BiznesINFO.pl
pixabay, karlherl

Pixabay

Niemiecki dziennik uderzył w Polskę. Zarzuca Polsce dzielenie uchodźców na lepszych i gorszych

3 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Viktoria Grossman komentatorka "Sueddeutsche Zeitung" zarzuciła polskim władzom dzielenie uchodźców na wrogów i przyjaciół. Autorka ma na myśli odmienny sposób traktowania przybyłych na polską granicę z Białorusi i Ukrainy. Autorka niemieckiego dziennika zarzuca polskiej służbie granicznej brutalność, zarzuty czyni też w kierunku polityki UE wobec kryzysu granicznego.

Rosyjska agresja na Ukrainę i wywołane nią migracje ukraińskiej ludności zepchnęły na plan dalszy tematy związane z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej. Temat niemal zniknął z medialnego dyskursu zarówno w Polsce jak i reszcie państw UE. Sprawę w weekendowym wydaniu niemieckiego "Sueddeutsche Zeitung" przypomina jednak Viktoria Grossman, która poczyniła bardzo poważne zarzuty wobec polityki Polski w stosunku do osób pragnących przekroczyć polską i tym samym unijną granicę.

Niemiecka dziennikarka atakuje polską Straż Graniczną

Grossman pisze, że ludzie przemierzający białoruskie bagna a później Puszczę Białowieską są ofiarami fałszywych obietnic reżimu Aleksnadra Łukaszenki czemu nie są winni i na granicy powinni być traktowani w sposób humanitarny.

Osoby, które liczą na lepsze życie w Unii Europejskiej, pierwsze co od niej spotykają, to „brutalność polskich służb granicznych” - cytuje autorkę "Deutsche Welle".

Grossman: Polski rząd chce zaskarbić sobie sympatię w UE

Komentatorka "Sueddeutsche Zeitung" pisze również o podejściu polskich władz to wolontariuszy pomagającym uchodźcom. Grossman pisze, że podczas gdy na granicy polsko-ukraińskiej wolontariusze są władzy przydatni, bo pracują na „nowy świetlany wizerunek Polski w świecie”, to ci z granicy polsko-białoruskiej mogą narazić się na kary, a nawet być oskarżeni o pomoc z przemycie ludzi.

„Narodowo-populistyczny polski rząd PiS” wykorzystał mowę Unii Europejskiej o "wojnie hybrydowej" wywołanej przez reżim Łukaszenki i dał sobie pretekst do brutalnego traktowania uchodźców przybywających z Białorusi - stwierdziła Grossman.

Polska zabiega o europejskie środki na pomoc Ukraińcom

Polski rząd zabiega w Brukseli o pomoc finansową, która umożliwi na skuteczniejszą pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Komisja Europejska proceduje już wyłączenie pomocy dla uchodźców z Ukrainy z unijnych reguł budżetowych - pisze polskieradio.pl.

german-gb76bb37ea 1920

Niemcy biorą się za krajowe spółki Gazpromu i Rosnieftu. Szykuje się nacjonalizacja

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Niemcy

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

ZUS upomina Polaków, tysiące z nich wciąż nie aktywowało bonu turystycznego. Pieniądze mogą przepaść

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Będzie olbrzymie przejęcie nadajników w Polsce. Ministerstwo dało zielone światło

Czytaj więcej >
PHOTO: PIOTR GAJEK / SE / EAST NEWS MYSLOWICE AKCJA POLICJI BEZPIECZNA SZKOLA N/Z PATROL POD SZKOLA MAREK MIKOS DROGOWKA SZKOLA DZIECI PRZEJSCIE DLA PIESZYCH RADAR KONTROLA SUSZARKA LIZAK 03 / 09 / 2008 FOT PIOTR GAJEK WIECEJ NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL

Polska i Świat

Rząd przekazał dane o kierowcach firmom ubezpieczeniowym. Dla wielu osób oznacza to wzrost składek

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Od 1 lipca liczba bezpłatnych badań znacznie się wydłuży. Okazja do sprawdzenia stanu zdrowia

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

Chińczycy przekazali wiadomość o nawiązaniu kontaktu z obcą cywilizacją. Chwilę później skasowali wiadomość

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polski statek "Polesie" w poważnych tarapatach w Kolumbii. Wszystko skończyło się dobrze

Czytaj więcej >