BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

GW: Wojewoda nie przyjmie wniosku o paszport. Wytłumaczenie ci się nie spodoba

29 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Okazuje się, że uzyskanie paszportu w obecnej sytuacji nie jest łatwe. Urzędy dzielnic w Warszawie na polecenie wojewody nie przyjmują wniosków o wydanie dokumentu. Jak urząd wojewódzki tłumaczy tę zaskakującą decyzję?

Paszportu nie będzie

Nie mamy stanu wyjątkowego, ani nawet stanu klęski żywiołowej, a lektura listu czytelniczki „Gazety Wyborczej” może przywoływać skojarzenia ze stanem wojennym. O co chodzi? Kobieta zamierzała złożyć w urzędzie dzielnicy Ursynów wniosek o wydanie paszportu. Gdy zadzwoniła w tej sprawie do urzędniczki, usłyszała kuriozalne pytanie.

- Dzwonię, mówię, w jakiej sprawie, a pani mnie pyta po co mi paszport, skoro nie można wyjechać z kraju? - Zrobiło mi się słabo, wrócił klimat PRL-u, kiedy paszporty były deponowane na milicji. - Przecież to nieprawda - mówię. - Nie ma zakazu wyjazdu z kraju. - Paszport nie jest rzeczą pierwszej potrzeby - poucza mnie urzędniczka – pisze czytelniczka gazety. Porad było więcej, bo na zakończenie rozmowy kobieta usłyszała: „Proszę przyjść, jak będzie zdrowiej”.

Gazeta przypomina, że obowiązujące obecnie obostrzenia w poruszaniu zakładają jedynie zawieszenie międzynarodowych połączeń lotniczych i kolejowych. Można natomiast przekroczyć granicę samochodem. Rzeczniczka prasowa dzielnicy Ursynów Kamila Terpiał komentując dla „GW” całą sytuację, podkreśla, że wszystkie urzędy wstrzymały przyjmowanie wniosków paszportowych. - Takie mamy zalecenia z urzędu wojewódzkiego. Mamy wydawać jedynie paszporty, o które wcześniej złożono wnioski, żadnych nowych nie przyjmujemy – wyjaśnia Terpiał.

Dlaczego urząd nie przyjmuje wniosków?

Jak zatem urząd wojewódzki tłumaczy wstrzymanie przyjmowania wniosków o wydanie dokumentu?

- Z rozporządzenia prezesa rady ministrów jasno wynika, że urzędy mają ograniczyć obsługę mieszkańców. Przyjmowanie nowych wniosków o paszporty jest jednym z tych ograniczeń - tłumaczy Ewa Filipowicz, rzeczniczka prasowa wojewody. Filipowicz wyjaśnia, że wnioski o wydanie paszportu można składać jedynie w punkcie paszportowym przy ul. Kruczej 5/11 w Warszawie. Poza stolicą wnioski można natomiast składać w delegaturach urzędu.

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pilne

Polska i Świat

Masz czas jeszcze tylko dziś i jutro. Później świadczenie z ZUS przepadnie

Czytaj więcej >
Pukanie do drzwi

Polska i Świat

Kontrole już zapowiedziane. Do wielu z nas zapukają urzędnicy

Czytaj więcej >
niemcy

Polska i Świat

Niemcy stracili cierpliwość, wzięli Polskę w obronę przed Unią. Zarzucają Brukseli hipokryzję

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

Omikron zaczyna się rozprzestrzeniać. Coraz więcej państwa wprowadza nowe restrykcje

Czytaj więcej >
JOHN MACDOUGALL/AFP/East News

Polska i Świat

Premier Morawiecki krytykuje kanclerz Merkel za jej rozmowy z Łukaszenką

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rachunki za gaz nie przestają rosnąć. Idą za tym wyższe zaliczki w spólnotach mieszkaniowych

Czytaj więcej >