BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Petru rozpoczął walkę o wprowadzenie Euro, będzie uczył Polaków czym jest europejska waluta

2 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Ryszard Petru przed paroma godzinami rozpoczął kampanię społeczną na rzecz przekonania Polaków do wspólnej europejskiej walut. Kampania pod hasłem "Teraz Euro" na w głównej mierze mieć cel informacyjny, bowiem zdaniem lidera partii TERAZ! PiS zniechęca do

Polacy się boją wspólnej waluty, ta bojaźń wynika z niewiedzy, a tą niewiedzę i obawy wykorzystuje PiS strasząc Polaków euro - mówił Ryszard Petru przed billboardem, który został rozwieszony w centrum Warszawy i prezentuje dwie strony europejskiej monety. Na przodzie mamy klasyczną reszkę 1 euro, na rewersie zaś orła, którego znamy z monet wybijanych przez Narodowy Bank Polski. Tym samym polityk planuje oswoić Polaków z perspektywą przyjęcia euro - informuje PAP. 

Niewiedza o euro narzędziem polityki PiS? 

Apeluję do polityków, by się euro nie bali, bo może być naszą silną walutą i zakotwiczyć nas na stale w UE. Jestem zwolennikiem szybkiego przyjęcia wspólnej waluty. Oczekiwałbym od wszystkich partii i liderów konkretnych deklaracji, z datami - mówił lider TERAZ! Ryszard Petru kalkuluje, że najbliższy możliwy termin wprowadzenia w Polsce euro, to 2022 r. i to właśnie wtedy polityk i ekonomista liczyłby na zmianę polskiej waluty. Według niego im szybyciej, tym lepiej. 

Petru uważa za niedorzeczne słowa Jarosława Kaczyńskiego, jakoby Polska była gotowa na przyjęcie euro wtedy, gdy poziom naszej gospodarki osiągnie poziom Niemiec. Nie chodzi tutaj bynajmniej o równanie polskiej gospodarki do obecnego niemieckiego poziomu, a przy uwzględnieniu ciągłęgo wzrostu wskaźników Niemiec. Według wyliczeń TERAZ! oznaczłoby to przejście na euro najwcześniej w XXII wieku, a jeśli założmy, że PiS będzie w Polsce rządził ponad 100 lat i porwadził politykę gospodarczą i pieniężną z takimi samymi założeniami jak dotychczas, to na euro nie przejdziemy nigdy. 

Atak na "piątkę Kaczyńskiego" 

Być może dlatego Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki się tego boją, bo okazałoby się, że tzw. piątka Kaczyńskiego byłaby nie do zrealizowania. I to "piątka Kaczyńskiego" jest teraz główną przeszkodą w wejściu do strefy euro - tak prezes Petru wyjaśnił niechęć rządzącej do euro. 

Przy okazji lider TERAZ! wskazał, że euro wcale nie oznacza wzrostu cen, a za przykład podał tutaj kraje, które wstąpiły do Unii Europejskiej w tym samym czasie co Polska, a już zdecydowały się na przyjęcie euro. Za konkretne przykłady służyły tutaj Słowacja, Litwa i Łotwa, w kórych zdaniem Petru ceny spadły od przewalutowania. Napomniał także o tym, że waluta współdzielona z innymi państwami wymaga bardzo skrupulatnej polityki finansowej, co nie idzie w parze z "rozdawnictwem" stosowanym przez Prawo i Sprawiedliwość. 

undefined

Tagi:

TERAZ!Ryszard Petrueuro

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Finanse

Marszałek Sejmu: Rząd nie jest odpowiedzialny za wysokie ceny prądu oraz wysoką inflację

Czytaj więcej >

Finanse

2000 kWh rocznie. Limit zużycia prądu wynika z obliczeń

Czytaj więcej >
Podwyżka emerytur

Finanse

Ruszają kolejne wypłaty 14 emerytury. Trafi ona do 1,2 mln osób

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński znalazł sposób na wygranie wyborów. Prezes PiS powoła własną "armię"

Finanse

Kaczyński: Prezesi spółek państwowych nie dostaną premii

Czytaj więcej >

Finanse

Płaca minimalna w 2023 roku wyższa, niż zapowiadano. Rząd zaskoczył

Czytaj więcej >