Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 23.10.2020. Warszawskie restauracje w piatkowy wieczor. Z powodu kolejnych covidowych restrykcji, od soboty wszystkie obiekty gastronomiczne jak bary i restauracje, beda mogly dzialac tylko na wynos.
East News, Piotr Molecki
Autor Kamila Jeziorska - 6 Lutego 2021

Nie czekają na oficjalne otwarcie restauracji. Gotowych pójść aż 47 proc. Polaków

Otwarcie restauracji to coś, na co czeka wielu Polaków i jak się okazuje, gotowych na pójście w miasto jest, aż 47 proc. z nas. Co więcej, Polakom niestraszne są nawet obostrzenia i na otwarcie restauracji poszliby pomimo obowiązujących obostrzeń.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak na otwarcie restauracji zareagowaliby Polacy
  • Która grupa respondentów najchętniej skorzystałaby z otwarcia lokali
  • Która grupa nie jest tym zainteresowana

Otwarcie restauracji mimo obostrzeń

Pomimo luzowania kolejnych obostrzeń, pandemia koronawirusa nie odpuszcza, a otwarcie restauracji wciąż jest tylko wielką mrzonką. Przedsiębiorcy zaczęli się buntować i powoli otwierać swoje restauracje pomimo obowiązujących restrykcji.

Okazuje się, że Polaków wspierających postępowanie restauratorów nie brakuje. Zdjęcia z pierwszych dni otwarcia restauracji obiegły internet, a na nich widzieliśmy tłumnie zastawione stoliki. Czy faktycznie Polacy popierają otwarcie restauracji?

Pracownia SW Research w sondażu przeprowadzonym dla portalu rp.pl zadała Polakom pytanie "Czy byłaby/byłby Pani/Pan skłonna skorzystać z usług przedsiębiorstwa otwartego wbrew obowiązującym obostrzeniom (np. z siłowni, hotelu lub restauracji)?". Odpowiedzi są zaskakujące.

Z danych wynika, że 47 proc. respondentów odpowiedziało, że tak. Z kolei 31,2 proc. ankietowanych nie chciałoby skorzystać z otwarcia restauracji. Zastanawiające jest, że 21,8 proc. Polaków nie ma zdania w tak kluczowej sprawie.

Otwarcie restauracji oczami Polaków

Z otwartych firm pomimo obostrzeń chętniej skorzystałyby kobiety niż mężczyźni. W tej grupie wynik odpowiednio wynosił 48 proc. do 46 proc. "Większe zainteresowanie odnotowano także wśród mieszkańców największych miast (52 proc.), ludzi młodych, poniżej 24. roku życia (64 proc.). o dochodzie nieprzekraczającym 5 tysięcy złotych netto (53 proc.)" - analizuje Puls Biznesu.

Chętniej z usług zbuntowanych przedsiębiorstw skorzystaliby młodzi i to właśnie w tej grupie rośnie odsetek gotowych na otwarcie restauracji. Dla porównania w wieku powyżej 50 lat z otwarcia restauracji skorzystałoby 37 proc. respondentów.

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu "Gazeta Wyborcza" zapytała Polaków o narodową kwarantannę. Wówczas ponad połowa respondentów odpowiedziała, że ma dość obostrzeń i lockdownu.

Z kolei w piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował o otwarciu hoteli i kin. Obiekty mają być otwarte od 12 lutego "na próbę" i warunkowo.Sieć kin Helios zapowiedziała, że nie otworzy swoich placówek.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News