BiznesINFO.pl
Podatek od smartfonów w 2021 r.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Podatek od elektroniki szykowany przez rząd. Sprzęt może podrożeć nawet o kilkaset złotych

3 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Podatek od smartfonów po raz kolejny wraca do debaty publicznej. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu już przygotowuje projekt ustawy wprowadzającej należność od popularnych sprzętów elektronicznych. Zmianę prawa odczują prz

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego resort kultury, dziedzictwa narodowego i sportu chce wprowadzić podatek od smartfonów

  • Jakie będą skutki nowej należności

  • Co na jej temat sądzą obywatele

Podatek od smartfonów ratunkiem dla artystów?

Podatek od smartfonów miał zostać wprowadzony w ubiegłym roku, jednak prace na ustawą zostały zamrożone w czasie kampanii prezydenckiej. Ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda stanowczo podkreślał, że nie podpisze się pod żadną ustawą, która wprowadza podatek od smartfonów, ponieważ będzie to dokument „niesprawiedliwy i konstytucyjnie wadliwy”.

Mimo tego Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu nie rezygnuje z koncepcji wdrożenia nowej należności. Zdaniem resortu niezbędne jest rozszerzenie aktualnie obowiązującej opłaty reprograficznej, która jest ukryta w cenie niektórych urządzeń np. pamięci USB, drukarek, kserokopiarek czy dysków.

Wraz z postępem technologicznym coraz mniej osób kopiuje utwory, ale nadal z nich korzysta przy użyciu innych sprzętów, w tym przede wszystkim telefonów komórkowych, laptopów czy tabletów. Tracą na tym twórcy dzieł, którzy nie rejestrują z tego tytułu żadnego zysku.

Dlatego też zgodnie z koncepcją proponowaną przez MKDNiS pobrany podatek od smartfonów ma trafić do ZAiKS i innych organizacji wspierających autorów. Portal money.pl podaje, że danina obejmie tylko telefony komórkowe, lecz także telewizory i komputery.

Za podatek od smartfonów zapłaci przede wszystkim użytkownik

Według wstępnych doniesień podatek od smartfonów ma wynieść ok. 6 proc. ceny danego urządzenia. Co to oznacza w praktyce? Podwyżkę. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców alarmuje, że producenci nie zawahają się przerzucić kosztów nowej należności na klientów, którzy będą musieli zapłacić o 300-600 zł więcej za elektronikę.

Wątpliwości budzi przede wszystkim czas wprowadzania nowej daniny. Sprzęty elektroniczne służą bowiem nie tylko do rozrywki - na przestrzeni ostatniego roku stały się przede wszystkim niezbędnym narzędziem pracy czy nauki w trybie zdalnym.

Na ten fakt zwracał uwagę również Andrzej Duda. „Obciążenie wszystkich smartfonów opłatą (podatkiem) na rzecz ZAiKS (prawa autorskie twórców i artystów), byłoby moim zdaniem niesprawiedliwe i konstytucyjnie wadliwe. To, że masz smartfona jeszcze nie oznacza, że korzystasz z utworów”, czytamy we wpisie prezydenta na Twitterze.

Poza tym wyższe ceny urządzeń mogą zwiększyć skalę wykluczenia cyfrowego, ponieważ nie każdy Polak będzie mógł pozwolić sobie na zakup droższego sprzętu. Aktualne dane są i tak wysoce niepokojące - z badania przeprowadzonego przez Federację Konsumentów wynika, że ponad 4,5 mln Polaków z grupy wiekowej 16-74 nigdy nie korzystało z internetu. Podatek od smartfonów może tylko spotęgować to zjawisko.

- Wielu Polaków jest zmuszonych do nieplanowanych wydatków. Dlatego niezrozumiałe jest wprowadzanie kolejnego podatku, który wpłynie na wzrost cen urządzeń niezbędnych obecnie do pracy i nauki. Wprowadzenie podatku od smartfonów uderzy nie tylko w konsumentów, ale też w polskich importerów i dystrybutorów elektroniki. Są to firmy, które zatrudniają dziesiątki tysięcy osób. Dodatkowy podatek z pewnością odbije się na możliwości konkurowania z zagranicznymi firmami - przyznał Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

Nic więc dziwnego, że na podatek od smartfonów nie ma społecznej akceptacji. Portal bankier.pl podaje, że firma Social Changes przeprowadziła badanie na przełomie stycznia i lutego 2021 r., z którego wynika, że 75 proc. ankietowanych sprzeciwia się nowej należności od elektroniki. Aż 54 proc. respondentów oznajmiło, że po wprowadzeniu daniny będzie kupować sprzęt rzadziej (24 proc.) lub zdecydowanie rzadziej (30 proc.). Zdaniem Cezarego Kaźmierczaka, prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, to ostatni moment, aby rząd wycofał się z prac nad niepopularną należnością.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >