BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Przez jeden błąd możesz nie otrzymać pieniędzy. Drobna pomyłka przesądzi o odmowie

11 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Miliony podatników dotkniętych koronawirusem może zostać pozbawionych pieniędzy, a ściślej spotkać się z odmową w kwestii ułatwień związanych ze spłatą podatków. Wszystko przez brak wytycznych w kwestii tzw. pomocy publicznej.

Firmy bez pieniędzy i bez ulgi?

Dotknięci skutkami koronawirusa podatnicy – wedle zapowiedzi rządu – mogą liczyć na różnego rodzaju ułatwienia w spłacie podatków. Chodzi głównie o zaniechanie poboru opłaty prolongacyjnej, którą pobiera się w przypadkach odroczenia terminu płatności podatku lub rozłożenia go na raty. To samo dotyczy ułatwień dla zaległości podatkowych.

Takie wnioski – jak podaje „Rzeczpospolita” - złożyło już wielu podatników. Ci z branż w oczywisty sposób dotkniętych obecną sytuacją (np. gastronomia, czy turystyka) mogą liczyć na przychylne nastawienie władz skarbowych. Ale – jak zauważa dziennik – może jednak pojawić się pewna formalna przeszkoda powodująca decyzję odmowną. Chodzi o brak konkretnych wytycznych, odnośnie tego kiedy udzielane ulgi należy traktować jak pomoc publiczną, a kiedy nie.

- Co do zasady każda pomoc państwa dla przedsiębiorcy, powodująca nierówności rynkowe, jest pomocą publiczną. Jednak w obecnej, nadzwyczajnej sytuacji, różne formy wsparcia słabnącej gospodarki powinny być wspomagane w interesie publicznym – wyjaśnia publicysta „Rz” Paweł Rochowicz.

Opinia UOKiK

Gazeta przytacza opinię Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), czyli organu właściwego w sprawach pomocy publicznej. Zdaniem UOKiK „zawieszenie płatności składek ZUS z uwagi na pandemię w ogóle nie jest pomocą publiczną, gdyż w procesie przyznawania ulgi wyłączono uznaniowość decyzji, a więc selektywność. Spełnienie określonych w ustawie warunków powoduje bowiem automatyczne przyznanie zwolnienia, a tym samym nie uprzywilejowuje żadnej grupy przedsiębiorców”.

UOKiK odsyła w swoim piśmie do komunikatu Komisji Europejskiej z 13 marca 2020 r., w którym jest mowa o podobnych działaniach państwa w zakresie zawieszenia podatków.

Czy zatem ulgi w spłacie podatków w realiach epidemii są pomocą publiczną czy nie?

- W zasadzie takie rozróżnienie nie powinno mieć znaczenia, skoro i tak władze poluzowały generalny zakaz jej udzielania. Jednak formalna przeszkoda może się pojawić przy wnioskowaniu o ulgę – czytamy w dzienniku.

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >