BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Petru rozpoczął walkę o wprowadzenie Euro, będzie uczył Polaków czym jest europejska waluta

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Polacy się boją wspólnej waluty, ta bojaźń wynika z niewiedzy, a tą niewiedzę i obawy wykorzystuje PiS strasząc Polaków euro - mówił Ryszard Petru przed billboardem, który został rozwieszony w centrum Warszawy i prezentuje dwie strony europejskiej monety. Na przodzie mamy klasyczną reszkę 1 euro, na rewersie zaś orła, którego znamy z monet wybijanych przez Narodowy Bank Polski. Tym samym polityk planuje oswoić Polaków z perspektywą przyjęcia euro - informuje PAP. 

Niewiedza o euro narzędziem polityki PiS? 

Apeluję do polityków, by się euro nie bali, bo może być naszą silną walutą i zakotwiczyć nas na stale w UE. Jestem zwolennikiem szybkiego przyjęcia wspólnej waluty. Oczekiwałbym od wszystkich partii i liderów konkretnych deklaracji, z datami - mówił lider TERAZ! Ryszard Petru kalkuluje, że najbliższy możliwy termin wprowadzenia w Polsce euro, to 2022 r. i to właśnie wtedy polityk i ekonomista liczyłby na zmianę polskiej waluty. Według niego im szybyciej, tym lepiej. 

Petru uważa za niedorzeczne słowa Jarosława Kaczyńskiego, jakoby Polska była gotowa na przyjęcie euro wtedy, gdy poziom naszej gospodarki osiągnie poziom Niemiec. Nie chodzi tutaj bynajmniej o równanie polskiej gospodarki do obecnego niemieckiego poziomu, a przy uwzględnieniu ciągłęgo wzrostu wskaźników Niemiec. Według wyliczeń TERAZ! oznaczłoby to przejście na euro najwcześniej w XXII wieku, a jeśli założmy, że PiS będzie w Polsce rządził ponad 100 lat i porwadził politykę gospodarczą i pieniężną z takimi samymi założeniami jak dotychczas, to na euro nie przejdziemy nigdy. 

Atak na "piątkę Kaczyńskiego" 

Być może dlatego Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki się tego boją, bo okazałoby się, że tzw. piątka Kaczyńskiego byłaby nie do zrealizowania. I to "piątka Kaczyńskiego" jest teraz główną przeszkodą w wejściu do strefy euro - tak prezes Petru wyjaśnił niechęć rządzącej do euro. 

Przy okazji lider TERAZ! wskazał, że euro wcale nie oznacza wzrostu cen, a za przykład podał tutaj kraje, które wstąpiły do Unii Europejskiej w tym samym czasie co Polska, a już zdecydowały się na przyjęcie euro. Za konkretne przykłady służyły tutaj Słowacja, Litwa i Łotwa, w kórych zdaniem Petru ceny spadły od przewalutowania. Napomniał także o tym, że waluta współdzielona z innymi państwami wymaga bardzo skrupulatnej polityki finansowej, co nie idzie w parze z "rozdawnictwem" stosowanym przez Prawo i Sprawiedliwość. 

undefined

Tagi:

TERAZ!Ryszard Petrueuro

Podobne artykuły

Finanse

Ten mail od Allegro to oszustwo. Klikniesz w link i stracisz pieniądze
Czytaj więcej >

Finanse

Stan polskiej gospodarki według Międzynarodowego Funduszu Walutowego
Czytaj więcej >

Finanse

Rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie. ARMiR przyjmuje wnioski od 1 czerwca
Czytaj więcej >

Finanse

Wakacje kredytowe. Rząd rozważa wprowadzenie dodatkowego kryterium
Czytaj więcej >

Finanse

Ważne świadczenie dla osób w trudnej sytuacji finansowej. Od 1 czerwca jest ono znacznie wyższe
Czytaj więcej >

Finanse

UOKiK bierze pod lupę producentów frytek i czipsów. Sprawdzi praktyki wobec dostawców
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse

Finanse

Magdalena Madoń

800 plus coraz bliżej. Pojawił się już projekt ustawy
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Dlaczego nie dostaniesz kredγtu hipotecznego? Ekspert wskazuje najczęstsze powody odmowy
Czytaj więcej >
Finanse

Magdalena Madoń

PKO BP da zarobić na lokatach. Możliwe nawet 10 proc. w skali roku
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

ZUS będzie zwracał pieniądze. Uważaj, czas na złożenie wniosku mija 5 czerwca
Czytaj więcej >
Finanse

Paula Drechsler

Od dziś wielkie zmiany w PKO BP. Klienci muszą uważać
Czytaj więcej >
Finanse

Patryk Solarczyk

Nowe informacje w sprawie programu 800 plus. Wiadomo kiedy ruszy
Czytaj więcej >