swoich deklaracji i zapowiada, że osoby edukujące dzieci otrzymają więcej pieniędzy. Problem w tym, że nakładów finansowych na ten cel brakuje.

Polski lek na koronawirusa wystartował. Właśnie ruszyła produkcjaPolski lek na koronawirusa wystartował. Właśnie ruszyła produkcjaCzytaj dalej

- Na edukację łoży nie tylko rząd, ale też samorząd. To, że subwencja jest niewystarczająca, nas nie interesuje. Nas obchodzą pracownicy. Jeśli system finansowania oświaty się nie zmieni, to rząd nie przestanie mówić, że przecież daje, a samorząd, że nie wystarcza - wyznała Monika Ćwiklińska, rzeczniczka nauczycielskiej „Solidarności”. Przedstawicielka wyjawiła, że koronawirus poważnie nadszarpnął finanse samorządów. To własnie te jednostki są obarczane największymi kosztami utrzymania polskiej oświaty, jak podaje Radio Zet.

Minister edukacji interweniuje w sprawie podwyżek

- Minister mówi, że na podwyżkę pieniądze zostały zabezpieczone w subwencji oświatowej. Ale przecież wszyscy wiemy, że one już dawno zostały skonsumowane, rozdysponowane - oznajmił Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Mieli dostać bon, będzie inne świadczenie dla seniorów. Do portfela dorzucisz bonusowe 1 tys. złMieli dostać bon, będzie inne świadczenie dla seniorów. Do portfela dorzucisz bonusowe 1 tys. złCzytaj dalej

W związku z niekorzystną sytuacją finansową minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski wystąpił do ministra finansów i do premiera z wnioskiem o zwiększenia subwencji oświatowej. Dzięki temu uda się wypracować dodatkowe środki na zajęcia w pierwszym semestrze nowego roku szkolnego. Jego zdaniem samorządy "powinny zachować się podobnie".

DZISIAJ GRZEJE:
1. Polak odnalazł wielki skarb sprzed tysięcy lat. Nie mógł się nadziwić temu, co zobaczył
2. Bezpośrednia opinia pójdzie w pięty Jackowi Kurskiemu? Byłemu szefowi z TVP puściły nerwy

Ile pieniędzy po podwyżkach otrzymają nauczyciele?

Podwyżki nauczycielskie są uzależnione od wykształcenia i stażu pracy. Według nowych stawek osoba z tytułem magistra ma zarabiać 2949 zł brutto (ok. 2150 zł netto). Pensja nauczyciela dyplomowanego miałaby wzrosnąć do 4046 zł brutto (3 tys. zł netto). Natomiast nauczyciel stażysta z tytułem licencjata dostanie równowartość pensji minimalnej (obecnie 2600 zł, w 2021 r. prawdopodobnie 2800 zł).

Biedronka wprowadziła darmową aplikację. Spiesz się, już 5 września straci ważnośćBiedronka wprowadziła darmową aplikację. Spiesz się, już 5 września straci ważnośćCzytaj dalej

- Rozesłaliśmy ankietę do wójtów i burmistrzów, czy będą w stanie te 6 proc. nauczycielom wypłacić. Wiemy już jednak, że niektóre gminy sobie nie poradzą - oznajmił Krzysztof Iwaniuk, wójt gminy Terespol i przewodniczący Związku Gmin Wiejskich.

Jak wylicza portal beprawnik.pl, w Polsce na stanowiskach nauczycielskich zatrudnionych jest ok. 500 tys. osób, które od lat upominają się o godziwe wynagrodzenie. W roku zawładniętym przez koronawirusa i kryzys ekonomiczny ich postulaty mogą zostać po raz kolejny zepchnięte na drugi plan.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wczesne objawy miażdżycy. Wielu chorych je bagatelizuje
  2. Pilne ostrzeżenia dla turystów w Ustroniu. Sprawa jest bardzo poważna
  3. Nad bankami i ich klientami zbierają się ciemne chmury. Po wakacjach dostaniesz mocno po kieszeni
  4. Jest miejsce, gdzie zatankujesz znacznie taniej. Paragony mówią same za siebie
  5. Polacy jeżdżą tam wyjątkowo tłumnie każdego roku. Właśnie padł rekord zakażeń
  6. Koszyki w Lidlu mają nieznaną niemal nikomu, ukrytą funkcję. Ma ogromne znaczenie
Hitowa aplikacja okazała się niebezpieczna. Podsłuchuje użytkowników, lepiej od razu ją usunąćHitowa aplikacja okazała się niebezpieczna. Podsłuchuje użytkowników, lepiej od razu ją usunąćCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News