Obostrzenia zostaną zniesione 1 lipca?
Marek Kudelski/Agencja SE/East News
Autor Maria Glinka - 11 Maja 2020

Zniesienie obostrzeń już 1 lipca? Rzecznik MŚP uważa rozwiązanie za konieczne

Obostrzenia dotyczące gospodarki powinny zostać jak najszybciej zniesione – postuluje rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw Adam Abramowicz na łamach „Pulsu Biznesu”. Zdaniem polityka zamrożenie wszystkich branż powinno ustać wraz z początkiem lipca. Zapowiada pierwsze kroki w tej sprawie.

Obostrzenia zmniejszane stopniowo

Obostrzenia, mające na celu minimalizowanie ryzyka infekcji koronawirusem, zostały wprowadzone w połowie marca i dotknęły niemal wszystkich gałęzi gospodarki. Od 20 kwietnia rząd rozpoczął wdrażanie planu stopniowego odmrażania poszczególnych sfer życia Polaków, ale przedstawiciele niektórych branż w dalszym ciągu nie wiedzą, kiedy powrócą do pracy.

Pierwsze decyzje dotyczyły zmniejszenia obostrzeń w swobodzie przemieszczania – otwarto lasy i parki oraz zmodyfikowano limity w sklepach. 4 maja uruchomiono drugi etap, w którym otwarto hotele, pensjonaty i galerie handlowe. W następnej fazie miałyby zostać uruchomione salony fryzjerskie i kosmetyczne i być może również restauracje. Ostatni etap to powrót siłowni, klubów fitness, salonów masażu i solariów. Dwa końcowe etapy nie mają wyznaczonej daty startu, choć coraz częściej mówi się, że obostrzenia względem fryzjerów i kosmetyczek zostaną zniesione 18 maja.

Następny krok w powrocie do normalności. Dziś zostaną otwarte kolejne miejsca, wielu będzie zachwyconychNastępny krok w powrocie do normalności. Dziś zostaną otwarte kolejne miejsca, wielu będzie zachwyconychCzytaj dalej

Postulat całkowitego zniesienia obostrzeń

Niewiedza na temat przyszłych tygodni i miesięcy niepokoi przedsiębiorców, którzy jeszcze nie powrócili do pracy. Wielu z nich już teraz mierzy się z problemami finansowymi, a przed bankructwem nie zawsze osłania tarcza antykryzysowa.

Dlatego rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw, których ta sytuacja dotyczy najbardziej, postanowił podjąć zdecydowane działania i wywrzeć presję na rządzących. Na łamach „Pulsu Biznesu” poinformował, że w poniedziałek, wraz z ponad setką organizacji, wystosuje apel o zniesienie obostrzeń we wszystkich gałęziach gospodarki od początku przyszłego półrocza – podaje biznes.radiozet.pl.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Niewyobrażalnie tragiczne, na wysypisku śmieci znaleziono zawiniątko. Nie żyje noworodek

Czy w lipcu wrócimy do dawnej rzeczywistości?

Ostateczną datą odmrożenia gospodarki miałby być 1 lipca 2020 r., ponieważ zdaniem Abramowicza, „nie można blokować gospodarki w nieskończoność”. Rzecznik twierdzi, że jest to odpowiednio odległy termin i przedsiębiorcy będą mieli czas, aby właściwie przygotować się do otwarcia gospodarki. „Niektórzy powiedzieliby, że przedkładamy mamonę nad zdrowie, ale tak nie jest. Wirus z nami pozostanie” – skomentował.

Abramowicz zwrócił również uwagę na brak zróżnicowania wsparcia przewidzianego dla firm w ramach tarczy antykryzysowej. „Inna jest sytuacja firmy, która jest zamknięta całkowicie, i to już od kilku tygodni, a inna takiej, która w ograniczonym zakresie, w trudniejszych warunkach, ale jednak działa”. Jest to jego zdaniem kolejny argument przemawiający za koniecznością bezzwłoczne uruchomienia pozostałych gałęzi gospodarki.

Polacy jednak wyjadą w wakacje na zagraniczne wyjazdy? Wiceminister podał trzy możliwe krajePolacy jednak wyjadą w wakacje na zagraniczne wyjazdy? Wiceminister podał trzy możliwe krajeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Amerykański bombowiec przeleciał nad Polską. Huk maszyny nad Warszawą
  2. Szumowski przekazał najnowsze wieści. Wszyscy na nie czekali
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Ostrzeżenia dla milionów Polaków. Trzeba bardzo uważać, wprowadzono pierwszy stopień
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News