Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wiemy kiedy zostanie wprowadzony nowy system poboru opłat na autostradach. Ma być prostszy w obsłudze
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 08:56

Wiemy kiedy zostanie wprowadzony nowy system poboru opłat na autostradach. Ma być prostszy w obsłudze

Opłaty na autostradach po nowemu
Wikimedia Commons/Leksey/CC 1.0

Opłaty na autostradach i drogach ekspresowych do tej pory były uiszczane za pomocą różnorodnych systemów. Co odcinek, to inny zarządca i inna organizacja ściągania myta. Państwo próbowało spiąć to i wprowadziło viaTOLL, który obowiązywał kierowców samochodów ciężarowych oraz autobusów. Teraz już wiemy, że po kilku latach testów system ten zostanie zlikwidowany. Przestanie on dziłać z końcem lipca 2021 roku.

Opłaty za pomocą smartfona

Trwają prace nad nowym sposobem poboru opłat. W trakcie zaawansowanych testów jest nowy mechanizm - ma on opierać się na zainstalowaną w telefonie aplikację i geolokalizację. Technologia ma być połączona z e-Urzędem Skarbowym, który właśnie powstaje w resorcie finansów. Jak zapowiada ministerstwo, nowy system ma być wprowadzany płynnie i nie powodować żadnych problemów dla kierowców. Według urzędników nie wzrosną opłaty za przejazdy naszymi autostradami.

Według najnowszych zmian Główny Inspektorat Transportu Drogowego stracił stanowisko poborcy opłat za przejazdy samochodów powyżej 3,5 tony na odcinkach A2 od Konina do Strykowa oraz na A4 od Bielan Wrocławskich do Sośnicy. Podpisana przez prezydenta ustawa przeniosła te kompetencje na Krajową Administrację Skarbową. Jak dowiadujemy się z Gazety Olsztyńskiej nie wiąże się to z żadnymi zmianami dla kierowców.

Skarbówka w komórce

Do końca lipca 2021 roku KAS chce całkowicie wygasić obowiązujący obecnie viaTOLL, zastąpi go oparty na geolokalizacji system powiązany z urzędami skarbowymi. Jednak, jak mówią urzędnicy, bramownice na autostradach i ekspresówkach pozostaną - będą pełniły funkcje kontrolne. Jak czytamy w Gazecie Olsztyńskiej, nowy system ma być efektywniejszy i prostszy dla kierowców - ograniczy koszty ponoszone do tej pory na zakup "pudełeczka" viaTOLL.

– Nowy system wesprze pracę inspektorów inspekcji drogowej. Będą oni mieli o wiele łatwiejszy dostęp do danych przekazywanych w czasie rzeczywistym, co pozwoli na bieżące monitorowanie przewozu towarów i ruchu środków przewozowych. Będzie to system nowoczesny, oparty na danych geolokalizacyjnych, które pozwolą z dużą dokładnością określić, czy realizowany przewóz wiązał się z uiszczeniem opłaty, czy też nie, i po jakim odcinku drogi krajowej się odbywał – komentuje w GO Dariusz Rostkowski, pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji.