Miliony podatników przez jeden błąd może zostać pozbawionych pieniędzy
pixabay/BeatriceBB
Autor Radosław Święcki - 11 Kwietnia 2020

Przez jeden błąd możesz nie otrzymać pieniędzy. Drobna pomyłka przesądzi o odmowie

Miliony podatników dotkniętych koronawirusem może zostać pozbawionych pieniędzy, a ściślej spotkać się z odmową w kwestii ułatwień związanych ze spłatą podatków. Wszystko przez brak wytycznych w kwestii tzw. pomocy publicznej.

Firmy bez pieniędzy i bez ulgi?

Dotknięci skutkami koronawirusa podatnicy – wedle zapowiedzi rządu – mogą liczyć na różnego rodzaju ułatwienia w spłacie podatków. Chodzi głównie o zaniechanie poboru opłaty prolongacyjnej, którą pobiera się w przypadkach odroczenia terminu płatności podatku lub rozłożenia go na raty. To samo dotyczy ułatwień dla zaległości podatkowych.

Takie wnioski – jak podaje „Rzeczpospolita” - złożyło już wielu podatników. Ci z branż w oczywisty sposób dotkniętych obecną sytuacją (np. gastronomia, czy turystyka) mogą liczyć na przychylne nastawienie władz skarbowych. Ale – jak zauważa dziennik – może jednak pojawić się pewna formalna przeszkoda powodująca decyzję odmowną. Chodzi o brak konkretnych wytycznych, odnośnie tego kiedy udzielane ulgi należy traktować jak pomoc publiczną, a kiedy nie.

Brak jednego elementu przy domu może cię kosztować 10 tys. złotych. Przepisy nabrały nowego wymiaruBrak jednego elementu przy domu może cię kosztować 10 tys. złotych. Przepisy nabrały nowego wymiaruCzytaj dalej

- Co do zasady każda pomoc państwa dla przedsiębiorcy, powodująca nierówności rynkowe, jest pomocą publiczną. Jednak w obecnej, nadzwyczajnej sytuacji, różne formy wsparcia słabnącej gospodarki powinny być wspomagane w interesie publicznym – wyjaśnia publicysta „Rz” Paweł Rochowicz.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Rzecznik polskiej policji opublikował niepokojące nagranie. Powinniśmy się bać?

Opinia UOKiK

Gazeta przytacza opinię Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), czyli organu właściwego w sprawach pomocy publicznej. Zdaniem UOKiK „zawieszenie płatności składek ZUS z uwagi na pandemię w ogóle nie jest pomocą publiczną, gdyż w procesie przyznawania ulgi wyłączono uznaniowość decyzji, a więc selektywność. Spełnienie określonych w ustawie warunków powoduje bowiem automatyczne przyznanie zwolnienia, a tym samym nie uprzywilejowuje żadnej grupy przedsiębiorców”.

UOKiK odsyła w swoim piśmie do komunikatu Komisji Europejskiej z 13 marca 2020 r., w którym jest mowa o podobnych działaniach państwa w zakresie zawieszenia podatków.

Darmowe maseczki. Gdzie otrzymuje się bezpłatne narzędzia ochronne?Darmowe maseczki. Gdzie otrzymuje się bezpłatne narzędzia ochronne?Czytaj dalej

Czy zatem ulgi w spłacie podatków w realiach epidemii są pomocą publiczną czy nie?

- W zasadzie takie rozróżnienie nie powinno mieć znaczenia, skoro i tak władze poluzowały generalny zakaz jej udzielania. Jednak formalna przeszkoda może się pojawić przy wnioskowaniu o ulgę – czytamy w dzienniku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tłumy ludzi i morze kwiatów na ulicach. Wzruszające wspomnienia z 10 kwietnia 2010
  2. Jest prosty sposób na ograniczenie ryzyka zarażenia bliskich w Wielkanoc. Wiele osób o nim zapomina
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Pierwszy region na świecie, który pokonał koronawirusa. Media: nie ma już ani jednego przypadku
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News