BiznesINFO.pl
playstation 5

Playstation 5 - co warto wiedzieć o nowej konsoli od Sony?

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Barbara Daszuta

Udostępnij:

Wraz z premierą najnowszej generacji PlayStation, do świata konsol weszło wiele nowych rozwiązań, które mają na celu jak najbardziej ułatwić i usprawnić nasze gamingowe doświadczenia. Oto najważniejsze rzeczy, które warto wiedzieć o najnowszej konsoli Sony - PlayStation 5.

Nowe możliwości, nowe doświadczenia

Japońska firma Sony wraz z każdą generacją popularnego PlayStation, stawia poprzeczkę coraz wyżej, jeśli mowa o standardach na rynku konsolowym. Nietrudno zauważyć, jak wielki progres technologiczny robi główny konkurent Xboxa, nie tylko wobec swoich poprzednich wersji, lecz także wobec rynkowych konkurentów. 

Pierwszym z brzegu przykładem jest wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 4K. Jest to zauważalny rozwój w porównaniu z PlayStation 4 i PlayStation 4 Pro, których możliwości kończyły się na skalowanym 4K, w przypadku tej drugiej. Pierwsza obsługiwała rozdzielczość zaledwie FullHD, która może się okazać niesatysfakcjonująca w obecnej dobie technologii. 

Co więcej, wysłuchano również graczy i nareszcie na konsolach PlayStation 5 możemy doświadczyć w pełni płynnego obrazu, wyświetlanego w 60 klatkach na sekundę, a to nie koniec możliwości! W części gier będziemy w stanie zauważyć nawet do 120 klatek sekundę. Może być to pstryczek w nos wszystkim zwolennikom PC Master Race, którzy nie wierzyli w możliwości konsol. 

Istotną kwestią jest również zaimplementowanie ray tracingu. Jak sama nazwa wskazuje, technologia ta odpowiada za udoskonalenie sposobu, w jaki wygląda światło w grach. Śledzi ona promienie światła i symuluje jego zachowanie, tak by odzwierciedlało to rzeczywiste, w jak najlepszym stopniu. Żadne odbicie, ani załamanie nie zostanie pominięte. 

Z PlayStation 5, loading screen to przeszłość

Jedną z większych bolączek rozgrywek konsolowych były długie ekrany ładowania. Ten problem był szczególnie zauważalny w dużych grach z otwartym światem, a przecież chcemy cieszyć się przygodą, bez przerw. Rozwiązaniem tego jest dysk SSD, w który została wyposażona konsola Sony. W przeciwieństwie do zamontowanych w poprzednich generacjach dysków HDD, te wykorzystują w pełni elektroniczny zapis danych, co pozwala na zdecydowanie szybszy ich przesył. To właśnie umożliwia całkowite zredukowanie czasu oczekiwania na załadowanie się nowej lokacji, czy cutscenki. Dodatkowym atutem jest fakt, że dysk SSD jest bardziej odporny na czynniki zewnętrzne, a o usterkach mechanicznych - praktycznie nie ma mowy. 

Rewolucyjny kontroler

Wraz z nową generacją PlayStation 5, Sony szczególnie zadbało o najważniejszą część naszego urządzenia - kontroler. Kontroler DualSense nawiązuje wyglądem do swoich poprzedników, jednocześnie wprowadzając masę nowości i ciekawostek. Nowy, ergonomiczny kształt i ciekawy design to tylko wierzchołek góry lodowej. 

Jedną z ważniejszych zmian są adaptacyjne triggery. Ich zachowanie będzie się różnić nie tylko od aktualnie ogrywanego tytułu, lecz także od sytuacji, w jakiej się znajdziemy podczas rozgrywki. Są one w stanie regulować stawiany przez spust opór, a w zależności od nacisku, jaki na niego nałożymy - będzie różnie reagować. Zmieniony został również kąt ich nachylenia, by ten był bardziej przyjazny użytkownikowi. 

Ogromnej zmiany doczekały się również wibracje, jakie symuluje kontroler. Poprzednia generacja wykorzystywała tradycyjne silniczki, ale DualSense wprowadza małą rewolucję w tym zakresie. Mechanika haptyczna dużo dokładniej oddaje wrażenia z gier, potrafiąc nie tylko symulować różne powierzchnie, ale również umiejscawia wibracje na konkretnych obszarach kontrolera.

Ekskluzywne tytuły na PlayStation 5

Konsole PlayStation od zawsze mogły się poszczycić obszerną biblioteką wyśmienitych tytułów dedykowanych tylko na tę platformę. Tak jest i w tym przypadku, studia tworzące gry na PlayStation niezmiennie dbają o to, by dostarczać nam produkcje z najwyższej półki. Przykładami tego mogą być kultowe serie, takie jak God of War (którego następna część jest już w produkcji i premiera na PS5 zbliża się długimi krokami), lub uznane już w środowisku graczy świeżynki, jak Horizon: Zero Dawn, urzekające Ghost of Tsushima czy dynamiczne Godfall.

Specyfikacja konsoli

Dla wszystkich zainteresowanych szczegółową specyfikacją najnowszej konsoli PlayStation 5 japońscy inżynierowie przedstawili ją w sposób wyczerpujący, a wygląda ona następująco:

  • CPU: Zen 2 8x3,5 GHz

  • GPU: RDNA 2 z wydajnością 10,28 TFLOPS

  • VRAM: 16GB GDDR6

  • Dysk: SSD 825 GB z możliwą rozbudową poprzez port USB

  • Napęd optyczny Blu-Ray 4K Ultra HD

Samego zakupu zaś można dokonać na https://allegro.pl/.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Czyste powietrze z ogromną zmianą od 1 lipca. Progi dochodowe ostro w górę

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Dlonie na klawiaturze komputera, cyberprzestepczosc

Polska i świat

Internetowi piraci na celowniku TSUE. Zapadł wyrok, który może ich pogrążyć

Czytaj więcej >
Ważne

Polska i świat

Państwowa Inspekcja Pracy zaczyna bezwzględną kampanię. Kontrolerzy przyjdą nawet w weekend

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/EAST NEWS

Polska i świat

Parada Równości przejdzie ulicami Warszawy. Już znamy trasę

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Abonament RTV zaciągnął go aż do sądu. Tam wygrał i płacić już nie musi

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa. n/z Tlum pieszych na chodniku w maskach ochronnych.

Polska i świat

Internetowe Konto Pacjenta to przyszłość. Wszyscy będziemy z niego korzystać

Czytaj więcej >