BiznesINFO.pl

East News, Arkadiusz Ziolek

Przemiana OFE w IKE. Projekt ustawy został zatwierdzony przez SKRM

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co stanie się z pieniędzmi z OFE

  • Jak będzie wyglądała reforma

  • Kiedy możemy się jej spodziewać

Otwarty Fundusz Emerytalny przejdzie reformę

Reforma Otwartego Funduszu Emerytalnego planowana jest od kilku lat. Przygotowany projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne otrzymał pozytywną rekomendację Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Po przeprowadzeniu reformy Polacy będą mieli szansę na przekazanie swoich pieniędzy na subkonto w IKE lub przeniesienie środków na konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

- Zakładamy, że IKE staną się dla Polaków powszechnym instrumentem oszczędzania na emeryturę. Łącznie z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi wpisują się w jeden z filarów Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – wzmacniają finansowe zabezpieczenie przyszłych emerytów, a jednocześnie budują kapitał dla rozwoju i zwiększają możliwości inwestycyjne państwa - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Resort w opublikowanym komunikacie podkreśla, że środki staną się prywatną własnością Polaków. Jest to nowością bowiem na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego środki pochodzące z Otwartych Funduszy Emerytalnych były publiczne.

Otwarty Fundusz Emerytalny w IKE

"Jednym z głównych założeń reformy jest likwidacja tzw. suwaka, który teraz pomniejsza oszczędności emerytów zgromadzone w OFE – na 10 lat przed emeryturą zaczyna stopniowo przekazywać je do ZUS" - informuje resort w komunikacie.

Warto wiedzieć, że pieniądze zgromadzone na OFE będą podlegały dziedziczeniu.

Historia Otwartych Funduszy Emerytalnych jest bardzo skomplikowana. Rząd tworzący OFE obiecywał Polakom, że będzie to świetna alternatywa dla nich na przyszłość, która pozwoli im oszczędzać pieniądze na jesień życia.

Polacy utopili w OFE kilkanaście miliardów złotych, a pieniędzy nie zobaczyli nigdy. Wielu ekspertów uważa, że obecne problemy i małe zainteresowanie PPK wynika m.in.: ze złych doświadczeń związanych z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi.

Tagi:

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]