BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News Warszawa 16.12.2018. n/z Stacja benzynowa PKN Orlen.

https://eastnews.pl/Arkadiusz-Ziolek

Business Insider: PKN Orlen może przejąć Lotos. Już jutro

13 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Według źródła BI, 14 lipca Komisja Europejska przekaże zgodę na przejęcie Lotosu przez PKN Orlen. KE miała czas na podjęcie decyzji do 22 lipca tego roku.

Orlen przejmie Lotos?

Przejęcie Lotosu przez Orlen zainicjowano w lutym 2018 r. poprzez podpisanie listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który na walnym zgromadzeniu spółki dysponuje 53,19 proc. głosów. W tym samym roku w kwietniu rozpoczęto badania kondycji finansowej, handlowej, prawnej i podatkowej spółki Lotos pod kątem jej przejęcia - podaje Business Insider.

W lipcu ubiegłego roku PKN Orlen złożył formalny wniosek do Komisji Europejskiej o wydanie zgody na przejęcie Lotosu. KE miała zdecydować, co z przejęciem spółki przez Orlen do 22 lipca tego roku. Orlen miał przekonywać, że iż konsolidacja spółek zwiększy potencjał połączonego koncernu na wielu płaszczyznach działań. Jak podaje Business Insider, Komisja Europejska wyda zgodę na przejęcie spółki już w środę 14 lipca.

Przejęcie przez Orlen grozi złamaniem przepisów antymonopolowych?

Komisja Europejska wskazywała na to, że konsolidacja spółek może nie tylko prowadzić do zwiększenia cen, ale także do zmniejszenia konkurencji na rynkach Europy Wschodniej i Środkowej. Jak przypomina BI, Orlen przekazał organom Unii Europejskiej rozwiązania, które miałyby zapobiec koncentracji rynku w rękach jednego gracza. 

Agencja Reutera pod koniec czerwca informowała o tym, że PKN Orlen zaproponował sprzedaż Lotosu w formie tzw. joint venture, czyli utworzenia podmiotu przez więcej niż jedno przedsiębiorstwo w celu stworzenia i wykonania konkretnego zadania. Orlen chciał wówczas sprzedać Lotos we współpracy z BP za pomocą Lotos Air BP Polska, LABP. Orlen obiecał także, że będzie dostarczał paliwo lotnicze dla LABP, ale także budowę nowego terminala importowego paliwa lotniczego na jednym z lotnisk - podaje BI.

W związku z przejęciem Lotosu, Orlen będzie musiał się pozbyć części stacji benzynowych i składów paliwowych.

Tagi:

spółkiOrlenKomisja EuropejskaKE

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Tablice rejestracyjne rowery i hulajnogi

Polska i Świat

W tym kraju UE pracodawca zapłaci więcej, jeżeli dojeżdżasz do pracy rowerem

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W 2024 r. stare samochody nie będą mogły wjechać do centrum miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ekspert: Za 7 lat Polacy będą tak bogaci jak Francuzi

Czytaj więcej >

Polska i Świat

UOKiK nakłada ogromną karę na Pocztę Kwiatową. Nie dostarczali kwiatów na czas

Czytaj więcej >
Laptop

Polska i Świat

Setki tysięcy Polaków dostanie od państwa darmowe laptopy

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zwrot w sprawie GetBacku. Będzie można odzyskać więcej pieniędzy

Czytaj więcej >