PKP pociąg Warszawa Wilno
Obraz holdosi z Pixabay
Autor Oktawian Góral - 22 Września 2020

Już niedługo pojedziemy pociągiem z Warszawy do Wilna? Wielkie plany PKP

PKP zabierze nas pociągiem z Warszawy do Wilna? Podpisano właśnie bardzo ważne porozumienie między PKP, a UAB LTG, czyli narodowym operatorem kolejowym na Litwie. Padła data pierwszego kursu.

PKP przekroczy ostatnią nieprzekraczalną granicę? Obecnie Litwa jest naszym jedynym sąsiadem, do którego nie da dojechać się pociągiem ze stolicy do stolicy. Wkrótce ma się to zmienić, a do Wilna będziemy mogli podróżować komfortowo i szybko, jak obecnie do Berlina, czy Pragi.

PKP czuje pociąg do Wilna

PKP Intercity oraz Koleje Litewskie podpisały list intencyjny w sprawie uruchomienia wspólnego połączenia, które skomunikuje stolice obu krajów. Według zapowiedzi pierwszy pociąg miałby przekroczyć polsko-litewską granicę już w II połowie 2021 roku. Co to oznacza dla podróżnych i jak ma wyglądać planowana trasa nowego międzynarodowego połączenia?

Otworzysz drzwi listonoszowi i się zdziwisz. Poczta wyposaży ich w nowoczesny sprzęt, ale to nie wszystkoOtworzysz drzwi listonoszowi i się zdziwisz. Poczta wyposaży ich w nowoczesny sprzęt, ale to nie wszystkoCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. W forsowanej ustawie znalazł się przemilczany zapis. Doprowadzi do wypłat nowego dodatku emerytalnego
2. Ponad połowa ozdrowieńców ma jedno powikłanie. Niepokojące wyniki badań
3. Dodatkowy zasiłek do kasacji. Rodzice stracą prawo do pieniędzy

Ubiegłotygodniowa wizyta Mateusza Morawieckiego na Litwie zaowocowała między innymi podpisaniem porozumień między polskimi i litewskimi spółkami kolejowymi. PKP Cargo, odpowiedzialna za transport towarowy dogadała się z Litwinami. Wspólnie ma zostać powołana intermodalna spółka, która będzie zajmowała się transportem towarów z Litwy do Europy Zachodniej. Dobre wiadomości są także dla pasażerów. PKP Intercity oraz UAB LTG Link podpisały list intencyjny w sprawie uruchomienia połączenia na trasie Warszawa-Wilno.

Póki co nie są znane szczegóły połączenia. Pamiętać trzeba, że od polskiej granicy do Kowna wiedzie linia ze standardowym rozstawem torów, jednak od Kowna do Wilna pociągi kursują po poradzieckim systemie szerokotorowym. PKP Intercity wskazuje, że obecnie trwają rozmowy na ten temat. Są dwie możliwości połączenia Warszawa-Wilno. Jedna zakłada przesiadkę w litewski pociąg w Kownie, druga zaś użycia wagonów z systemem SUW-2000, które pozwalają na automatyczną zmianę rozstawu kół wagonów.

Portal Rynek Kolejowy wskazuje, że rozmowy z Litwinami o przywróceniu ruchu kolejowego między Polską, a Litwą trwające od jesieni 2019 roku, zostały przerwane przez pandemię. Do tej pory granicę można było pokonać regionalnym połączeniem Białystok-Kowno. Od momentu wybuchu epidemii, Republika Litewska całkowicie wstrzymała wyprawianie i przyjmowanie pociągów międzynarodowych.

PKO nie ma dobrych wieści dla Polaków. Nadciąga potężny kryzysPKO nie ma dobrych wieści dla Polaków. Nadciąga potężny kryzysCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Salmonella w jajkach, pod żadnym pozorem ich nie jedz. GIS właśnie opublikował, których
  2. Albo się spiesz, albo sobie odpuść. Jeden typ mieszkań drożeje w zastraszającym tempie
  3. Przez 14 lat nie płacił abonamentu RTV, więc zajęli mu konto. Jednak znalazł sposób na uniknięcie kary
  4. W ramach eksperymentu ukryli poufne dane na dnie morza. Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania
  5. Wideo - Jak zniszczyć luksusowy samochód podczas parkowania? Ta kobieta udowodniła, że to możliwe
Przez 14 lat nie płacił abonamentu RTV, więc zajęli mu konto. Jednak znalazł sposób na uniknięcie karyPrzez 14 lat nie płacił abonamentu RTV, więc zajęli mu konto. Jednak znalazł sposób na uniknięcie karyCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News