Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Podatek turystyczny w Europie w 2023 roku. Lepiej uwzględnij go w wakacyjnym budżecie
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 11.04.2023 11:34

Podatek turystyczny w Europie w 2023 roku. Lepiej uwzględnij go w wakacyjnym budżecie

euro-portfel
Biznesinfo

Podatek turystyczny stanowi opłatę na rzecz samorządu lokalnego i ma pokryć wydatki związane z utrzymaniem i rozwojem infrastruktury w miejscu wakacyjnego pobytu. Z raportu firmy Interhome* specjalizującej się w wynajmie domów wakacyjnych wynika, że rozpiętość stawek w popularnych destynacjach jest dość spora – od średnio 3,15 € za osobę za noc w Szwajcarii, przez 2,14 € w Austrii, po 1,11 € we Francji. Natomiast w większości hiszpańskich regionów taki podatek w ogóle nie obowiązuje.

Ile zapłacisz podatku turystycznego?

Firma Interhome wskazuje, że najdroższa w europejskich destynacjach jest Szwajcaria, w której średnia opłata z tytułu podatku turystycznego wynosi 3,15 € za noc od osoby. Drogo jest również w sąsiadującej z nią Austrii, gdzie zapłacić należy z tego powodu 2,14 €. Natomiast poniżej granicy dwóch euro są Niemcy, Portugalia, Chorwacja, Włochy i Francja. Podatek turystyczny to w tych krajach wydatek rzędu 1,95 €, 1,64 €, 1,45 €, 1,40 € i 1,11 €.

W większości regionów uwielbianej przez Polaków Hiszpanii podatek turystyczny w ogóle nie jest ściągany. Obecnie pobiera się go tylko na Balearach, czyli w rejonie Minorki, Majorki, Ibizy oraz w Katalonii. Wynosi on tu średnio 2,19 €.

Zrzut ekranu 2023-04-11 o 10.45.12.png

Źródło: Interhome.

Liczy się miejscowość

Stawka podatku turystycznego może wzrastać proporcjonalnie do popularności danej miejscowości. Przykładowo, pobyt w Dubrowniku to wydatek rzędu średnio 2,65 €, podczas gdy w większości chorwackich regionów taksa jest dwa razy niższa i wynosi 1,33 €. W przypadku hiszpańskich wybrzeży mówimy o jeszcze większych różnicach. Czteroosobowa rodzina przebywająca na Costa Brava lub Balearach zapłaci średnio 30 € podatku za tydzień wakacji, a wypoczywający na Costa Blanca lub Costa del Sol wcale go nie zapłacą.

Różne stawki dla dzieci

Podatek turystyczny za narciarski wypoczynek dla dwóch osób dorosłych w Zermatt w Szwajcarii będzie kosztował 57 €. W przypadku dziecka mającego między 6 a 15 lat należy doliczyć do tego opłatę rzędu 1,86 € za noc. Bywa jednak tak, że za najmłodszych turystów nie trzeba uiszczać podatku turystycznego – tak jest np. Francji, gdzie wszystkie osoby poniżej 18. roku życia są zwolnione z tego obowiązku.

* Wskazane w tekście średnie stawki podatku turystycznego dotyczą dorosłych w wysokim sezonie turystycznym. Źródłem badań są dane wewnętrzne Interhome, wyniki są aktualne do listopada 2023 roku.