Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Podatek od prezentów świątecznych. Wiemy, od jakiej kwoty trzeba go płacić
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 20.12.2023 15:15

Podatek od prezentów świątecznych. Wiemy, od jakiej kwoty trzeba go płacić

Prezenty pod choinką, portfel, pieniądze
Arkadiusz Ziolek/East News

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Wiele osób otrzyma upominki od firm, w których pracuje. Należy pamiętać, że te bardziej wartościowe, będzie trzeba zgłosić fiskusowi i odprowadzić od nich podatek dochodowy. Przedstawiamy szczegóły. 

Kiedy trzeba płacić podatek od prezentu?

Wielu pracodawców decyduje się na obdarowanie swoich pracowników prezentami z okazji świąt Bożego Narodzenia. Jest to wyraz wdzięczności za współpracę i wpływa pozytywnie na wizerunek firmy. Jak się jednak okazuje, sprawa wcale nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać, bowiem podatki nie omijają nawet świąt. 

Zobacz także: Jednorazowe "400 plus" dla emerytów już na początku roku. Skorzysta wiele osób w Polsce

Zacznie się w środę. Polacy ruszą do Dino, wielkie obniżki przed świętami

Od jakiej kwoty trzeba płacić podatek od prezentu?

Okazuje się, że fiskus żąda odprowadzenia podatku od prezentu świątecznego od firmy, jeśli jego wartość przekroczy 200 złotych brutto. - Ustawa mówi, że upominki prezentowane przez świadczeniodawcę, które mają charakter reklamowy i ich wartość nie przekracza 200 zł, nie będą podlegać opodatkowaniu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której osoba obdarowana pozostaje ze świadczeniodawcą w jakimkolwiek stosunku cywilnoprawnym - informuje Patrycja Czarnota, księgowa w firmie inFakt.

Upominki na święta dla pracowników a podatki

Jest jeszcze jeden sposób na obdarowanie swojego pracownika na święta, choć także wiąże się z pewnymi ograniczeniami. - Istnieje jeszcze jeden sposób na przekazanie pracownikowi prezentu - potraktowanie go jako darowizny. W sytuacji, w której łączna wartość darowizn (prezentów) otrzymanych przez pracownika od pracodawcy nie przekroczy 5 733 zł w okresie 5 lat - nie występuje konieczność zapłaty podatku. Należy jednak pamiętać, że darowizny dla pracowników nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów - przekazuje Patrycja Czarnota. Jak widać, kwestia świątecznych upominków jest dużo bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać i niesie za sobą finansowe niedogodności dla obu stron.