BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.11.2019. n/z Napisy ZUS, IKE, przekreslone OFE na strzalkach.

East News, Arkadiusz Ziolek

Przemiana OFE w IKE. Projekt ustawy został zatwierdzony przez SKRM

19 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Otwarty Fundusz Emerytalny zostanie przekształcony w IKE. Stały Komitet Rady Ministrów zaaprobował reformę Otwartych Funduszy Emerytalnych. Polacy będą mieli do wyboru dwie opcje.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co stanie się z pieniędzmi z OFE

  • Jak będzie wyglądała reforma

  • Kiedy możemy się jej spodziewać

Otwarty Fundusz Emerytalny przejdzie reformę

Reforma Otwartego Funduszu Emerytalnego planowana jest od kilku lat. Przygotowany projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne otrzymał pozytywną rekomendację Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Po przeprowadzeniu reformy Polacy będą mieli szansę na przekazanie swoich pieniędzy na subkonto w IKE lub przeniesienie środków na konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

- Zakładamy, że IKE staną się dla Polaków powszechnym instrumentem oszczędzania na emeryturę. Łącznie z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi wpisują się w jeden z filarów Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – wzmacniają finansowe zabezpieczenie przyszłych emerytów, a jednocześnie budują kapitał dla rozwoju i zwiększają możliwości inwestycyjne państwa - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Resort w opublikowanym komunikacie podkreśla, że środki staną się prywatną własnością Polaków. Jest to nowością bowiem na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego środki pochodzące z Otwartych Funduszy Emerytalnych były publiczne.

Otwarty Fundusz Emerytalny w IKE

"Jednym z głównych założeń reformy jest likwidacja tzw. suwaka, który teraz pomniejsza oszczędności emerytów zgromadzone w OFE – na 10 lat przed emeryturą zaczyna stopniowo przekazywać je do ZUS" - informuje resort w komunikacie.

Warto wiedzieć, że pieniądze zgromadzone na OFE będą podlegały dziedziczeniu.

Historia Otwartych Funduszy Emerytalnych jest bardzo skomplikowana. Rząd tworzący OFE obiecywał Polakom, że będzie to świetna alternatywa dla nich na przyszłość, która pozwoli im oszczędzać pieniądze na jesień życia.

Polacy utopili w OFE kilkanaście miliardów złotych, a pieniędzy nie zobaczyli nigdy. Wielu ekspertów uważa, że obecne problemy i małe zainteresowanie PPK wynika m.in.: ze złych doświadczeń związanych z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >